eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCzy dolar ma szansę na większe odbicie?

Czy dolar ma szansę na większe odbicie?

2014-05-13 12:32

Czy dolar ma szansę na większe odbicie?

USD/JPY– interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

„Referendum separatystów” na wschodzie Ukrainy nie wpłynęło w żaden sposób na globalny sentyment. Amerykańskie indeksy wspinają się ponownie na historyczne szczyty, a w ślad za nimi także azjatycka sesja wyglądała najlepiej od dwóch miesięcy. Na utrzymanie nastrojów można liczyć także podczas sesji europejskiej, o ile sentyment niemieckich analityków obrazowany przez indeks ZEW nie zaskoczy negatywnie (konsensus rynkowy na poziomie 41.3 pkt.).

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Silny rynek akcji wraz z powiększającym się deficytem na rachunku obrotów bieżących wywołują presję na jena, który zmierza do poziomu 102.36 względem amerykańskiego dolara.

Euro i funt zachowywały się w poniedziałek spokojnie, ale w przypadku funta może być to cisza przed burzą, gdyż jutro poznamy raport inflacji Banku Anglii zawierający prawdopodobnie zaktualizowane prognozy. Jeżeli perspektywa gospodarcza Wielkiej Brytanii poprawiła się w oczach ekonomistów z BoE, GBP/USD ponownie może testować barierę 1.70.

Saudyjski Minister Ali al-Naimi oświadczył wczoraj, że w przypadku eskalacji konfliktu Ukraina-Rosja i jego wpływu na podaż ropy w regionie, Arabia Saudyjska zwiększy wydobycie. Informacja ta powinna ostudzić zapał kupujących BRENT „pod konflikt” na wschodzie.

Nad ranem poznaliśmy niezadowalające dane z Chin. Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu 8.7% r/r (oczekiwano wzrostu o 8.9%), a sprzedaż detaliczna 11.9% (oczekiwano wzrostu 12.2%). Martwić powinny także inwestycje w środki trwałe w obszarach miejskich, które rosły 17.3% (oczekiwano 17.7%). AUD/USD nie zareagował znacznie na te dane (spadek 20 pipsów), ponieważ inwestorzy bardziej zainteresowani są obecnie australijskim budżetem na 2015, który zostanie opublikowany o 11:30 polskiego czasu. Rynek oczekuje poważnych cięć wydatków i nowych form podatków, które zdaniem analityków, mogą odjąć od PKB około 0.5%. W gospodarce dotkniętej chorobą holenderską, która walczy o odbicie gospodarcze, każdy punkt bazowy wzrostu jest ważny, stąd skala cięć i podatków może odbić się na wycenie australijskiej waluty.

Oprócz wspomnianego indeksu Instytutu ZEW, w dalszej części sesji poznamy dane o sprzedaży detalicznej w USA i to ten odczyt powinien nadać ton dzisiejszym notowaniom, a szczególnie wycenie amerykańskiego dolara. Amerykańska waluta do wzrostu potrzebuje wzrostu rentowności, a te mogą w tym momencie wzrosnąć jedynie na wieść o dobrych odczytach z gospodarki. Rynek oczekuje wzrostu sprzedaży na poziomie 0.5% względem marca. Wskazanie wyższe od tego poziomu może sprowadzić USD/JPY do 102.72, zwłaszcza jeśli rynek akcji utrzyma pozytywny sentyment.

fot. mat. prasowe

USD/JPY– interwał dzienny

USD/JPY– interwał dzienny


Inwestorzy zainteresowani dolarem nowozelandzkim powinni śledzić wieczorem wystąpienie szefa RBNZ w ramach publikacji raportu o stabilności finansowej. Pan Wheeler ponownie może starać się osłabić NZD podczas konferencji.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Czy DAX wybije historyczne szczyty?

fot. mat. prasowe

DE30 – interwał dzienny

DE30 – interwał dzienny


Poniedziałek przyniósł wyraźną poprawę nastrojów na rynkach kapitałowych. Większość indeksów europejskich kończyła dzień na ok. 0.5% plusach. Pozytywnie na tym tle wyróżniał się DAX, który zyskiwał na koniec dnia ponad 1%, co jest wyraźnym przejawem wzrostu apetytu Inwestorów na ryzyko utrzymującym się od połowy ubiegłego tygodnia.

