Obligacje skarbowe - oferta V 2014
2014-05-06 10:54
Obligacje skarbowe - oferta V 2014 © denphumi - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta III 2014
Warunki emisji obligacji Skarbu Państwa w maju br.W bieżącej emisji oprocentowanie obligacji: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnich zostało utrzymane na poziomie sprzed miesiąca. Dla 2-letnich papierów skarbowych oferowanych w majowej emisji wynosi 3,00% w skali roku. W przypadku zmiennokuponowych obligacji, w pierwszym okresie odsetkowym jego wartość to odpowiednio: 3,30% dla 3-latek, 3,50% dla 4-latek oraz dla 4,00% dla 10-latek. Mnożnik i marże, określające zysk inwestora indywidualnego, wybierającego papiery dłużne o terminie wykupu dłuższym niż 2-letni, również zostały utrzymane na poziomie z kwietnia br.
- Mimo okresowych wahań rentowności na rynku obligacji hurtowych, od dłuższego czasu utrzymujemy oprocentowanie obligacji skarbowych dla odbiorców detalicznych na takim samym poziomie. Podejście to nie uległo zmianie w przypadku naszej oferty w maju. – komentuje Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów – Poziom oprocentowania obligacji jest atrakcyjny w zestawieniu z innymi produktami finansowymi dostępnymi dla klienta indywidualnego – dodaje.
Dwuletnie obligacje skarbowe charakteryzują się oprocentowaniem stałym. Oznacza to, że już w momencie ich zakupu inwestor detaliczny wie, na jaki zysk może liczyć. Pozostałe papiery mają oprocentowanie zmienne. W przypadku obligacji 3-letnich, ich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (sześciomiesięczną stopę procentową, na podstawie której banki udzielają sobie pożyczek) i mnożnik – w wysokości 1,0. Oznacza to, że – decydując się na ten rodzaj obligacji Skarbu Państwa – nabywamy instrument o oprocentowaniu równym stawce jak ta dla największych banków. Zysk w przypadku obligacji trzyletnich wypłacany jest co 6 miesięcy. Trzylatki gwarantują więc inwestorowi detalicznemu stały dopływ kapitału, który umożliwia finansowanie bieżących wydatków. Oprocentowanie 4-letnich papierów dłużnych ulega zmianie raz w roku i wyliczane jest na podstawie wskaźnika inflacji za minione 12 miesięcy, podanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. W ich przypadku inwestor otrzymuje zysk w odstępach rocznych. W ten sam sposób jak dla obligacji czteroletnich wyliczany jest zysk dla dziesięcioletnich papierów skarbowych. Inna jest wyłącznie wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym jest wyższa i wynosi 1,50%.
fot. denphumi - Fotolia.com
Obligacje skarbowe - oferta V 2014
Obligacje Skarbu Państwa dostępne także w ramach IKE-Obligacje
Indywidualne Konto Emerytalne to rozwiązanie, stworzone z myślą o oszczędzaniu długoterminowym, na przykład na przyszłą emeryturę. IKE może być prowadzone przez banki, fundusze inwestycyjne, podmioty prowadzące działalność maklerską oraz zakłady ubezpieczeń. Szczególnym rodzajem IKE jest konto IKE-Obligacje. Wyłącznie ono pozwala oszczędzać z wykorzystaniem obligacji, emitowanych przez Skarb Państwa.
- Niewątpliwą zaletą kont IKE jest fakt, że przy spełnieniu określonych warunków ustawowych osiągnięte zyski nie są opodatkowane 19% podatkiem od zysków kapitałowych – tłumaczy Małgorzata Jabłońska, Menedżer Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego – tym samym wypłacane kwoty są większe niż w analogicznych inwestycjach poza IKE.– dodaje.
Jeśli inwestor rozważa oszczędzanie w krótszej, niż emerytalna, perspektywie może oczywiście wybierać detaliczne papiery skarbowe. Stanowią one jedno
z najbezpieczniejszych rozwiązań dostępnych na rynku kapitałowym. Gwarantem ich wykupu jest bowiem Skarb Państwa, który zabezpiecza realizację zobowiązania wobec obywateli całym swoim majątkiem.
fot. mat. prasowe
Szczegóły oferty
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)