Dobre dane makroekonomiczne z USA
2014-04-17 11:18
US500 – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Za oceanem wczoraj udało się trzecią sesję z rzędu zakończyć wzrostem US500. Dobre nastroje były wspierane przez dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w marcu o 0.7%. Gołębie wystąpienie Janet Yellen, która powtórzyła tezy zawarte w publikowanych w zeszłym tygodniu minutkach po posiedzeniu FED, okazało się mieć umiarkowany wpływ na rynki. Pokazało jednak, że jastrzębie tony, które były obecne na konferencji po ostatnim posiedzeniu nie były prawdziwym obliczem prezes FED. Również inni członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku występowali wczoraj w gołębim tonie, mówiąc o możliwej podwyżce stóp procentowych w USA dopiero w drugiej połowie 2015 roku.Ważnym wydarzeniem wczorajszego dnia były bardzo dobre dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, gdzie bezrobocie spadło do 6.9% wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 7.1%.
Poprawę na rynku pracy potwierdza także wzrost płac, który postępuje jak do tej pory bardzo powoli powodując umiarkowaną presję płacową, jednak widać, że po raz pierwszy od 2010 roku jest szansa na pojawienie się realnego wzrostu wynagrodzeń, co powinno bardzo pozytywnie oddziaływać na gospodarkę Wielkiej Brytanii. Inwestorzy na dobre dane zareagowali kupnem funta, który pokonał w stosunku do dolara tegoroczne szczyty i podąża obecnie w stronę 1.70 i dalej nawet 1.71, jeżeli oczekiwania o zbliżających się podwyżkach stóp procentowych będą znajdowały potwierdzenie w komunikatach Banku Anglii w drugiej połowie roku.
Cieszyć mogą również dobre dane z Polski, gdzie zobaczyliśmy bardzo solidny wzrost wynagrodzeń. Dzisiaj opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej, nie powinny mieć one jednak dużego wpływu na złotego, który obecnie zależny jest głównie od nastrojów w regionie sterowanych przez doniesienia z Ukrainy. Dziś odbywa się szczyt w sprawie Ukrainy w Genewie, którego efekt może mieć duże znaczenie dla EUR/PLN, który balansuje od dwóch dni w okolicach 200 sesyjnej średniej kroczącej, znajdującej się w okolicach 4.19.
W dzisiejszym kalendarium należy zwrócić uwagę tylko na dane z USA oraz wyniki amerykańskich spółek, które powinny kształtować dziś nastroje na amerykańskich parkietach.
fot. mat. prasowe
US500 – interwał dzienny
Technicznie sytuacja na US500 wygląda coraz bardziej zachęcająco, gdyż udało się pokonać 50 sesyjną średnią oraz 50% zniesienia fibo ostatniej korekty. Dziś można oczekiwać próby ataku na okolice 1873, których pokonanie otworzyłoby drogę do ostatnich szczytów. Zamknięcie tygodnia poniżej 1840 byłoby negatywnym sygnałem sugerującym zejście do linii trendu w okolicach 1800 pkt.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
AUD/USD odrabia straty
fot. mat. prasowe
AUD/USD – interwał dzienny
We wtorek australijska waluta uległa silnej przecenie po publikacji protokołu z posiedzenia Banku Rezerw Australii. Protokół kolejny raz przestrzegał przed negatywnym wpływem wysokiego kursu dolara australijskiego na gospodarkę. Wczoraj kurs odreagowywał wcześniejsze spadki. W umocnieniu pomogły solidne odczyty z Chin.
Produkt Krajowy Brutto Chin w I kw. wzrósł zgodnie z oczekiwaniami o 1.4% k/k i 7.4% r/r, wobec prognozy 7.3% r/r. Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 8.8%. Wynik choć nieznacznie gorszy od oczekiwań na poziomie 9.0%, to powyżej odczytu za poprzedni miesiąc 8.6%. Z kolei sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła do 12.2% z 11.8%, w poprzednim miesiącu. Wynik okazał się nieznacznie lepszy od prognozy: 12.1%. Ożywienie gospodarcze w Chinach, które są najważniejszym partnerem w wymianie handlowej Australii, oznacza poprawę perspektyw dla australijskiego sektora wydobywczego. Chiny importują z Australii znaczne ilości rud żelaza, węgiel oraz gaz, gałęzie te są ściśle powiązane z kondycją chińskiej gospodarki.
