Przeniesienie konta warto przemyśleć
2014-04-07 09:45
Przeczytaj także: Przeniesienie konta to mniejsze prowizje
Krok drugi – składamy wniosek w banku
Od kiedy KIR S.A. udostępniła bankom aplikację OGNIVO, proces przenoszenia rachunku między bankami znacząco się uprościł. Do klienta należy jedynie złożenie dyspozycji zamknięcia konta i przeniesienia danych do nowego banku. Resztą procesu zajmują się pracownicy banku, których wspomaga moduł do obsługi przenoszenia rachunków i usług płatniczych działający w ramach OGNIVO. Usługa ta umożliwia sprawne i bezpieczne przenoszenie rachunków bankowych, w tym wymianę informacji pomiędzy dotychczasowym a nowym bankiem, zapewniając integralność i bezpieczeństwo przesyłanych danych. – W ten sposób proces przenoszenia rachunku został usprawniony i znacznie przyspieszony. Jeśli bank korzysta z usługi OGNIVO zajmuje on zaledwie kilka dni i ogranicza zaangażowanie klienta do absolutnego minimum – zapewnia M. Markiewicz. Wszystkie formalności powinny być zrealizowane przez bank, którego stajemy się klientem. Nasz nowy bank przejmuje dyspozycje oraz pełnomocnictwa od dotychczasowego banku oraz informuje o tym fakcie odpowiednie instytucje, np. urząd skarbowy czy ZUS.
Już blisko 65 tysięcy klientów przeniosło swoje rachunki bankowe z wykorzystaniem aplikacji OGNIVO. Tylko w 2013 r. z tej usługi skorzystało 18 tys. klientów. Moduł działa od 2010 r. zgodnie z obowiązującą „Rekomendacją Związku Banków Polskich dotyczącą dobrych praktyk w zakresie przenoszenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów indywidualnych na polskim rynku bankowym”. Wraz z tą Rekomendacją, ZBP przygotował również wzory wniosków o przeniesienie rachunków oraz o ustanowienie pełnomocnictwa, co dodatkowo usprawnia i przyspiesza proces przenoszenia rachunku.
Krok trzeci – porządki na starym koncie
Po stronie klienta pozostaje ustalenie dokładnej daty, do której jego płatności mają być realizowane przez dotychczasowy bank, a od kiedy przez nowy. Musimy pamiętać, że przeniesienie rachunku bankowego nie zwalnia nas ze zobowiązań zaciągniętych wobec dotychczasowego banku.
- Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych opóźnień przy zamykaniu rachunku lub zanim podejmiemy kroki związane z jego przeniesieniem, uregulujmy z bankiem wszystkie regulaminowe formalności. Oszczędzimy w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze, bo choć przenoszenie rachunku co do zasady jest bezpłatne, bank może obciążyć nas kosztami za czynności niestandardowe, wykraczające poza zakres samego procesu przenoszenia – radzi Maja Markiewicz z KIR S.A.
Poza modułem do obsługi przenoszenia rachunków i usług płatniczych, aplikacja OGNIVO umożliwia m.in. obsługę reklamacji międzybankowych, monitoring sald rozliczeniowych w systemach ELIXIR® i EuroELIXIR oraz uzyskiwanie informacji o kontach dłużników przez komorników i sądy. Ciekawym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo operacji finansowych jest również moduł informacji o saldach wyprzedzających. Za pośrednictwem tego modułu klient banku, najczęściej przedsiębiorca, może uzyskać informację o przekazanych na jego rachunek środkach jeszcze zanim zostaną one zaksięgowane na koncie. Jest to szczególnie przydatne w okresach kiedy banki nie pracują – np. w weekendy i święta.
Przeczytaj także:
Lojalność klientów bankowości coraz mniejsza
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
oferta banków, usługi bankowe, przeniesienie konta, przeniesienie rachunku, konto bankowe, konto osobiste, ROR, ceny usług bankowych
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)