Gwarancje de minimis sposobem na kryzys
2014-06-17 10:43
Gwarancje de minimis sposobem na kryzys © ryanking999 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze
Kryzys się kończy – przynajmniej dla mniejszych przedsiębiorstw. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że gospodarka nabiera tempa. W pierwszym kwartale tego roku PKB zwiększył się aż o 3,4 proc. Na pewno wielu z nich pomyśli w takiej sytuacji o inwestycjach w rozwój firmy, które w czasie kryzysu odkładali na „lepsze czasy”. Jednak uzyskać finansowanie zewnętrzne na taki cel, trzeba przekonać bank, że stać nas na spłatę kredytu. A to dla wielu firm może być dużym wyzwaniem - zwłaszcza na samym początku działalności. Rozwiązaniem dla nich jest na przykład kredyt z zabezpieczeniem de minimis.Kredyt z zabezpieczeniem de minimis to stosunkowo nowy sposób na pozyskiwanie środków na finansowanie działalności bieżącej lub inwestycyjnej firmy. Na czym polega jego idea? Sednem jest udzielenie przedsiębiorcy gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytu udzielanego przez bank komercyjny, którą daje Bank Gospodarstwa Krajowego. Co ważne, przedsiębiorca może wystąpić o udzielenie gwarancji na kredyt de minimis w banku, który ma podpisaną umowę z BGK i nie musi bezpośrednio zwracać się z taką prośbą do tego ostatniego.
fot. ryanking999 - Fotolia.com
Gwarancje de minimis sposobem na kryzys
Skorzystanie z okazji i wzięcie kredytu z zabezpieczeniem de minimis jest opłacalne zwłaszcza z dwóch powodów. Pierwszy jest oczywisty - mniejsze wymogi co do naszej zdolności kredytowej. O środki mogą ubiegać się firmy z krótką historią kredytową, a rozpatrzenie wniosku o udzielenie gwarancji przez BGK nie jest obciążone dodatkowymi kosztami. Po stronie firmy jedynym kosztem gwarancji udzielanej przez BGK jest prowizja 0,5 proc. kwoty gwarancji, a jej wysokość jest taka sama dla kredytów inwestycyjnych i obrotowych. Drugi powód – niższe oprocentowanie. Dzięki gwarancji BGK transakcja będzie z punktu widzenia banku obarczona mniejszym ryzykiem, a co za tym idzie wszelkie opłaty za jego udzielenie będą dla nas niższe.
Program kredytów de minimis jest stosunkowo nowym rozwiązaniem - został zainicjowany przez rząd w marcu ubiegłego roku. Z miejsca stał się jednak bardzo popularny - tylko do końca 2013 roku BGK udzielił gwarancji 45 tysiącom małych i średnich przedsiębiorców na łączną sumę ok. 8,4 mld zł. Te dane wskazują, że taka forma pomocy dla polskiego biznesu była bardzo potrzebna. Dlatego też Ministerstwo Finansów zapowiedziało przedłużenie udzielania gwarancji dla podmiotów gospodarczych do końca 2015 roku, co umożliwi kolejnym firmom rozwój działalności.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)