Lepiej zabezpieczone banknoty już w obiegu
2014-04-07 11:24
Nowe banknoty już w obiegu © NBP
Przeczytaj także: NBP: Nowe banknoty w obiegu już od kwietnia
Zmienione zostały zabezpieczenia na banknotach o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł. Banknot o nominale 200 złotych nie został zmieniony. Pomimo zmian w zabezpieczeniach, projekty graficzne pozostały niezmienione. Wprowadzenie do obiegu lepiej zabezpieczonych banknotów nie oznacza, że starsze stracą ważność, pozostaną bowiem one ważne bezterminowo. Będą jedynie systematycznie wycofywane z obiegu i zastępowane nowymi w miarę zużywania się.Jak zapewnia NBP, banknoty z nowymi zabezpieczeniami będą trafiać do obiegu stopniowo, w ramach standardowego zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania banknotów zniszczonych. Najszybciej zużywają się banknoty o najniższych nominałach, są wycofywane z użycia średnio po około 18 miesiącach. Najdłużej utrzymują się a banknoty o wyższych nominałach, ze względu za zużycie są wycofywane dopiero po kilku latach w obiegu.
Jakie nowe zabezpieczenia pojawiły się na banknotach? Na banknocie 10-złotowym wzbogacono znak wodny - podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek Mieszka I oraz cyfrowe oznaczenie nominału „10”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane. Na odwrotnej stronie banknotu został umieszczony opalizujący pas w kolorze turkusowym z cyfrowym oznaczeniem nominału „10” i skrótem „ZŁ”. Pas jest widoczny lub niedostrzegalny w zależności od kąta patrzenia. Kolejnym zabezpieczeniem jest uzupełniający się druk obustronny, czyli tzw. recto-verso. Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu. Na banknocie 10-złotowym znajdują się też wyczuwalne przy dotyku, także dla osób niewidomych, oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP.
Na banknocie o nominale 20 złotych widać podczas oglądania banknotu pod światło znak wodny przedstawiający Bolesława Chrobrego oraz oznaczenie nominału „20”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane. Na odwrotnej stronie banknotu został umieszczony opalizujący pas w kolorze liliowym z oznaczeniem nominału „20” i skrótem „ZŁ”. Analogicznie jak w banknocie 10-złotowym, również i w tym przypadku pas jest widoczny lub niedostrzegalny w zależności od kąta patrzenia. Zastosowano również zabezpieczenie recto-verso, również w postaci korony w owalu. Także i na banknocie 20-złotowym znajdują się wyczuwalne przy dotyku oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP.
Banknot 50-złotowy zabezpieczony jest niezadrukowanym znakiem wodnym z wizerunek Kazimierza Wielkiego oraz oznaczeniem nominału „50”. Na prawej stronie głównej strony banknotu widnieje ukoronowana litera „K” z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu. Litera ta zmienia kolor wraz ze zmianą kąta patrzenia - kolor stylizowanej litery „K” w koronie płynnie przechodzi z zielonego w niebieski. Również i na banknocie 50-złotowym pojawiło się zabezpieczenie recto-verso oraz wypukłe oznaczenia
Na banknocie 100-złotowym również znajduje się niezadrukowany znak wodny, przedstawia on wizerunek Władysława Jagiełły i zawiera oznaczenie nominału „100”. Na prawej stronie głównej strony banknotu znajduje się rozeta wykonana farbą zmienną optycznie, co oznacza, że element ten zmienia kolor wraz ze zmianą kąta patrzenia - kolor rozety płynnie przechodzi ze złotego w zielony. Kolejnym zabezpieczeniem jest uzupełniający się druk obustronny - korona w owalu, której pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło.
Wszystkie nominały banknotów zabezpieczone są również drukiem świecącym w ultrafiolecie. W promieniach UV widać kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału i skrótem „ZŁ”, serię i numer banknotu oraz inne wybrane elementy.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)