Od dziś nie pracujesz już na kredyt hipoteczny
2014-06-06 13:49
Przeczytaj także: Kto sięgnął po wakacje kredytowe?
Kredyty to domena rodzin
Do 6 czerwca (włącznie) przeciętny singiel zarobił tyle, że mógłby opłacić już 12 rat przeciętnego kredytu hipotecznego. W praktyce Dzień Wolności Hipotecznej przypada więc często znacznie wcześniej. Po pierwsze, o kredyt hipoteczny ubiegają się przeważnie osoby lepiej zarabiające, które są pewne stabilności swojego zatrudnienia, poza tym zadłużają się w tym celu przeważnie rodziny. Potwierdzają to dane Eurostatu o gospodarstwach domowych zamieszkujących własne domy i mieszkania. Wynika z nich, że w 2012 r. w Polsce 12,4% rodzin posiadało kredyt hipoteczny. Dla porównania - singli z kredytem było tylko 3,1%.
Gdyby więc przyjąć, że w rodzinie pracują dwie osoby, to okazałoby się, że na raty zarobiłyby już pod koniec pierwszego kwartału (20 marca). Na 12 rat kredytu hipotecznego przeciętna rodzina mogłaby zarobić w mniej niż 3 miesiące.
Zarobienie na cudze trwa dłużej
Nawet jednak single kredytobiorcy są w lepszej sytuacji niż najemcy mieszkań, którzy na roczny czynsz najmu muszą pracować 163 dni w roku. Wynika tak z szacunków Lion’s Bank, opartych o dane GUS na temat wynagrodzeń, a także o przeciętne ceny ofertowe wynajmu mieszkań 50-metrowych z serwisu oferty.net.
Oczywiście trzeba pamiętać, że zaprezentowane wyżej szacunki oparte o ceny najmu są możliwe jedynie dla największych miast w Polsce, a nie dla całej populacji osób wynajmujących mieszkania. Poza tym arbitralnie przyjęto, że ceny ofertowe zostaną obniżone o 10%, a modelowym mieszkaniem będzie lokal 50-metrowy (wg. badań preferencji jest to najpopularniejszy metraż). Nie uwzględniono też, że spłacając raty kredytu na zakup mieszkania część raty przeznaczana jest na spłatę zaciągniętego długu, tym samym tworząc majątek nabywcy. Mechanizm taki nie działa na korzyść najemcy płacącego co miesiąc czynsz.
fot. mat. prasowe
Dni Wolności Hipotecznej w poszczególnych latach
i sprawdź kiedy wypada Twój Dzień Wolności Kredytowej
Bartosz Turek
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)