W ujęciu technicznym kurs AUD/USD, pod koniec ubiegłego tygodnia wyznaczył półroczne szczyty na poziomie 0.94611. Kurs dotarł tym samym do górnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym poruszał się od połowy stycznia.
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, kurs cofnął się i zbliżył do wsparcia w postaci 61.8 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z IV kw. 2013 r. i stycznia bieżącego roku, tj. do poziomu 0.93365. Utrzymanie się powyżej linii wsparcia zapowiada walkę o wybicie kolejnych szczytów. Fundamentalnie może być to obecnie trudniejsze, ponieważ sentyment do dolara amerykańskiego uległ poprawie, w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Dzisiaj ostatnia przed Świętami ważna porcja danych z gospodarki amerykańskiej: po południu poznamy odczyty liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeksu FED z Filadelfii.
Funt mocny po danych z rynku pracy
fot. mat. prasowe
GBP/USD – interwał dzienny
Opublikowane wczoraj dane z brytyjskiego rynku pracy, wywołały na rynku spore zamieszanie. Stopa bezrobocia spadła w lutym do 6.9%, tj. najniższego poziomu od 5 lat.
W dół do 7.1% z 7.2% skorygowano także odczyt za poprzedni miesiąc. W marcu spadła także liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych; o 30.4 tys. wobec prognozy 30 tys. W wyniku korekty poprawił się także odczyt za poprzedni miesiąc; spadek o 37 tys., wobec 34.6 tys.
Zgodnie z zapowiedziami Banku Anglii, próg 7% stopy bezrobocia, który wyznaczać miał moment podjęcia przez BoE kroków w celu zacieśniania polityki monetarnej został osiągnięty znacznie wcześniej, niż pierwotnie zakładano.
Stąd BoE porzucił na posiedzeniu w lutym wcześniejsze forward guidance, na rzecz oceny szerszego spektrum wskaźników gospodarczych. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja w Wielkiej Brytanii poprawia się, choć poprawa ta jest wybiórcza i nie obrazuje obrazu całej gospodarki. Co potwierdził opublikowany we wtorek odczyt zniżkującej inflacji. Oznacza to, że stopy procentowe zostaną utrzymane na rekordowo niskim jeszcze przez parę miesięcy. Rynkowy konsensus, przed publikacją korzystnych danych z rynku pracy zakładał, że Bank Anglii przystąpi do zacieśniania polityki monetarnej dopiero w II kw. przyszłego roku. Być może ostatni odczyt pozwoli tę perspektywę nieco przybliżyć.
W ujęciu technicznym kurs GBP/USD we wtorek odbił się od wsparcia w postaci 50 sesyjnej średniej kroczącej na poziomie 1.66477, we środę po publikacji danych z rynku pracy funt dalej umacniał się wobec dolara amerykańskiego i zbliżył do oporu w postaci linii szczytów z połowy lutego i początku kwietnia, tj. okolic 1.68. Trwałe przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszych wzrostów, w stronę szczytów z połowy 2009 r., czyli poziomu 1.70.
Ostatnie wydarzenia
-
USA Pozwolenia na budowę domów
Marzec: 990 tys.
Prognoza: 1020 tys.
Produkcja przemysłowa
Marzec: 0.7%
Prognoza: 0.5% -
Wielka Brytania Stopa bezrobocia
Marzec: 6.9%
Prognoza: 7.1%
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Marzec: -30.4 tys.
Prognoza: -30.2 tys. - Kanada BoC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopę procentową na niezmienionym poziomie 1 proc.
Kalendarz na najbliższe godziny
PLN 14:00 Produkcja przemysłowa, marzec
Prognoza: 6.4% r/r
Poprzednio: 5.3% r/r
CAD 14:30 Bazowa inflacja CPI, marzec
Prognoza 0.3%
Poprzednio: 0.7%
USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Prognoza: 311 tys.
Poprzednio: 300 tys.
16:00 Indeks FED z Filadelfii, kwiecień
Prognoza: 10 pkt.
Poprzednio: 9 pkt.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)