Spokojna sesja na rynkach finansowych (?)
2014-03-18 11:39
EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Prezydent Obama ogłosił wczoraj restrykcje dotyczące bezpośrednio siedmiu najbliższych współpracowników Putina, natomiast Unia Europejska zamroziła aktywa i wizy 21 osobom. Działania na szeroką skalę są na tym etapie niepożądane i władze w USA i Europie raczej starają się robić cokolwiek, aby zachować twarz. Kroki te na pewno nie zrobiły wrażenia na Rosji i możemy spodziewać dalszego rozwoju wydarzeń, co niekoniecznie musi tak mocno odbijać się na rynkach finansowych jak w ostatnim tygodniu.Inflacja CPI w Strefie Euro za luty wyniosła tylko 0.7% m/m (konsensus na poziomie 0.8%), co nie wpłynęło jednak w większym stopniu na notowania wspólnej waluty poruszającej się wczoraj zgodnie z lepszym globalnym sentymentem.
Pozytywną niespodziankę sprawiła produkcja przemysłowa w USA rosnąc w lutym względem z stycznia 0.6% (oczekiwano 0.2% wzrostu). Najsilniejszym komponentem okazał się sektor samochodowy, ciążyła jednak produkcja sprzętu elektronicznego.
Dzisiejsza sesja azjatycka pokazuje, że inwestorzy utrzymali pozytywne nastroje. Najwyższe wzrosty zanotowały indeksy japońskie, natomiast zakupy chińskich akcji ukróciła wiadomość o upadłości chińskiego dewelopera Zhejiang Xingrun Real Estate Co.
Opublikowane minutki z ostatniego posiedzenia RBA nie miały większego wpływu na notowania australijskiego dolara. Podczas ostatniego komunikatu władze monetarne podkreślały, że nadchodzący okres będzie stabilny pod względem stóp procentowych, co znalazło także swoje odbicie w minutkach.
Podczas dzisiejszej sesji czeka nas publikacja nastrojów niemieckich analityków obrazowana przez wskaźnik ZEW. Ankietowani ekonomiści spodziewają się nieco słabszego odczytu w porównaniu do lutego. Następnie w zainteresowaniu inwestorów znajdzie się odczyt inflacji w USA, gdzie konsensus wynosi obecnie +0.1% m/m. Warto zwrócić także uwagę na dane o napływie długoterminowych kapitałów do USA. Dane te miały jednak ostatnio niewielki wpływ na notowania głównych klas aktywów.
fot. mat. prasowe
EUR/USD – interwał dzienny
Pozytywny odczyt ZEW pozwoliłby na test ostatniego maksimum EUR/USD (1.3966), w przeciwnym wypadku para skieruje się poniżej psychologicznego poziomu 1.3900.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
EUR/TRY przed posiedzeniem Banku Turcji
fot. mat. prasowe
EUR/TRY – interwał dzienny
Na dzisiaj na godzinę 13 zaplanowany jest komunikat po posiedzeniu Banku Turcji. Ostatnia skokowa podwyżka stóp procentowych miała miejsce na nadzwyczajnym posiedzeniu w styczniu, kiedy Bank Turcji zdecydował o podniesieniu głównej stopy procentowej do poziomu 10 proc., z 4.5 proc. w celu obrony tureckiej liry przed wyprzedażą. Zgodnie z oczekiwaniami rynku Bank Turcji powinien pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie na najbliższych posiedzeniach. Niewiadomą pozostaje natomiast kiedy Bank Turcji zdecyduje się na obniżki stóp.
W ujęciu technicznym kurs EUR/TRY dotarł w połowie ubiegłego tygodnia do oporu na poziomie 3.1352 (23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej z grudnia ubiegłego i stycznia bieżącego roku) i wyznaczył tym samym półtoramiesięczny szczyt. Obecnie kurs koryguje wcześniejsze wzrosty. Z dużą szansą kurs odnajdzie wsparcie na 38.2 proc. zniesieniu Fibo, wspomnianej wcześniej fali wzrostowej, czyli w okolicach poziomu 3.05. Poziom ten pokrywa się z 50 sesyjną średnią kroczącą oraz linią trendu wzrostowego testowaną pod koniec lutego i na początku marca. W przypadku przebicia tego poziomu, ważnym wsparciem będzie 50 proc. zniesienie w okolicach 2.9827, skutecznie broniące EUR/TRY przed spadkami od połowy stycznia. W przypadku odbicia wzrostowego, możemy spodziewać się, że opór stanowić będzie ukształtowana w ubiegłym tygodniu linia trendu spadkowego oraz poziom szczytów w okolicach 3.1352.
