eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweStopy procentowe a atrakcyjność produktów bankowych

Stopy procentowe a atrakcyjność produktów bankowych

2014-05-30 10:52

Przeczytaj także: Tani kredyt hipoteczny jeszcze przez kilkanaście miesięcy


Kredyty gotówkowe

Oprocentowanie kredytów gotówkowych również zależy od stóp procentowych. Zgodnie z ustawą antylichwiarską obowiązującą w Polsce od 2006 r., nominalne oprocentowanie pożyczek i kredytów nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej. Jednak koszt kredytu również od prowizji banku czy ubezpieczenia, a dla tych parametrów nie określono wartości maksymalnych. W rezultacie RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) najdroższych pożyczek często jest wyższe niż zakładana czterokrotność stopy lombardowej.

Pierwsza obniżka stóp procentowych przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski miała miejsce w listopadzie 2012 roku. Stopa referencyjna spadła wtedy z poziomu 4,75 proc. do 4,5 proc. Kolejnych obniżek RPP dokonywała jeszcze siedmiokrotnie, aż do lipca 2013 roku. Efektem tych działań był spadek stopy referencyjnej do 2,5 proc. Początkowo wskaźnik RRSO kredytów gotówkowych nie pokazywał, że decyzje NBP wpływają na jego wartość. Do kwietnia 2013 r. zawierał się w przedziale 22-23 proc. Zmiana tej tendencji nastąpiła w kwietniu 2013 r. - od tego czasu aż do dziś wartość tego parametru systematycznie spada. Można zatem stwierdzić, że koszty kredytów gotówkowych spadły na skutek obniżki stóp przeprowadzonych. Aczkolwiek cała reakcja tej zmiennej nastąpiła z lekkim opóźnieniem.

Średnie oprocentowanie kart kredytowych

W czasie gdy stopy procentowe wykazywały tendencję rosnącą (do października 2012 roku) zmiany średniego oprocentowania kart kredytowych cechowała większa stabilność. Do początku 2012 roku wartość ta oscylowała wokół poziomu ok. 19 proc., czyli blisko dopuszczalnego maksymalnego poziomu oprocentowania z 2010 roku, wyznaczanego czterokrotnością stopy lombardowej (wówczas było to 20 proc.). Warto jednak zauważyć, że cykl podwyżek stóp procentowych zaczął się nieco wcześniej – wraz z początkiem 2011 roku. Od tego momentu rośnie też różnica między dopuszczonym maksymalnym oprocentowaniem (czterokrotnością stopy lombardowej), a faktyczną wysokością oprocentowania kart. Reakcję na zmiany stóp można zauważyć dopiero na początku 2012 roku, kiedy to wzrost średniego oprocentowania kart kredytowych staje się widoczny. Wciąż jednak jest ono o kilka punktów procentowych niższe niż dopuszczalne.

Maksymalną wartość w badanym okresie (21,89 proc.) średnie oprocentowanie kart kredytowych przyjęło w listopadzie 2012 roku, czyli w momencie, kiedy cykl podwyżek stóp procentowych zakończył się i pojawiła się tendencja spadkowa. Inaczej natomiast wygląda sytuacja w okresie obniżania stóp procentowych. Wraz z rozpoczęciem się cyklu obniżek w listopadzie 2012 roku, luka pomiędzy maksymalnym oprocentowaniem kredytów konsumenckich a wartością średniego oprocentowania kart kredytowych z limitem do 2000 zł zaczęła się zmniejszać.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: