eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKomentarze członków FOMC umocnią dolara?

Komentarze członków FOMC umocnią dolara?

2014-03-21 11:07

Komentarze członków FOMC umocnią dolara?

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczoraj po całkiem dobrych odczytach ze Stanów Zjednoczonych zobaczyliśmy kolejną próbę umocnienia dolara względem większości walut. Jednak pomimo tego, że pozytywnie zaskoczyła zarówno liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, jak i indeks FED z Filadelfii, było to tylko krótkotrwały ruch, który zakończył się odwrotem.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Optymizm powrócił także na amerykańskie parkiety, które odrobiły już całość środowych spadków i po ostatniej korekcie wydają się mieć otwartą drogę w kierunku 1900 pkt.

Dzisiejsza sesja powinna okazać się spokojna, przynajmniej do czasu wystąpień członków Komitetu Otwartego Rynku, którzy już po zamknięci sesji w Europie mogą komentować środową decyzję FOMC oraz doprecyzować perspektywę podwyżek stóp procentowych, których zgodnie ze słowami Janet Yellen po ostatnim posiedzeniu Komitetu należałoby się spodziewać na początek II kwartału 2015 roku. Szczególnie ciekawe może być nakreślenie różnicy zdań, która pojawiła się w FED, gdyż będziemy mieli przegląd stanowisk zarówno frakcji gołębi (Kocherlakota) oraz umiarkowanych jastrzębi (Fisher i Stein). Obecnie wydaje się jednak, że presja na umocnienie dolara powinna się zatrzymać, a dalszy rozwój sytuacji poznamy dopiero kolejnych istotnych odczytach w drugiej części przyszłego tygodnia.

Z informacji, które wczoraj dotarły na rynek warto wspomnieć o zdecydowanym obniżeniu prognoz inflacji przez Bank Szwajcarii, który nie zmienił swojej polityki monetarnej na ostatnim posiedzeniu. Jednak gołębie sygnały nie doprowadziły do osłabienia Franka z powodu niepokoju wywołanego przez rozszerzenie listy osób objętych sankcjami przez USA.

Wczorajsze minutki z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosły żadnych istotnych zaskoczeń. Widać wyraźnie, że członkowie Rady zdecydowali się przedłużyć okres utrzymywania stóp procentowych na obecnym poziomie ze względu na projekcję inflacji, która zakłada brak presji na wzrost cen przy obecnym tempie wzrostu.

W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na dane o saldzie rachunku bieżącego w Strefie Euro, gdzie ewentualne odchylenie od prognoz może mieć wpływ na EUR/USD.

W dalszej części dnia istotne znaczenie mogą mieć dane z Kanady, które przy pozytywnym zaskoczeniu mają szansę na zainicjowanie korekty na bardzo słabym w ostatnich dniach dolarze kanadyjskim. Pamiętać należy także o odczycie chińskiego PMI dla przemysłu, który poznamy w niedziele w nocy, a może mieć on wpływ na sentyment rynkowy na początku tygodnia, szczególnie na parach z AUD oraz NZD.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Technicznie sytuacja na EUR/USD wygląda obecnie niejednoznacznie, gdyż z jednej strony udało się opuścić dołem kanał trendu wzrostowego, nie widać jednak dalszej presji spadkowej, a na horyzoncie rysują się kolejne ważne wsparcia w strefie 1.3720-1.3730, gdzie znajduje się średnia 50 sesyjna, 50% zniesienia Fibo oraz dołki z początku marca. Z tego też powodu ciągle należy liczyć się z możliwością powrotu do 1.3830.

Notowania rynkowe

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Co dalej z EUR/CHF?

fot. mat. prasowe

EUR/CHF – interwał dzienny

EUR/CHF – interwał dzienny


Trwające od początku tygodnia wzrosty na parze EUR/CHF wczoraj napotkały opór w postaci 50-sesyjnej średniej kroczącej i linii wyznaczonej przez dołki z grudnia i lutego oraz szczyty z marca. Wykres zatrzymał się kilka pipsów przed 38.2 proc. zniesieniem Fibo fali spadkowej z początku tego roku. Bliskie wsparcie dla kursu stanowi 23.6 proc. zniesienie tej fali.

Na wykresie uformowała się formacja zbliżona do trójkąta, którego boki mogą w krótkim horyzoncie czasowym wyznaczać odpowiednio wsparcie i opór. Wybicie z trójkąta może wyznaczyć kierunek w jakim EUR/CHF będzie zmierzał w średnim terminie. W długim horyzoncie czasowym wykres pozostaje w trendzie spadkowym. Choć coraz bardziej zbliża się do poziomu 1.20 bronionego przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB).

