Jak działa system ELIXIR?
2014-06-08 00:11
Jak działa system ELIXIR? © Magdziak Marcin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kiedy zrobić przelew w Boże Narodzenie i Sylwestra?
Przypomnijmy sobie świat, w którym nie ma Internetu, a komputery są rzadkością. Króluje maszyna do pisania, papier i pieczątka. To Polska na początku lat dziewięćdziesiątych. W takich realiach, z inicjatywy Związku Banków Polskich, 16 największych banków i Narodowego Banku Polskiego powstała Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., której powierzono odpowiedzialność za bezpieczeństwo i niezawodność elektronicznej wymiany informacji finansowych. W tym celu w 1993 r. KIR S.A. uruchomiła system SYBIR, który pozwalał rozliczać międzybankowe zlecenia płatnicze zarejestrowane na dokumentach papierowych. - Mówiąc prościej pomagał bankom przekazać sobie informacje o zleceniach przelewów, składanych przez klientów w oddziałach na terenie całej Polski, tak aby mogły one być szybko i prawidłowo zaksięgowane na kontach – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia w KIR S.A.Przydatne linki:
Sesje ELIXIR banków
Sprawdź, kiedy dojdzie Twój przelew
Obsługa systemu SYBIR przypominała pracę firmy kurierskiej. Zlecenia przelewów składane w formie papierowej w oddziałach banków, trafiały do regionalnych punktów sortujących. Stąd, zapakowane i zaplombowane, rozwożone były na wszystkie regiony kraju, do kolejnych centrów dystrybucji. W końcowym etapie właściwe informacje i dokumenty trafiały do odpowiednich miejsc w bankach docelowych. Choć system działał bardzo sprawnie i potrzeba było około doby, aby pieniądze trafiły z konta nadawcy przelewu na konto odbiorcy, każdego dnia ciężarówki pokonywały tysiące kilometrów, transportując tony papierowych wydruków. Dlatego stosunkowo szybko rozpoczęto prace nad następcą SYBIR-u, elektronicznym systemem rozliczeniowym, który pod nazwą ELIXIR® wystartował w 1994 roku. Dziś ELIXIR® jest kluczowym systemem rozliczeniowym w polskim sektorze finansowym, dzięki któremu pieniądze mogą sprawnie, szybko i niezawodnie krążyć pomiędzy bankami i kontami ich klientów.
fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com
Jak działa system ELIXIR?
Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o ELIXIR®
Z punktu widzenia klienta banku warto pamiętać o trzech faktach, dotyczących systemu ELIXIR®. Po pierwsze – jest to system, który rozlicza międzybankowe przelewy w złotych realizowane w bankach działających w Polsce, niezależnie od tego, czy klient skorzystał z bankowości elektronicznej czy złożył dyspozycję w oddziale. Po drugie – system ELIXIR® działa w sesjach. W każdy dzień roboczy odbywają się trzy sesje rozliczeniowe, podczas których za pośrednictwem KIR S.A. banki „wymieniają się” informacjami o zleconych przelewach i dokonywane jest rozliczenie. Godziny sesji są stałe: 9:30, 13.30 i 16.00, a ich harmonogram jest dostępny na stronie internetowej KIR S.A. - Kiedy klient przesyła pieniądze z jednego banku do drugiego standardowym przelewem, warunkiem dotarcia pieniędzy na rachunek adresata jest odbycie się co najmniej jednej sesji ELIXIR®, aby informacja o tym zleceniu dotarła z banku do banku oraz nastąpił rozrachunek w Narodowym Banku Polskim – wyjaśnia Tomasz Jończyk z KIR S.A.
I tak, jeśli zlecimy przelew rano, mieszcząc się w określonym czasie, to powinien znaleźć się on na koncie docelowym najpóźniej tego samego dnia po południu. Trzeba jednak pamiętać o trzecim fakcie - konkretny moment przekazania do realizacji zleceń klientów wyznaczają banki, w oparciu o procedury i przepisy wewnętrzne. Nie zawsze przelew zlecony o godzinie 9:00 będzie rozliczony w czasie pierwszej sesji systemu ELIXIR® w danym dniu. - Informacja o tym, kiedy bank skieruje nasz przelew do realizacji jest zazwyczaj dostępna na jego stronie internetowej w regulaminie lub na Infolinii. Warto sprawdzić ten harmonogram, jeśli zależy nam na tym, aby pieniądze dotarły do odbiorcy w określonym terminie – radzi Tomasz Jończyk.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)