ZUS czy OFE: co wybiorą Polacy?
2014-04-18 00:44
Przeczytaj także: Czas wyboru: ZUS czy ZUS + OFE
Zdaniem Moniki Szlosek z Deutsche Bank, dzieje się tak, ponieważ bardziej zamożni mają większą słoność do dywersyfikacji swoich oszczędności emerytalnych i już dziś częściej odkładają samodzielnie, poza obowiązkowymi składkami. W badaniach Deutsche Bank ok. 90 proc. osób osiągających miesięczne zarobki powyżej 5 tys. zł zadeklarowało, że gromadzi oszczędności we własnym zakresie. – Grupa respondentów dysponujących ponadprzeciętnym dochodem ma większe możliwości samodzielnego zabezpieczenia dostatniej emerytury. Stąd być może mniejsze znaczenie ma dla niej to, jakie świadczenie uzyska w ramach systemu emerytalnego - mówi Monika Szlosek.
Badania Deutsche Bank pokazały jednak, że w ujęciu ogółu populacji bardzo niewielu z nas oszczędza na emeryturę poza obowiązkowym systemem. W ten sposób swoją przyszłość zabezpiecza zaledwie 27 proc. ankietowanych. – Tymczasem powtarzane od lat przez większość ekspertów prognozy dotyczące przyszłości systemu emerytalnego mogą niepokoić – mówi Monika Szlosek. – W tej chwili wiadomo już, że świadczenia emerytalne wypłacane za 20-30 lat będą bardzo skromne, dlatego tak naprawdę jedynym wyjściem jest odkładanie dodatkowych pieniędzy w tzw. trzecim filarze – twierdzi. – Tylko w ten sposób możemy sobie zapewnić niezależność finansową, po zakończeniu pracy zawodowej, unikając drastycznego obniżenia stopy życiowej.
Sondaże Deutsche Bank pokazują też, że o swoją przyszłość na emeryturze we własnym zakresie znacznie częściej dbają mężczyźni. Poza obowiązkowymi składkami, oszczędności odkłada jedna trzecia mężczyzn i zaledwie co piąta kobieta. Monika Szlosek z Deutsche Bank zauważa, że jest to bardzo negatywny prognostyk zarówno dla całego systemu emerytalnego, jak i dla samych kobiet. - Panie nie tylko są zdecydowanie mniej aktywne, jeśli chodzi o samodzielne inwestowanie i odkładanie własnych pieniędzy, ale gromadzą też zazwyczaj niższe kwoty w ramach systemu ubezpieczeń społecznych – mówi. – Trzeba również pamiętać, że kobiety statystycznie żyją dłużej, a co za tym idzie, okres pobierania świadczeń emerytalnych jest w ich przypadku dłuższy.
Chęć dodatkowego finansowego zabezpieczania się na emeryturę rośnie wraz z poziomem wykształcenia ankietowanych (10 proc. z wykształceniem zawodowym i 35 proc. z wyższym). W ramach III filaru najrzadziej oszczędzają mieszkańcy wsi oraz osoby najmniej zarabiające.
Ciekawie kształtują się wyniki badań w podziale na wiek respondentów. Okazuje się, że samodzielnie na emeryturę odkładają najczęściej osoby w przedziale wiekowym 35-44 lata (ok. 40 proc.), natomiast młodsi w minimalnym stopniu korzystają z takiej opcji.
- Trzeba liczyć na to, że z biegiem lat młodzi Polacy zaczną myśleć o odpowiednim zabezpieczeniu się na czas emerytury, która obecnie może im się wydawać zbyt odległa – komentuje Monika Szlosek. – Z drugiej strony warto pamiętać, że szanse na godziwe życie na emeryturze będziemy mieli wyłącznie wtedy, gdy zaczniemy oszczędzać na odpowiednio wczesnym etapie – mówi.
Informacje o badaniu
Badania Deutsche Bank Polska zrealizowane 17 marca 2014 i 5 kwietnia 2014 r. przez Instytut Homo Homini, na wybranej losowo, reprezentatywnej grupie Polaków, metodą telefoniczną. Na pytania o plany dotyczące OFE odpowiadali tylko respondenci, którzy nie ukończyli 64 roku życia i zadeklarowali, że nie są na emeryturze.
Przeczytaj także:
OFE i ZUS czy sam ZUS? Na decyzję pozostały 4 miesiące
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zmiany w OFE, OFE, emerytury, oszczędzanie na emeryturę, świadczenia emerytalne, sposoby oszczędzania, ZUS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)