Wiedza ekonomiczna Polaków znikoma
2014-06-11 11:40
Przeczytaj także: Gdy wiedza ekonomiczna kuleje, budżet domowy cierpi
Proces kształtowania kompetencji finansowych można zobrazować w formie piramidy. U jej podstawy znajduje się nabycie wiedzy – na tym etapie niestety zatrzymuje się większość programów edukacji finansowej, co oznacza, ze odbiorcy otrzymują wiedzę, lecz nie następuje wykształcenie postaw. Wyżej znajduje się umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy w codziennym życiu przez sprawne zarządzanie domowymi finansami. Wyższy stopień to moment, gdy posiadanie środków przekłada się na decyzję o rozpoczęciu oszczędzania. Na szczycie piramidy znajdują się inwestycje – praca zgromadzonych nadwyżek finansowych.
fot. mat. prasowe
Segmentacja
Mimo decyzji rządu w sprawie OFE temat emerytur wydaje się Polakom nadal obojętny –mniej z nas niż w latach poprzednich (11%) odkłada na emeryturę, mimo silnego przekonania, że emerytura będzie niższa od obecnego uposażenia.
fot. mat. prasowe
Oszczędzanie na emeryturę
Sytuacja finansowa jest głównie przyczyną tego, że prawie jedna trzecia polskiego społeczeństwa to osoby o bardzo rygorystycznym podejściu do zarządzania własnymi środkami. Planują oni swoje wydatki „od pierwszego do pierwszego”. Nie ma tu możliwości oszczędzania, nie mówiąc o inwestowaniu.
Nastawiona na konsumpcję grupa rozrzutnych (28%) tylko pozornie uprawia styl życia idący w parze z możliwościami. Oni także nie odkładają na emeryturę i nie oszczędzają w innych celach. Jest to grupa narażona na wielkie ryzyko finansowe. 18 proc. oszczędzających planuje i kontroluje swoje wydatki. Odkładają na emeryturę i inwestują, aby zabezpieczyć się na przyszłość.
Z punktu widzenia akcji edukacyjnych warto poświęcić uwagę grupie nieświadomych (18%) – są to najmłodsi uczestnicy rynku, którzy wydają pieniądze, nie planują wydatków, nie oszczędzają i nie inwestują. Sama idea zarządzania środkami finansowymi jest im obojętna. Dlatego właśnie w tym segmencie warto wykonać jak najwięcej pracy edukacyjnej, aby zaszczepić jak najmłodszym zdrowe zasady poruszania się na rynku finansowym.
Z kolei 6 proc. oszczędzających właśnie przypadkowi powierza swoje losy. Nie planują i nie kontrolują swoich wydatków. Nie zaprząta im głowy emerytura czy inne zabezpieczenie na przyszłość.
fot. mat. prasowe
Zarządzanie budżetem / Oszczędzanie i inwestowanie
fot. mat. prasowe
Diagnoza poziomu kompetencji finansowych Polaków
Diagnoza poziomu kompetencji finansowych Polaków pokazuje, że w ślad za niską wiedzą idzie wiele nieracjonalnych decyzji finansowych, które mają bezpośrednie przełożenie na nasze codzienne życie.
oprac. : Anna Raciniewska / Gazeta Bankowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)