eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków V 2014

Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków V 2014

2014-05-15 12:39

Przeczytaj także: Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków


Emerytura – jakoś to będzie

Co ciekawe, prawie co dziesiąty respondent w badaniu Fundacji Kronenberga (9%) wskazał, że nie wierzy w państwowe emerytury i uważa, że państwa po prostu nie będzie stać na ich wypłaty. W tym samym raporcie jedynie 9% ankietowanych oszczędza na emeryturę i ten odsetek spadł z 14% w 2011 r. i 13% w 2012 r. Według wyników KPF-IRG, kapitał na starość odkłada mniej niż 5% Polaków.

Jeżeli już Polacy oszczędzają na emeryturę, to niespełna połowa (46%) wykorzystuje do tego lokaty, lub nawet trzyma gotówkę w banku na niskooprocentowanych produktach, nie wykorzystując czasu inwestycji do pracy na rzecz przyszłej emerytury. Cieszy jedynie fakt, że co czwarty respondent w badaniu KPF-IRG wskazał, że kupił w tym celu nieruchomość. Warto zauważyć, że polisy z częścią inwestycyjną, wokół których toczy się intensywna negatywna dyskusja to aż 34%.

fot. mat. prasowe

Formy oszczędzania na emeryturę, z których korzystają lub będą korzystać gospodarstwa domowe

Jeżeli już Polacy oszczędzają na emeryturę, to niespełna połowa (46%) wykorzystuje do tego lokaty


Aleksandra Łukasiewicz, Doradca Zarządu Expander Advisors: Jednym z głównych zarzutów podnoszonych przeciwko polisom oszczędnościowym są wysokie koszty związane z wcześniejszym zakończeniem oszczędzania czy wypłatą pieniędzy. Na podstawie wyników badań (wysoki udział krótkoterminowych celów oszczędzania, niskie łączne oszczędności emerytalne i drugie miejsce wśród nich właśnie polis oszczędnościowych) można pokusić się o wniosek, że ta wada ma w sobie konkretny cel. Jest nim zmuszenie do systematycznego oszczędzania i zablokowanie pokusy wcześniejszego wydania tych pieniędzy.

Dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF: Wszystko to dzieje się w czasie, gdy dyskusja na temat emerytur nigdy nie była tak ożywiona, jak w ostatnich kilku miesiącach. Wydaje się, że duży wkład w kreowanie niedojrzałych decyzji o oszczędnościach ma nie tylko niski poziom edukacji finansowej, ale i forsowane przez rząd główne komunikaty o systemie emerytalnym.

W argumentach zwolenników zmian w systemie w kierunku uprzywilejowanej pozycji ZUS przeważały te o wysokich prowizjach zarządzających oraz o obronie obywateli przed niskimi emeryturami w przyszłości z OFE. ZUS – czytaj: rząd – został przedstawiony jako gwarant wypłaty emerytury oraz godziwej jej wysokości. Wobec takiej retoryki nie może dziwić utrwalanie się postaw przedkładających w 100% opiekuńczość Państwa nad własną zaradność i dbałość o finanse w czasie emerytury.

Kredyty – last minute bez wkładu własnego

Od dwóch lat systematycznie rośnie odsetek gospodarstw domowych deklarujących finansowanie zakupu nieruchomości ze źródeł innych niż kredyt. Obecnie wskaźnik ten wynosi 44,1% i jest znacznie powyżej średniej dla całego okresu, w jakim przeprowadzane są badania. Rośnie także odsetek gospodarstw deklarująca chęć zakupu nieruchomości w całości za kredyt.

fot. mat. prasowe

Deklarowany sposób finansowania planowanego zakupu/budowy domu lub mieszkania

Od dwóch lat systematycznie rośnie odsetek gospodarstw domowych deklarujących finansowanie zakupu nieruchomości ze źródeł innych niż kredyt.


W ostatnim raporcie pisaliśmy o wysokim udziale kredytów z niskim wkładem własnym. W ostatnim półroczu 2013 łącznie 40% kredytów miało wkład własny niższy niż 5%. Statystyki wyglądają tutaj zdecydowanie gorzej w przypadku rynku wtórnego (47%), niż pierwotnego (34%). Średnie LTV było więc wyższe dla mieszkań używanych (82%), niż dla nowych (76%).

fot. mat. prasowe

Struktura LTV

W ostatnim półroczu 2013 łącznie 40% kredytów miało wkład własny niższy niż 5%.


Łącznie było to więcej niż w III kwartale. Końcówka roku została więc wykorzystana przez klientów do zakupów przed wejściem w życie nowych zapisów Rekomendacji S wymagających posiadania 5% wkładu własnego.

Jacek Dziadak, Wiceprezes Domu Kredytowego Notus: O ile więc Polacy chętnie finansowali swoje wydatki z minimalnym wkładem własnym lub nawet kredytowali cały zakup, to okres kredytowania jest zdecydowanie krótszy niż dopuszczają procedury bankowe (30-40 lat). Może to jednak wskazywać na wzrost średniego wieku kredytobiorców ograniczający maksymalny czas kredytu.

Nabywana nieruchomość kosztowała średnio prawie 309 tys. zł. Tutaj również widoczna jest wyraźna różnica między rynkiem pierwotnym i wtórnym. Mimo łatwiejszego dostosowania do rynku po stronie deweloperów, tutaj nabywane były wyraźnie droższe nieruchomości (379 tys. zł) w porównaniu do 260 tys. zł za mieszkania z drugiej ręki.

Średni okres kredytowania nie różnił się między rynkami i wyniósł 25 lat.

Aleksandra Łukasiewicz Doradca Zarządu
dr Mirosław A.Bieszki Doradca Ekonomiczny
Jacek Dziadak Wiceprezes Zarządu

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: