Podstawy inwestowania – dywersyfikacja
2014-04-19 09:11
Trzymanie wszystkich pieniędzy w jednej inwestycji jest nieopłacalne i ryzykowne © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestowanie w akcje: lepiej z dywidendą?
Teoretyczne podstawy współczesnego pojęcia dywersyfikacji sformułował Harry Markowitz, za co w 1990 roku otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. Jego teoria „efektywnego portfela” mówi, że trzymanie wszystkich pieniędzy w jednej inwestycji jest nieopłacalne i może zakończyć się ich stratą. Według Markowitza powinno się szukać rozwiązań, które pozwolą na osiągnięcie maksymalnego zysku przy określonej stopie ryzyka. Tyle teorii – czas na praktykę.Giełdowy balans
Dla większości osób pierwszym skojarzeniem ze słowem inwestowanie jest giełda. Całkiem słusznie – to właśnie tutaj odbywa się większość spektakularnych transakcji, a gracze mający największą wiedzą i umiejętnościami osiągają ogromne zyski. Nie można jednak zapominać, że giełdowy parkiet ma również ciemne strony. W ciągu kilku sekund na skutek jednej, niewłaściwej decyzji stracić można oszczędności całego życia. Tutaj powrócić należy do pojęcia dywersyfikacji, która stanowi podstawowy element strategii inwestowania giełdowego.
Aby obrazowo wytłumaczyć to tajemniczo brzmiące, finansowe pojęcie wyobraźmy sobie, że jesteśmy na wakacjach. Większość z nas, z obawy przed kradzieżą, chowa pieniądze po różnych częściach garderoby i bagażu. Wtedy, nawet jeśli stracimy część, reszta funduszy pozostanie bezpieczna. Bardzo podobnie jest w przypadku zróżnicowania giełdowego portfela. W przypadku niepowodzenia jednej inwestycji, wciąż posiadamy inne akcje, które pozwolą na zachowanie płynności finansowej oraz ewentualną rekompensatę strat.
Aby dywersyfikacja była skuteczna i efektywna, należy wziąć pod uwagę czynnik ich wzajemnej korelacji, czyli połączeń pomiędzy poszczególnymi aktywami. Wahania akcji, którymi obracamy, powinny być w jak najmniejszym stopniu od siebie zależne, czyli wskazane jest, żeby ich ruch w górę czy w dół był niezależny od innych części składowych naszego portfela. Jego zróżnicowania można dokonać biorąc pod uwagę różne kryteria, takie jak typ posiadanych akcji, branżę przedsiębiorstwa czy okres inwestycji i stopę ryzyka. Jednocześnie należy zwracać uwagę na to, aby zachować jak największą efektywność w stosunku do wybranych przez siebie czynników – zdaniem ekspertów nasze giełdowe portfolio nie powinno przekraczać dwudziestu spółek.
fot. apops - Fotolia.com
Trzymanie wszystkich pieniędzy w jednej inwestycji jest nieopłacalne i ryzykowne
Zróżnicowany portfel
Kolejną istotną kwestią jest różnicowanie ze względu na sposób inwestowania, czyli wybór różnych instrumentów finansowych, które będą stanowiły podstawę naszej działalności. Alternatywą dla Giełdy Papierów Wartościowych czy Forexu mogą być zyskujące coraz większą popularność w naszym kraju pożyczki społecznościowe. O ich zaletach mówi Mariusz Skiba, Prezes Zarządu CapitalClub – Stopy zwrotu z inwestycji kształtują się na poziomie 16 proc. w skali roku. Biorąc pod uwagę niski poziom ryzyka oraz możliwość indywidualnej negocjacji warunków kredytu z firmą poszukującą kapitału, pożyczki społecznościowe mogą stać się istotną częścią każdego portfela inwestycyjnego. Dzisiaj rynek ten jest wart w Polsce ponad 150 mln zł, a w ciągu kilku następnych lat przewidywany jest jego ciągły rozwój. Bardzo korzystnie kształtuje się również stosunek ryzyka do przewidywanych zysków. Wszystkie pożyczki zabezpieczane są wekslem, przez co niebezpieczeństwo utraty środków jest bardzo niskie – tłumaczy Mariusz Skiba. Tutaj również powinno się zadbać o dywersyfikację inwestycji – udzielenie kilku mniejszych kredytów pozwoli na osiągnięcie wysokiego wskaźnika efektywności względem zakładanego okresu spłaty i stopnia ryzyka.
Oczywiście instrumentów finansowych, które mogą znaleźć się w naszym portfolio jest znacznie więcej – od inwestycji w surowce naturalne i metale szlachetne, przez obrót dziełami sztuki czy przedmiotami kolekcjonerskimi, aż po niespotykane alkohole i wyroby luksusowe. Ważne jest zachowanie balansu pomiędzy nimi. Wskazane jest odpowiednie wyselekcjonowanie i rozsądne ograniczenie środków. Wybranie zbyt wielu form inwestowania, a w konsekwencji brak możliwości poświęcenia każdej z nich odpowiedniej ilości czasu, może negatywnie wpłynąć na osiągane zyski. Dywersyfikacja środków, zarówno poprzez dobór odpowiednich narzędzi, jak i aktywów wewnątrz nich pozwoli na minimalizację podejmowanego ryzyka oraz optymalizację stopy zwrotu. Dzisiejszy rynek finansowy daje wiele możliwości. Aby zacząć z niego korzystać potrzebna jest jednak podstawowa wiedza, w tym z zakresu dywersyfikacji. Teraz jesteśmy krok bliżej do rozpoczęcia inwestycyjnej działalności.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)