Na wczorajszym posiedzeniu SNB zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe w niezmienionym paśmie wahań 0.0-0.25%. Szef SNB Thomas Jordan zapowiedział utrzymanie kosztu pieniądza jak najbliżej dolnej granicy. Nie widać na razie zagrożenia inflacją, a stymulacja wzrostu gospodarczego jest dalej potrzebna. SNB obniżył prognozy inflacji CPI na nadchodzące lata: w 2014 r. do 0.0% z 0.2%, a w 2015 r. do 0.4% z 0.6%. Prognoza wzrostu PKB w 2014 r. pozostała na niezmienionym poziomie 2.0%.

W najbliższych dniach o sentymencie wobec pary EUR/CHF decydować będzie przede wszystkim apetyty Inwestorów na ryzyko, a ten jest szczególnie zmienny, ze względu na trwający kryzys polityczny pomiędzy Rosją i „resztą świata”.

Frank szwajcarski pozostaje bezpieczną przystanią, do której powracają środki finansowe w sytuacji wzrostu niepewności na rynku, co implikuje umocnienie szwajcarskiej waluty. Na początku przyszłego tygodnia na uwagę zasługują odczyty indeksu PMI dla przemysłu i usług z krajów Strefy Euro.

NZD/USD na wsparciu

fot. mat. prasowe

NZD/USD – interwał dzienny

NZD/USD – interwał dzienny


Postanowienia FOMC o ograniczeniu programu skupu aktywów o kolejne 10 mld USD miesięcznie i zmianie forward guidance, choć oczekiwane przez rynek przyniosły na rynku niemałe zamieszanie. Za umocnienie dolara amerykańskiego odpowiada w głównej mierze nakreślenie przez szefową FED Janet Yellen horyzontu podwyżek stóp procentowych. Wzmożona zmienność nie ominęła pary NZD/USD, która po wybiciu w połowie tygodnia prawie rocznych szczytów, po posiedzeniu FOMC uległa dynamicznej wyprzedaży.

Wczoraj kurs NZD/USD dotarł do silnego wsparcia w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym wykres poruszał się od początku lutego oraz w okolice 23.6 proc. zniesienia ostatniej fali wzrostowej. Wsparcie obroniło kurs przed dalszymi spadkami i NZD/USD zdołał odreagować część ze środowej korekty.

Dolara nowozelandzkiego w dłuższym horyzoncie czasowym powinien wspierać rozpoczęty w ubiegłym tygodniu przez Bank Rezerw Nowej Zelandii cykl podwyżek stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu stopy procentowe zostały podniesione o 0.25 pb do poziomu 2.75%. Szef RBNZ Graeme Wheeler potwierdził, że w najbliższych miesiącach rynek powinien oczekiwać kolejnych podwyżek, zaznaczając jednocześnie, że nie spodziewa się w związku z tym znaczącego wzrostu kursu NZD. Wheeler ocenił też, że szanse na podjęcie interwencji na rynku walutowym jest niskie. Przy okazji decyzji o wysokości stóp RBNZ opublikował podwyższone prognozy wzrostu PKN na najbliższe lata: w 2014 do 3.3% z 2.7%, w 2015 do 3.2% z 2.8%. Jeśli to oczekiwania zostaną potwierdzone przez najbliższe odczyty gospodarcze możemy spodziewać się, że wbrew oczekiwaniom szefa RBNZ waluta Nowej Zelandii będzie doświadczała przez najbliższe miesiące aprecjacji.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia Indeks wskaźników wyprzedzających
    Conference Board, styczeń
  • USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym
    Luty: 4.60 mln
    Prognoza: 4.65 mln
    Indeks FED z Filadelfii
    Marzec: 9.0 pkt.
    Prognoza: 4.2 pkt.
    Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
    320 tys., Prognoza: 327 tys.
  • CHF Decyzja ws. stóp procentowych I kw., Bez zmian zgodnie z prognozą: 0-0.25%

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 10:00 Bilans płatniczy, styczeń
Prognoza: 18.4 mld EUR

CAD 13:30 Inflacja bazowa w lutym
Prognoza: 0.5%
Sprzedaż detaliczna bez samochodów,
Prognoza na styczeń: 0.9%

USD 18:45 Wystąpienia publiczne członków FOMC: Fisher, Kocherlakota, Stein

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: