eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUmocnienie dolara na rynku walutowym

Umocnienie dolara na rynku walutowym

2014-03-20 11:12

Umocnienie dolara na rynku walutowym

EUR/USD – interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na wczorajszym posiedzeniu, FOMC, zgodnie z konsensusem, zdecydował się na kolejną redukcję programu luzowania ilościowego o 10 mld dolarów, co oznacza, że od kwietnia Rezerwa Federalna skupuje już „tylko” 55 mld dolarów papierów z rynku, z czego 25 mld przypada na listy hipoteczne oraz 30 mld na papiery skarbowe. Co więc wywołało globalne umocnienie dolara amerykańskiego? Otóż władze monetarne w USA po raz pierwszy zaczęły zarządzać oczekiwaniami rynku odnośnie podwyżki stóp procentowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jak dotąd, Ben Bernanke przypominał, że tapering nie oznacza zacieśniania polityki monetarnej. Podczas wczorajszego wystąpienia Janet Jellen oświadczyła jednak, że po około 6 miesiącach od całkowitego wygaszenia programu QE, FED może zacząć podnosić stopy procentowe. Przy obecnym tempie wycofywania QE, pierwszą podwyżkę w USA zobaczymy już latem 2015 roku. Nie wiadomo, czy Janet Jellen chciała zostać odebrana w tak dokładny sposób, ponieważ stwierdzenie to padło po pytaniu dziennikarza. Zobaczymy, jakie komentarze padną ze strony członków FOMC i samej szefowej FED w kolejnych dniach.

FOMC porzucił także stopę bezrobocia jako wskaźnik określający moment rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej. Forward guidance Komitetu będzie opierał się obecnie na podejściu jakościowym, wykorzystując przy tym szereg danych ekonomicznych.

Projekcje ekonomiczne przedstawione przez członków Komitetu także odbiegały od tych z grudnia, zwłaszcza w zakresie stóp procentowych. Mediana dla 2015 wyniosła 1% (poprzednio 0.75%), natomiast w roku 2016 FOMC oczekuje już stóp na poziomie 2.25% (poprzednio 1.75%). Nieznacznie obniżono prognozy PKB 2014, ze względu na czynnik pogodowy, ale jednocześnie podniesiono prognozę wzrostu na kolejne lata.

Reakcja rynku była oczywista: kupno dolara, sprzedaż obligacji oraz akcji. Główne indeksy w Stanach straciły średnio ponad 0.5%, a dolar zakończył sesję na znacznie wyższym poziomie 102.37 (USD/JPY) oraz 1.3822 (EUR/USD). Trudno wskazać jednoznacznie, czy ta tendencja utrzyma się podczas kolejnych sesji. Biorąc pod uwagę, że zacieśnianie polityki monetarnej po raz pierwszy zostało położone na stół, inwestorzy mogą potrzebować czasu na dostosowanie się i wycenę tej informacji. Możliwym scenariuszem wydaje się „Buy America”, czyli wzrosty dolara, ze względu na oczekiwania odnośnie stóp procentowych oraz kupno amerykańskich akcji pod dalsze odbicie PKB.

Azjatyckie parkiety odpowiedziały dziś przeceną, a odreagowanie głównych walut względem dolara jest niewielkie. Czeka nas jeszcze decyzja SNB (nie oczekuje się żadnych zmian w polityce monetarnej) oraz minutki z ostatniego posiedzenia RPP.

Tradycyjnie jak w każdy czwartek, poznamy liczbę wniosków o zasiłek w USA, a dodatkowo sprzedaż domów na rynku wtórnym i wskaźnik Philly Fed dla przemysłu.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał czterogodzinny

EUR/USD – interwał czterogodzinny


Wczorajsze posiedzenie FOMC pozostaje kluczowym tematem i podczas dzisiejszej sesji możemy być świadkami próby złamania wsparcia 1.3818 na EUR/USD.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Wzrostowy rajd na EUR/GBP zatrzymany

fot. mat. prasowe

EUR/GBP – interwał dzienny

EUR/GBP – interwał dzienny


Rozpoczęty na początku marca wzrostowy rajd na parze EUR/GBP, który wyprowadził kurs z kilkumiesięcznego trendu spadkowego, we wtorek doprowadził wykres do tegorocznych szczytów na poziomie 0.8399. Wczoraj EUR/GBP zatrzymał się na silnym oporze w postaci 200-sesyjnej średniej kroczącej oraz 38.2 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z drugiej połowy ubiegłego roku i uległ dynamicznej przecenie. Najbliższe wsparcie w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo przebiega na 0.83. Przebicie tego poziomu mogłoby sprowadzić kurs do 50 sesyjnej średniej kroczącej lub linii trendu wzrostowego, ukształtowanej przez dołki z lutego i początku marca. Silny opór stanowić zaś będzie poziom tegorocznych szczytów, czyli okolice 0.84.