W ujęciu technicznym kurs w ubiegłą środę odbił się od wsparcia w postaci 38.2 proc. zniesienia Fibo z drugiej połowy marca oraz 50-sesyjnej średniej kroczącej. Po kilku dniach solidnych wzrostów, które przybrało na sile w poniedziałek, kurs dotarł do oporu w postaci górnego ograniczenia kanału spadkowego. Niemal horyzontalny kanał, w którym kurs poruszał się od listopada ubiegłego roku, wyznaczają dołki z połowy grudnia i marca oraz historyczny szczyt ze stycznia oraz szczyty z lutego i kwietnia. Wybicie się z kanału daje szansę na testowanie historycznych maksimów w okolicach 9794. Z kolei przebicie tych poziomów otworzy drogę do pokaźniejszych wzrostów z zasięgiem powyżej 10 000 pkt., czyli przy górnym ograniczeniu długoterminowego kanału wzrostowego, w którym kurs poruszał się od połowy 2011 r. Jeśli natomiast kurs nie zdoła wybić się powyżej wczorajszych szczytów możemy oczekiwać korekty do poziomu 9425 – czyli 50-sesyjnej średniej kroczącej i linii trendu wzrostowego lub nieco niżej do 9378 – 38.2 proc. zniesienia Fibo.

Po wczorajszym przestoju w publikacji danych makro, dzisiaj uwaga Inwestorów skieruje się na publikację indeksu instytutu ZEW, odzwierciedlającego nastroje wśród analityków i instytucji finansowych wobec koniunktury w Niemczech. Po południu uwaga przeniesie się za ocean, ze względu na publikację wyników sprzedaży detalicznej w USA. Wciąż pod znakiem zapytania stoi zaś sytuacja na Ukrainie. Związana z tym niepewność, może sprawić, że reakcje inwestorów, będą bardziej nerwowe.

Apetyt na ryzyko rośnie, EUR/CHF do góry

fot. mat. prasowe

EUR/CHF – interwał dzienny

EUR/CHF – interwał dzienny


Frank szwajcarski w poniedziałek tracił na wartości zarówno do euro jak i polskiego złotego. Podobnie jak w przypadku rosnących wczoraj indeksów, zaważył na tym wzrost apetytu inwestorów na ryzyko i odwrót kapitału od bezpiecznych przystani takich jak waluta szwajcarska. Franka nie wsparły nawet opublikowane wczoraj korzystne odczyty sprzedaży detalicznej, która w marcu wzrosła o 1% m/m i 3% r/r, wobec prognozy 1.0% r/r i 1.2% m/m i 1.2% r/r, po korekcie z 1% m/m i 1% r/r.

Kurs EUR/CHF przebił wczoraj opór w postaci 38.2 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z I kw. tego roku. Następnie kurs dotarł w okolice górnego ograniczenia kanału, w którym wykres porusza się od połowy ubiegłego roku z wyłączeniem stycznia, kiedy wybił się i po 3 tygodniach powrócił do wnętrza kanału. Wybicie z kanału dało by szanse testowania poziomu 1.2243, tj. okolic 50 proc. zniesienia wspominanej fali spadkowej i 200-sesyjnej średniej kroczącej i dalej 1.2275, czyli 61.8 proc. zniesienia. Ewentualna korekta powinna zatrzymać się w okolicach 1.217, tj. na 23.6 proc. zniesieniu lub wcześniej na linii trendu wzrostowego testowanej na początku marca, w połowie kwietnia i na początku maja.

W najbliższych dniach na uwagę zasługują przede wszystkim dzisiejszy odczyt indeksu instytutu ZEW, zaplanowane na środę finalne odczyty inflacji konsumenckiej w Niemczech oraz czwartkowe odczyty PKB z Niemiec i Strefy Euro. Tymczasem posiedzenie Banku Szwajcarii, które przynieść może aktualizację stanowiska wobec prowadzonej polityki pieniężnej dopiero za miesiąc. Umocnienie EUR/CHF może przybrać na sile, gdy EUR/USD przystąpi do odreagowywania ostatniej spadkowej fali, mającej miejsce po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny Produkcja przemysłowa r/r
    Kwiecień:8.7%
    Prognoza: 8.9%
    Poprzednio: 8.8%
  • Szwajcaria Sprzedaż detaliczna r/r
    Marzec: 3%
    Prognoza:1.9%
    Poprzednio: 1.2% po rewizji z 1%

Kalendarz na najbliższe godziny

AUD Publikacja budżetu rocznego

EUR 11:00 Indeks Instytutu ZEW, maj
Prognoza: 41.3
Poprzednio: 43.2

USD 14:30 Sprzedaż detaliczna, kwiecień m/m
Prognoza: 0.5%
Poprzednio: 1.2%
Bazowa sprzedaż detaliczna, m/m
Prognoza: 0.6%
Poprzednio:0.7%

NZD 23:00 Raport dotyczący stabilności finansowej
Wystąpienie szefa RBNZ, Graeme Wheeler

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: