Przeterminowane należności głównie z Mazowsza
2014-05-12 12:22
Przeterminowane należności głównie z Mazowsza © bramgino - Fotolia.com
Przeczytaj także: Lista dłużników III 2014
Analiza, której dokonał Casus Finanse, powstała w oparciu o bazę danych firmy pochodzących zarówno z portfeli zleconych, jak i kupionych. W każdym z tych portfeli sytuacja przedstawia się nieco inaczej, jednak województwem, w którym mieszka najwięcej osób z przeterminowanymi należnościami, jest mazowieckie. Wartość wierzytelności zleconych do obsługi z tego regionu wynosi ponad 18% wszystkich spraw prowadzonych przez Casus Finanse. Drugi region, którego mieszkańcy mają opóźnienia w terminowej regulacji płatności, to Wielkopolska, trzeci – Śląsk, a czwarty – Dolny Śląsk. Zobowiązania z tych czterech województw, skądinąd postrzeganych jako najbogatsze w Polsce, stanowią 49,5%, czyli prawie połowę wszystkich wierzytelności zleconych do obsługi Casus Finanse.fot. mat. prasowe
Województwa o największej liczbie zobowiązań dłużnych
Najlepiej w Polsce wschodniej
Inaczej sytuacja przestawia się w tzw. Polsce B, powszechnie uznawanej za region o niższym poziomie rozwoju gospodarczego. Tutaj Casus Finanse odnotował najniższe zadłużenie, zarówno w obszarze wierzytelności zleconych, jak i kupionych. Liderem okazało się województwo świętokrzyskie, zamieszkiwane przez 577 tys. osób aktywnych zawodowo.
fot. mat. prasowe
Województwa o najmniejszej liczbie zobowiązań dłużnych
Najbogatsze, ale z największą liczbą zadłużonych mieszkańców
Według danych GUS w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim wartość PKB na jednego mieszkańca znacznie przekracza średnią krajową. Z kolei według analiz Casus Finanse to właśnie mieszkańcy tych czterech regionów posiadają najwięcej zobowiązań dłużnych. Oznacza to, że z jednej strony regiony te najdynamiczniej się rozwijają, z drugiej natomiast ich mieszkańcy zaciągają najwięcej zobowiązań finansowych, których niestety nie spłacają w ustalonym terminie.
Trendy w branży zarządzania wierzytelnościami
Zobowiązania dłużne w każdym z wymienionych województw najczęściej wynikają z przeterminowanych kredytów gotówkowych oraz hipotecznych. O ile w przypadku tych pierwszych tendencja jest spadkowa – tzn. ich wartość bilansowa i liczba się zmniejsza, o tyle w przypadku przeterminowanych kredytów hipotecznych prognozowany jest znaczny wzrost wartościowy – do 39 mld zł w 2014 roku . Jednocześnie od 2004 roku to właśnie aglomeracja warszawska, Wrocław, Poznań i region Śląska są obszarami najintensywniejszego budownictwa mieszkaniowego i idącego w parze z tą tendencją wzrostu liczby zaciąganych kredytów hipotecznych. Oznacza to, że w najbliższym czasie, zwłaszcza we wspomnianych, najdynamiczniej rozwijających się regionach Polski, znacznie wzrośnie liczba osób posiadających przeterminowane zobowiązania hipoteczne.
fot. mat. prasowe
Województwa o największej liczbie zobowiązań dłużnych - mapa
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)