Umocnienie funta brytyjskiego to przede wszystkim zasługa wczorajszych danych z rynku pracy. Wprawdzie stopa bezrobocia wyniosła w styczniu 7.2% i okazała się zgodna z oczekiwaniami, ale pozytywne zaskoczenie przyniósł spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W lutym liczba złożonych wniosków zmniejszyła się o 34.6 tys. wobec prognozowanego spadku o 25 tys., na korzyść zrewidowano także odczyt za poprzedni miesiąc, co dobrze rokuje na spadek stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach. W tej sytuacji warto śledzić zaplanowane na 25 marca odczyty inflacji. Wzrost inflacji w połączeniu z poprawą sytuacji na rynku pracy mogą bowiem skłonić BoE do wcześniejszego zacieśniania polityki pieniężnej i w efekcie powrotu funta na ścieżkę wzrostową. Większego zaskoczenia nie przyniósł natomiast opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

W bieżącym tygodniu brak ważniejszych odczytów z gospodarek Wielkiej Brytanii i Strefy Euro, dlatego można spodziewać się kontynuacji technicznej korekty na EUR/GBP. W najbliższym czasie poza zaplanowanymi na wtorek odczytami inflacji z Wielkiej Brytanii na uwagę zasługują poniedziałkowe odczyty indeksu PMI dla przemysłu z krajów Strefy Euro.

Polski złoty pozostaje mocny

fot. mat. prasowe

EUR/PLN – interwał dzienny

EUR/PLN – interwał dzienny


Opublikowane wczoraj dane o produkcji przemysłowej rozczarowały rynek. Produkcja przemysłowa w lutym spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 1.8%, a w porównaniu do lutego ubiegłego roku wzrosła o 5.3%, podczas gdy prognoza rynkowa zakładała wzrost o 6.1%. Dane nie wywarły jednak większego wrażenia na Inwestorach, a korektę polskiego złotego wywołały dopiero wieczorne komunikaty po posiedzeniu FOMC, o ograniczeniu wartości programu QE3 i zmianie forward guidance.

Jak zauważają ekonomiści mBanku za gorszy wynik produkcji przemysłowej odpowiada przede wszystkim spowolnienie w kategorii Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, natomiast samo przetwórstwo przemysłowe, lepiej odzwierciedlające bieżącą koniunkturę gospodarczą, odnotowało ponad 7% wzrost w ujęciu r/r. Korzystnie wypadają także odczyty produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła aż o 14.4% r/r, a to za sprawą korzystnych warunków pogodowych w ostatnich miesiącach.

W lutym kontynuowany był natomiast spadek cen producentów (odczyt na poziomie -1.4%), co wynika głównie ze spadku cen w górnictwie – przecenę surowców na światowych rynkach w związku z niepewną koniunkturą w Chinach. Ekonomiści mBanku podkreślają, że odczyty produkcji przemysłowej w połączeniu ze spadkiem cen producentów i niską inflacją mogą skłonić RPP do wydłużenia horyzontu utrzymania niskich stóp procentowych oraz zwiększyć oczekiwania rynku co do możliwości obniżki stóp.

W ujęciu technicznym EUR/PLN wczoraj kontynuował przecenę wytyczając tygodniowe dołki na poziomie 4.1920. Po dotarciu do 200-sesyjnej średniej kroczącej kurs jednak odbił się i zamknął dzień w pobliżu otwarcia, tj. w okolicach 4.21. Najbliższy opór wyznacza 38.2 proc. zniesienie Fibo na poziomie 4.2225, a dalej linia trendu spadkowego, wyznaczona przez szczyty z września, lutego i marca.

Ostatnie wydarzenia
  • USA FED zmniejszył wartość programu QE3 o kolejne 10 mld USD i pozostawił stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 0-0.25%
  • Wielka Brytania Stopa bezrobocia,
    Styczeń: 7.2%, zgodnie z prognozą
    Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
    Luty: -34.6 tys.
    Prognoza: -25 tys.
  • Polska Produkcja przemysłowa,
    Luty: 5.3%
    Prognoza: 6.1%

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:30 Decyzja ws. stóp procentowych I kw., Prognoza: 0-0.25%, bez zmian

USA 13:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Prognoza: 327 tys.

PLN 14:00 Minutki z posiedzenia RPP

USD 15:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym, luty
Prognoza: 4.65 mln
Indeks FED z Filadelfii, marzec
Prognoza: 4.2 pkt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: