eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFinansowe plany rządu: bez reform, bez formalnego wzrostu podatków

Finansowe plany rządu: bez reform, bez formalnego wzrostu podatków

2014-04-22 16:43

Finansowe plany rządu: bez reform, bez formalnego wzrostu podatków

Finanse © Kartouchken - Fotolia.com

Trzymanie w ryzach deficytu, szybszy wzrost gospodarczy, spadek bezrobocia, uszczelnianie systemu podatkowego, ale jednocześnie brak poważniejszych reform - to podstawowe zarysy finansowych prognoz i planów rządu na najbliższe lata. Rząd przyjął dziś Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014 - 2017.

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

W przyjętym dziś dokumencie rząd szacuje, że wzrost PKB w Polsce w 2014 roku wyniesie 3,3 proc., czyli dwa razy więcej niż w 2013 r. Na rok 2015 rząd prognozuje tempo wzrostu PKB na 3,8 proc., a na lata 2015-16 na poziomie 4,3 procent. Przyspieszenie tempa wzrostu PKB ma wynikać głównie ze wzrostu spożycia prywatnego oraz utrzymanie wysokiej dynamiki inwestycji prywatnych, maleć będzie udział eksportu netto we wzroście PKB.

W opinii rządu, wraz ze wzrostem gospodarczym maleć będzie bezrobocie. W 2014 r. odsetek osób bez pracy ma spaść do 9,8 proc., w 2015 r. bezrobocie wyniesie 9,3 proc., a w 2017 r. już tylko 7,9 proc. Inflacja, po mocnym spadku w roku 2013, również i w 2014 utrzyma się na niskim poziomie, by w kolejnych latach nieznacznie wzrosnąć (do poziomu ok. 2,5 proc. rocznie).

Do roku 2017 rząd nie zamierza podwyższać stawek podatków, choć w 2017 roku VAT ma spaść z obecnych 23 procent do wcześniejszej stawki 22-procentowej (w 2011 roku podstawowa stawka VAT została tymczasowo - na trzy lata - podwyższona, jednak stan finansów publicznych zmusił rząd do dłuższego utrzymania wyższej stawki VAT). Niezmienione zostaną stawki CIT i PIT, choć w przypadku tego drugiego pomimo braku formalnej podwyżki stawki w istocie wzrosną, a to za przyczyną zamrożenia progów podatkowych.

Niestety w planach rządu nie ma mowy o poważniejszych reformach po stronie wydatkowej, jak na przykład ograniczeniu przywilejów emerytalnych czy reformie KRUS lub redukcji etatów w administracji, choć ograniczeniu publicznych wydatków ma sprzyjać m.in. zamrożenie płac budżetówki.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: