eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking III 2014

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking III 2014

2014-03-21 11:37

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking III 2014

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking III 2014 © ryanking999 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W czasach rekordowo niskich stóp procentowych znalezienie chętnych na ulokowanie pieniędzy wcale nie jest łatwe. Banki prześcigają się zatem w promocjach, mamiąc potencjalnych klientów atrakcyjnym oprocentowaniem. A ile faktycznie można obecnie zarobić na depozytach? Dowiemy się tego z drugiej edycji Rankingu Jakości Oferty Oszczędnościowej opracowanego przez Professional Benchmark Consulting.

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking

Niemal wszystkie reklamy depozytów mówią o "najlepszym oprocentowaniu". Czy warto im wierzyć? Na pewno warto przyjrzeć się każdej ofercie z bliska, bowiem nierzadko zdarza się, że możliwość uzyskania atrakcyjnych zysków uwarunkowana jest spełnieniem dodatkowych wymogów stawianych przez banki. W przypadku ich niespełnienia atrakcyjność oferty albo znacznie spada albo też staje się kompletnie nieinteresująca.

Wyniki 2-giej edycji Rankingu Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków weryfikują dotychczasowe zestawienia lokat i kont oszczędnościowych dostępne w Internecie oraz odczarowują reklamy i informacje na temat produktów oszczędnościowych prezentowane na stronach internetowych i w oddziałach banków. Ranking ma na celu przedstawienie kompletnej i obiektywnej oceny oferty banków nie tylko w chwili bieżącej, ale również w ciągu ostatniego roku. Analitycy Professional Benchmark Consulting porównali oprocentowanie kilkuset produktów z ostatnich 12 miesięcy w 27 bankach w 3 ujęciach:
  1. Atrakcyjność oferty mierzona oprocentowaniem efektywnym dla klientów lojalnych (lokujących aktywnie oszczędności cały czas w danym banku w ciągu ostatnich 12 miesięcy) – por. Tabela 2.
  2. Atrakcyjność oferty mierzona oprocentowaniem efektywnym dla wszystkich klientów (korzystających incydentalnie w ostatnich 12 miesięcy) – por tabela 3.
  3. Atrakcyjność oferty mierzona oprocentowaniem efektywnym oferty banku w ostatnim miesiącu – por Tabela 4.

Z zestawienia (Tabela 1) wynika, że FM Bank, Getin Noble Bank, Toyota Bank mają najlepszą ofertę oszczędnościową (5 gwiazdek w każdej kategorii). Zarówno klient, który deponował w tych bankach środki przez ostatnie 12 miesięcy, klient który w ciągu 12-miesięcy przypadkowo skorzystał z oferty tych banków (w dowolnym miesiącu) oraz klient, który obecnie poszukuje najlepszej oferty może liczyć na najwyższe oprocentowanie w porównaniu do pozostałych banków. Getin Noble Bank już po raz drugi znalazł się w czołówce rankingu i tym samym potwierdził wysoką atrakcyjność oferowanych produktów depozytowych. Na drugim biegunie znalazła się oferta największych banków: PKO BP, Pekao SA, ING, BZ WBK, które również w poprzedniej edycji znalazły się na ostatnich miejscach rankingu. Pokazuje to, że klienci krajowych gigantów zmuszeni są do poszukiwania atrakcyjnych ofert w mniejszych bankach.

fot. ryanking999 - Fotolia.com

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking III 2014

FM Bank, Getin Noble Bank, Toyota Bank mają najlepszą ofertę oszczędnościową (5 gwiazdek w każdej kategorii).


- Podejmując decyzję o założeniu lokaty terminowej lub otwarciu rachunku oszczędnościowego kierujemy się bardzo ograniczonym zasobem informacji (reklama, znajomi, ulotka w banku) oraz poddajemy się prezentowanym przez doradcę zaletom. Dodatkowe warunki, które klienci muszą spełnić aby otrzymać atrakcyjne oprocentowanie, są precyzyjnie skalkulowane przez bankowców w ten sposób, aby tylko określona część nabywców mogła je spełnić, są to np. konieczność otarcia lokaty z nowych środków czy zagwarantowanie pewnego poziomu transakcyjności Dość często atrakcyjne produkty oszczędnościowe są oferowane w ograniczony sposób – np. należy skorzystać z oferty poprzez bankowość internetową lub mobilną lub założyć ‘bezpłatne’ konto osobiste. Dlatego nie tylko należy uważnie czytać warunki produktu ale przede wszystkim należy dobrze wybrać bank, najlepiej ten który wyróżnia się na tle pozostałych konsekwencją w oferowaniu wysokiego oprocentowania – podkreśla Piotr Matuszewski, Prezes Professional Benchmark Consulting.

Wielkie kuszenie lokatami

W przypadku klientów regularnie oszczędzających w ostatnich 12 miesiącach w danym banku najwyższą kwotę odsetek otrzymali klienci: FM Banku, Toyota Banku, Meritum, Banku BGŻ oraz Eurobanku, lokując środki rok temu na lokacie 12-miesięcznej. W przypadku klientów rozpoczynających oszczędzanie od najwyżej oprocentowanego produktu i w momencie jego zakończenia wybierając również najlepszą ofertę z oferty danego banku, na najwyższa kwotę odsetek mogli liczyć oszczędzający w FM Banku, Toyota Banku, Meritum, Alior Banku, Banku BPS oraz Plus Banku. O blisko 100 złotych mniej z każdych ulokowanych 10 tysięcy otrzymali klienci Deutsche Banku, mBanku, BZ WBK, Banku Pekao SA, Raiffeisen Banku oraz PKO Banku Polskiego.

Średnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych było w ciągu ostatniego roku najwyższe w przypadku oferty: Getin Noble Banku, Idea Banku, Toyota Banku, Meritum Banku, FM Banku oraz Banku BGŻ. W tych bankach klienci otrzymywali wysokie lub bardzo wysokie oprocentowanie produktów oszczędnościowych. Najniższe oprocentowanie w porównaniu do pozostałych banków realizowali klienci Pekao SA, BZ WBK, Banku Pocztowego oraz PKO BP.

W przypadku oferty depozytowej w lutym br. najbardziej atrakcyjny poziom oprocentowania reprezentowała oferta takich banków: Getin Noble Banku, Idea Banku, FM Banku, Santander Consumer Banku, Toyota Banku oraz Eurobanku, zaś najmniej atrakcyjna oferta była w Banku Pekao SA, PKO BP, Nordea banku oraz Banku BPS.

fot. mat. prasowe

Tabela 1- Ranking najlepszych banków do lokowania oszczędności

5 gwiazdek oznacza bardzo dużą atrakcyjność oferty. 1 gwiazdka – bardzo małą atrakcyjność. Przyznana liczba gwiazdek zależy od liczby otrzymanych punktów w każdej kategorii, dlatego niekiedy łączna ocena nie musi wynikać z prostego uśrednienia oceny dla poszczególnych kategorii.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: