eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKluczowy dzień funta brytyjskiego

Kluczowy dzień funta brytyjskiego

2014-04-29 13:32

Kluczowy dzień funta brytyjskiego

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Poniedziałkowa sesja przyniosła umocnienie dolara amerykańskiego względem jena, głównie dzięki wzrostowi amerykańskich rentowności. Co ciekawe, dolar ponownie wykazywał słabość względem euro i brytyjskiego funta.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Indeks podpisanych umów kupna domów wzrósł w marcu 3.4%, czyli zdecydowanie lepiej od prognoz, ale biorąc pod uwagę jakie odczyty czekają nas z amerykańskiej gospodarki w tym tygodniu, indeks ten nie miał dla rynków istotnego znaczenia. Cała uwaga skupi się na PKB oraz piątkowych Payrollach, biorąc pod uwagę, że tym razem decyzji FOMC nie będzie towarzyszyć konferencja, a sama decyzja z dużym prawdopodobieństwem będzie zgodna z konsensusem (kolejna redukcja programu QE o 10 mld USD).

Kolejne sankcje ze strony USA „uderzyły” w Rosję. Siedem osób powiązanych z rosyjskim prezydentem oraz 17 firm zostało dodanych do listy restrykcyjnej. Kolejny krok USA z pewnością wymusi podobną decyzję Unii Europejskiej, która jednak z uwagi na silniejsze powiązania gospodarcze (zwłaszcza Niemiec) będzie starała się uniknąć pochodnych i szeroko zakrojonych decyzji.

Europejski rynek akcji zdaje się nie zwracać uwagi na wydarzenia na wschodzie – najważniejsze europejskie indeksy zakończyły poniedziałek niewielkimi plusami.

Dzisiejsza sesja azjatycka skierowała uwagę inwestorów na gospodarki surowcowe (Australia, Nowa Zelandia), zwłaszcza pod nieobecność Japończyków (Dzień Shōwa). Dolar australijski kontynuuje przecenę, kierowany spadkami cen rudy żelaza (największa waga w eksporcie Australii). Kolejna nadwyżka w handlu zagranicznym na poziomie 920 mln, nie zdołała powstrzymać także spadków „kiwi”, które niebawem powinno testować obszar 84 centów.

Dzisiejsza sesja europejska zapowiada się naprawdę ciekawie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie opublikowany zostanie pierwszy szacunek PKB w pierwszym kwartale tego roku.

Brytyjski funta ma szansę ustanowić nowy szczyt w cenach zamknięcia, ale wydaje się, że w tym celu niezbędne będzie pozytywne zaskoczenie (tj. odczyt wyższy niż 0.9%). Raporty banków inwestycyjnych wskazują na silne pozycjonowanie na funcie (pozycje długie), a w takiej sytuacji możliwy jest natychmiastowy odwrót, w przypadku nie sprostania oczekiwaniom przez dane.

Eurodolar otrzyma z kolei bodziec z Niemiec, gdzie publikowana jest inflacja CPI. Biorąc pod uwagę presję deflacyjną w Strefie Euro, odczyt gorszy od prognoz może wpłynąć na wyprzedaż wspólnej waluty.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Wieczorem przemawia szef BoC, co może w końcu doprowadzić do większego ruchu na USD/CAD i wyrwania się z ostatniej, bardzo wąskiej konsolidacji.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


AUD/USD na wsparciu

fot. mat. prasowe

AUD/USD – interwał dzienny

AUD/USD – interwał dzienny


W drugiej połowie ubiegłego tygodnia AUD/USD uległ przecenie, która doprowadziła kurs do dolnego ograniczenia kanału, w którym wykres poruszał się od początku bieżącego roku. W piątek kurs odbił się od wsparcia na poziomie 0.9254 (dolne ograniczenie kanału i 23.6 proc. zniesienie Fibo, ostatniej fali wzrostowej) i podjął próbę odreagowania. W poniedziałek scenariusz się powtórzył. Kurs zwyżkował w okolice oporu 0.9322 – 61.8 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z IV kw. ubiegłego roku. Sił do utrzymania się na szczytach jednak zabrakło i kurs skorygował się przebijając dolne ograniczenie wspomnianego kanału. Obrona poziomu 0.92466 (dołki z ostatnich dni) pozostawia szanse na powrót do kanału wzrostowego, z najbliższym oporem na poziomie 0.932. W przypadku dalszej korekty, silne wsparcie stanowić powinien przedział 0.9190-0.9140, wyznaczony przez 50- i 200-sesyjną średnią kroczącą oraz 38.2 proc. zniesienie Fibo.

Za przecenę dolara australijskiego odpowiadają opublikowane w połowie ubiegłego tygodnia słabsze niż założenia rynkowy odczyty inflacji konsumenckiej CPI w I kw. Słaby sentyment do AUDa mogą odwrócić zbliżające się odczyty gospodarcze.

Z danych makro na uwagę zasługiwać będą w pierwszej połowie tygodnia dane z USA: w tym dzisiejszy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za kwiecień oraz we środę raport o zatrudnieniu ADP, wstępne odczyty PKB i Chicago PMI. We środę uwagę inwestorów przyciągnie posiedzenie FOMC i decyzja ws. stóp procentowych i wartości programu QE. W drugiej połowie tygodnia pojawią się ważne dane dla gospodarki australijskiej w tym: indeksy PMI dla przemysłu Australii i Chin, które biorąc pod uwagę spowolnienie w Chinach i wstępne odczyty opublikowane w ubiegłym tygodniu, mogą pogorszyć sentyment wobec dolara australijskiego. Punktem kulminacyjnym kalendarza makro w tym tygodniu będą piątkowe odczyty z amerykańskiego rynku pracy.

Ciąg dalszy korekty na NOK/SEK

fot. mat. prasowe

NOK/SEK – interwał dzienny

NOK/SEK – interwał dzienny


Wczoraj kurs NOK/SEK kontynuował zapoczątkowane w ubiegłym tygodniu spadki. U podstaw tego ruchu leży umocnienie korony szwedzkiej po publikacji w ubiegły czwartek protokołu z posiedzenia Riksbanku, który został przyjęty jako mniej gołębi niż zakładano. USD/SEK korygował się wczoraj do najniższych poziomów od ponad dwóch tygodni - 6.52. Na ponad dwutygodniowych dołkach znalazł się także NOK/SEK.

Wczoraj koronę szwedzka wsparły dane o sprzedaży detalicznej w marcu, która wzrosła o 5.1% r/r, podczas gdy prognoza zakładała odczyt na poziomie 2.7% r/r. Odczyt za poprzedni miesiąc wynosił 2.5% r/r. Zdaniem analityków to przede wszystkim efekt wcześniejszego przyjścia wiosny, która stymulowała wzmożone zakupy trwałych dóbr konsumenckich. Dane mogą nie wywrzeć jednak wpływu na zmianę wciąż dość gołębiego nastawienia Riksbanku. Na uwagę zasługują także dane dotyczące bilansu handlowego: do 2.6 mld SEK z 5 mld SEK zmniejszyła się nadwyżka handlu zagranicznego Szwecji.

W ujęciu technicznym kurs NOK/SEK od początku roku porusza się w kanale wzrostowym. Po wybiciu przed tygodniem 8-miesięcznych szczytów, NOK/SEK uległ fali wyprzedaży, która sprowadziła wczoraj kurs do wsparcia w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z genezą na początku lutego tego roku. Trwałe przebicie poziomu wsparcia 1.0879, może sprowadzić kurs w okolice 1.0781 – 38.2 proc. zniesienia wspomnianej wcześniej fali. W zależności od dynamiki ewentualnej wyprzedaży, wcześniej wsparcie stanowić może dolne ograniczenie kanału, testowane na początku lutego i w II poł. marca.

Dzisiaj opublikowane zostaną jeszcze odczyty nastrojów konsumentów ze Szwecji, a w piątek indeks PMI dla przemysłu Szwecji oraz Norwegii. Pakiet ważnych danych z Norwegii poznamy także we środę: handel detaliczny, nastroje w biznesie oraz stopa bezrobocia.

Ostatnie wydarzenia
  • USA Indeks podpisanych umów kupna
    domów m/m, marzec 3.4%
    Prognoza: 1.0%
    Poprzednio: -0.8%
  • NZD Bilans handlu zagranicznego,
    Marzec: 920 mln
    Prognoza: 937 mln NZD
    Poprzednio: 818 mln NZD

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 PKB – odczyt wstępny, za I kw.
Prognoza: 0.9% k/k
Poprzednio: 0.7% k/k

EUR 14:00 Niemcy: Wstępny odczyt inflacji CPI,
Prognoza: -0.1% m/m
Poprzednio: 0.3% m/m

USD 16:00 Indeks zaufania konsumentów Conference Board, kwiecień
Prognoza: 83
Poprzednio: 82.3

CAD 21:30 Wystąpienie szefa BoC

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Inflacja w centrum uwagi

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: