Wiedza ekonomiczna Polaków znikoma
2014-06-11 11:40
Wiedza ekonomiczna Polaków znikoma © Edyta Pawlowska - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gdy wiedza ekonomiczna kuleje, budżet domowy cierpi
Wyniki tych badań pokazują niepokojący obraz zachowań ekonomicznych Polaków. W aspekcie świadomości własnej wiedzy ocena ogólna wyniosła zaledwie 2,16 pkt w skali pięciopunktowej. W przypadku subiektywnego porównania osobistego stanu wiedzy z innymi osobami co piąty z respondentów stwierdził, że jest ona niższa niż u innych. Zmierzono również obiektywny poziom wiedzy finansowej: na 20 pytań z zakresu makroekonomii oraz finansów osobistych średnia liczba poprawnie udzielonych odpowiedzi wyniosła 8,3 pkt, a aż 10 proc. respondentów nie udzieliło żadnej prawidłowej odpowiedzi.Tezę o polskim analfabetyzmie ekonomicznym i finansowym potwierdziły badania z 2012 r. „Postawy Polaków wobec oszczędzania”. Wynika z nich, że tylko 27 proc. badanych potrafiło na podstawie danych o oprocentowaniu oraz długości trwania lokaty poprawnie wyliczyć wysokość odsetek, jakie otrzymają po jej zakończeniu.
fot. mat. prasowe
Źródła informacji o oszczędzaniu
Problemem polskiego społeczeństwa jest nie tylko niski poziom wiedzy, ale również brak motywacji do zmiany tego stanu. Większość badanych uznaje wiedzę ekonomiczną za dziedzinę nudną, choć – jak przyznają – przydatną w życiu. Najlepiej jednak, gdy informacje na ten temat są serwowane w sposób lekki i przyjemny, czyli za pośrednictwem radia i telewizji.
Nie staramy się szukać merytorycznych źródeł informacji. Cykliczne badania postaw pozwalają jednak pocieszyć się pozytywną zmianą tendencji – odsetek osób sięgających po profesjonalne materiały dotyczące finansów osobistych wzrósł z 24 proc. w 2008 r. do 38 proc. w 2012 r.
fot. mat. prasowe
Zaufanie w oszczędzaniu i inwestowaniu
Nie oznacza to jednak niestety większego rozumienia tego, co czytamy o finansach. Ponad połowa twierdzi, że ci, którzy zdobywają wiedzę ekonomiczną i potrafią ją zastosować, kierują się przede wszystkim chęcią wykorzystania jej do nieuczciwego zarabiania pieniędzy. Ostatnie badania pokazały wręcz odwrót zaufania Polaków do profesjonalistów (pracowników banku, ekspertów z mediów). Aż o 6 pkt proc. wzrósł odsetek tych, którzy nie ufają nikomu bądź polegają jedynie na opinii najbliższych, podczas gdy w poprzednich edycjach ta grupa systematycznie malała. To, że obecnie ponad 2/3 respondentów z rezerwą podchodzi do wiedzy eksperckiej, można połączyć z nieustannie wychodzącymi na światło dzienne aferami finansowymi. Sprawy takie jak Amber Gold kładą się cieniem na reputacji całego sektora finansowego.
fot. mat. prasowe
Proces kształtowania kompetencji finansowych
oprac. : Anna Raciniewska / Gazeta Bankowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)