Jeśli Bank Turcji nie zaskoczy rynku zmianą stóp procentowych, w średnim terminie możemy liczyć na umocnienie EUR/TRY. Osłabienie lity tureckiej napędzane może być przez odwrót kapitału z rynków rozwijających się w związku z eskalacją konfliktu na Krymie oraz niestabilną sytuacją polityczną w Turcji, choć siła wpływ tych czynników zdaje się mało przewidywalna.
USD/PLN w wyczekiwaniu na impuls
fot. mat. prasowe
USD/PLN – interwał dzienny
Opublikowane wczoraj dane makro nie wywarły większego wpływu na kurs USD/PLN, który zamknął dzień w pobliżu poniedziałkowego otwarcia, tj. w okolicach 3.035. Biorąc pod uwagę bilans odczytów (słabsze dane z Polski i dobre dane z USA), możemy mówić o względnej sile polskiego złotego w trakcie wczorajszego dnia. Sporo gorsze od oczekiwań okazało się bowiem saldo rachunku bieżącego z Polski z odczytem na poziomie -1 135 mln EUR, wobec prognozy 799 mln EUR.
Poprawiło się natomiast saldo obrotów towarowych, które wzrosło w styczniu do 419 mln EUR z -232 mln EUR w poprzednim miesiącu. Wzrost deficytu na rachunku bieżącym to efekt zawężenia salda handlowego. Lekkie rozczarowanie przyniosły także odczyty inflacji bazowej w Polsce, która wyniosła w lutym 0.9%, wobec spodziewanego odczytu na poziomie 1.0%. Równocześnie poznaliśmy odczyt za poprzedni miesiąc, który wyniósł 0.4%. Na uwagę zasługuje wypowiedź przewodniczącego RPP Marka Belki dla Bloomberga, w której wskazał, że spodziewa się utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie do końca bieżącego roku oraz podwyżek w kolejnym roku. Belka zaznaczył, że jego wątpliwości budzi natomiast realizacja 3.6% prognozy wzrostu PKB na 2014 r. Z danych zza oceanu na uwagę zasługują pozytywne odczyty produkcji przemysłowej. W lutym produkcja przemysłowa w USA wzrosła o 0.6%, wobec oczekiwań na poziomie 0.1%.
W ujęciu technicznym kurs USD/PLN od ponad tygodnia porusza się w paśmie wahań wyznaczonym od góry przez 50-sesyjną średnią kroczącą, a od dołu przez wsparcie na poziomie 3.023. Wczorajszy dzień potwierdził siłę polskiej waluty, przy niesprzyjających odczytach makro i niepewnej sytuacji na Krymie. Najbliższe wsparcie to psychologiczny poziom 3.00. Tymczasowy opór wyznacza natomiast poziom 3.05 (linia trendu spadkowego i 50 MA).
Ostatnie wydarzenia
-
USA Wykorzystanie mocy produkcyjnych
Luty: 78.8%, prognoza: 78.7%
Poprzednio: 78.5% -
Produkcja przemysłowa m/m
Luty: 0.6%, prognoza: 0.2%
Poprzednio: -0.2%, po korekcie z -0.3% -
Indeks Empire State dla przemysłu
Marzec: 5.61, Prognoza: 6.6
Poprzednio: 4.5 -
Strefa Euro Inflacja CPI r/r
Luty: 0.7%, prognoza: 0.8%
Poprzednio: 0.8%
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 11:00 Indeks Instytutu ZEW, marzec
Prognoza: 53 pkt.
CAD 13:30 Sprzedaż producentów, styczeń
Prognoza: 1.1%
Poprzednio: -0.9%
USD 13:30 Bazowa inflacja CPI, luty
Prognoza 0.1%
Pozwolenia na budowę domów, luty
Prognoza: 970 tys.
Rozpoczęte budowy domów, luty
Prognoza: 910 tys.
CAD 16:55 Wystąpienie publiczne szefa BoC
GBP 18:45 Wystąpienie publiczne szefa BoE
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Rożko, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)