eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKursy walut 07-11.04.14

Kursy walut 07-11.04.14

2014-04-11 20:31

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem spadku wartości amerykańskiego dolara oraz przeceny na giełdach. Dolar osłabił się wobec wszystkich walut z grona G-10, najsilniej wobec jena, szwajcarskiego franka oraz euro. Kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu od ponad trzech tygodni (1,39). Wraz ze wzrostami eurodolara spadki do nienotowanego w tym roku poziomu (3,0) odnotował kurs USD/PLN. Tydzień jednak zakończył prawie dwa grosze wyżej. Złoty osłabił się wobec euro. Kurs EUR/PLN wzrósł do najwyższego poziomu w tym miesiącu – 4,1870.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Bardziej „gołębia” niż oczekiwano treść protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC podtrzymała słabość amerykańskiego dolara. Zapiski z ostatniego posiedzenia Komitetu przede wszystkim nie potwierdziły słów prezes Fed Janet Yellen o możliwej podwyżce stóp już sześć miesięcy po zakończeniu obecnej rundy luzowania ilościowego. Ponadto kilku członów Fed uznało tempo podwyżek stóp z ostatniej projekcji Fed za zbyt szybkie, a większość uważa, że prowadzenie luźnej polityki pieniężnej niezbędne będzie jeszcze w kilku kolejnych latach. Doniesienia te przełożyły się na korektę spadków indeksów giełdowych na Wal Street, obniżyły rentowności amerykańskiego długu oraz osłabiły dolara. Uważamy jednak, że w sytuacji wysokiego prawdopodobieństwa dalszego poluzowania polityki pieniężnej przez ECB, kurs EUR/USD nie ma szans na trwały wzrosty powyżej ostatnich, wielomiesięcznych maksimów.

Australia: odrabianie strat z zeszłego roku

Dane z australijskiego ryku pracy wypadły dość optymistycznie. Stopa bezrobocia osunęła się z 6,1 proc. do 5,8 proc. Był to największy spadek od sierpnia 2010. Należy jednak zwrócić uwagę, że wynika to z dużego przyrostu sezonowych miejsc pracy, których pojawiło się 40,2 tys. Liczba stałych etatów zmalała o 22,1 tys. Nie zmienia to faktu, że łącznie w I kwartale tego roku powstało 87,9 tys. nowych miejsc pracy. Odnotowano również wzrost oczekiwań inflacyjnych z 2,1 proc. w marcu do 2,4 proc. w kwietniu.

Jest to najwyższy poziom od lipca ubiegłego roku. Dolar australijski jest najsilniejszą, obok swojego odpowiednika z Nowej Zelandii, walutą w tym roku. Zyskał już prawie 6 proc. wobec dolara amerykańskiego. Oznacza to kompletny zwrot wobec roku poprzedniego, w którym AUD był obok japońskiego jena najsłabszą z walut G10, tracąc przez cały 2013 rok ponad 14 proc. wobec USD. W przypadku jednak gdyby publikowana za dwa tygodnie projekcja inflacyjna wskazała na zbyt powolne tempo wzrostu cen, a dolar australijski nie spadł do tego czasu, może to skłonić RBA do podjęcia prób słownych interwencji w celu osłabienia AUD. Wydaje się, że jest to duże ryzyko dla dalszego rajdu na parze AUD/USD.

Japonia: jen powróci do osłabienia

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii nie zmienił poziomu stóp procentowych, podobnie jak oceny sytuacji w gospodarce. Bank oczekuje kontynuacji umiarkowanego ożywienia oraz stopniowego wzrostu inflacji. Nie pojawiły się natomiast żadne sugestie by BoJ spieszył się z kolejną rundą luzowania polityki pieniężnej. Mimo silnego umocnienia z ostatnich dni uważamy, że w kolejnych tygodniach jen powróci do trendu deprecjacyjnego. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku, jeżeli w danych zacznie być widoczny negatywny wpływ podwyżki podatków, BoJ może zdecydować się na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej. Nasze prognozy zakładają wzrost kursu USD/JPY do 105 w okresie 3 miesięcy. Wzrostom USD/JPY powinno pomagać również wychodzenie Rezerwy Federalnej z QE3.

Polska: stopy bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych – stopa referencyjna pozostaje na poziomie 2,5 proc. Rada podtrzymała również zobowiązanie do utrzymywania stóp na obecnym poziomie przynajmniej do końca III kw. bieżącego roku. Naszym zdaniem rozpoczęcie cyklu zaostrzania polityki monetarnej w Polsce nastąpi w pierwszym kwartale 2015 r. Uważamy, że w kolejnych miesiącach, w sytuacji jasności co do przyszłych decyzji RPP, wartość złotego pozostanie niewrażliwa na dane makro z polskiej gospodarki na rzecz czynników zewnętrznych oraz notowań eurodolara. Sądzimy ponadto, że złoty tracił będzie wobec dolara oraz pozostanie relatywnie stabilny wobec wspólnej waluty. Nasze prognozy na koniec kwietnia zakładają wzrost kursu USD/PLN do 3,07 oraz EUR/PLN do 4,19.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: