Zmiany w OFE a oszczędzanie na emeryturę
2014-06-24 08:30
Zmiany w OFE a oszczędzanie na emeryturę © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pora wykorzystać limit wpłat na IKZE i IKE
Z badania wynika, że wpływ na deklaracje dotyczące oszczędzania ma przede wszystkim wiek badanych. Zamiar oszczędzania najczęściej deklarują osoby poniżej 35 roku życia. Im starsi respondenci tym bardziej maleje skłonność do odkładania dodatkowych środków.Wśród osób zamierzających oszczędzać najwięcej osób (66%) nie podjęło jeszcze decyzji, gdzie będzie gromadzić dodatkowe środki na emeryturę. Pozostali natomiast częściej wskazywali na IKE (23%), tylko 1 % wyraził zamiar oszczędzania w IKZE, a 7% wybrało oba rozwiązania.
„Wyniki badania potwierdzają, że chociaż w społeczeństwie jest potrzeba dodatkowego oszczędzania to brakuje przekonania, w jaki sposób można to zrobić. Chociaż IKZE jest mniej znane od dłużej funkcjonującego na rynku IKE, to na ocenę tego produktu należałoby jeszcze trochę poczekać. Niedawno wprowadzone zachęty podatkowe w IKZE dotyczące zryczałtowanego tylko 10% podatku dochodowego od zgromadzonych środków powinny w niedługim czasie przekonać część osób niezdecydowanych”- powiedział Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA.
SZCZEGÓŁOWE WYNIKI BADANIA
Zainteresowanie indywidualnym oszczędzaniem na emeryturę w ramach III filaru
Większości (60%) dorosłych Polaków urodzonych po 1948 roku deklaruje, że nawet po istotnej zmianie roli OFE w systemie ubezpieczeń emerytalnych w Polsce nie zamierzają indywidualnie oszczędzać na emeryturę w ramach III filaru. Warto też podkreślić, iż blisko dwie piąte (39%) badanych jest o tym zdecydowanie przekonane. Zamiar takiego oszczędzania deklaruje mniej niż jedna piąta (19%) respondentów, przy czym zdecydowanych jest jedynie 6%.
fot. mat. prasowe
Zainteresowanie indywidualnym oszczędzaniem na emeryturę w ramach III filaru
Przeprowadzone analizy wielozmiennowe wykazały, iż zamiary badanych związane z podjęciem indywidualnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru różnicuje przede wszystkim wiek. Co prawda we wszystkich grupach wiekowych zamierzający oszczędzać dodatkowo na emeryturę stanowią mniejszość, to najczęściej takim oszczędzaniem zainteresowani są badani poniżej 35 roku życia, z których ponad jedna czwarta deklaruje, że zamierza oszczędzać. Ponadto warto zauważyć, iż w grupie wiekowej 18-24 lata aż 44% nie podjęło jeszcze decyzji w tej kwestii, co jest zrozumiałe, gdyż znacząca jej część jeszcze nie podjęła stałej pracy zarobkowej.
Skłonność do podejmowania dodatkowego oszczędzania na emeryturę maleje wraz z wiekiem i w grupie wiekowej 45-54 lata prawie trzy czwarte (73%) nie jest nim zainteresowane, przy czym blisko połowa (47%) jest zdecydowanie przekonana, że nie będzie oszczędzać w III filarze.
IKE czy IKZE?
Dwie trzecie (66%) badanych deklarujących zamiar indywidualnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru, jeszcze nie podjęło decyzji, gdzie rozpocząć oszczędzanie. Wśród pozostałych znacznie większą popularnością cieszy się IKE niż IKZE (odpowiednio 30% i 8% zainteresowanych dodatkowym oszczędzaniem), przy czym w przypadku wyboru IKZE znacznie częściej wskazywano na jednoczesne oszczędzanie w IKE (7%) niż korzystanie wyłącznie z tego produktu (1%), natomiast IKE na ogół wybierane jest jako jedyny produkt (23%).
fot. mat. prasowe
IKE czy IKZE?
Warto zauważyć, że zainteresowanie oszczędzaniem zarówno w IKE jak i IKZE występuje przede wszystkim wśród osób z wykształceniem wyższym i średnim, choć w przypadku IKE zamiar oszczędzania deklaruje także blisko co dziesiąty badany legitymujący się jedynie świadectwem ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej. Ponadto zamiar oszczędzania w IKZE deklarują wyłącznie badani, których miesięczne dochody na jedną osobę w gospodarstwie domowym przekraczają 1000 złotych miesięcznie. Także w przypadku grup dochodowych zauważyć można, że IKE jest produktem bardziej demokratycznym niż IKZE i zamierzają w nim oszczędzać także osoby o niszych dochodach per capita.
Informacja o badaniu
Badanie na temat zamiaru indywidualnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru po istotnej zmianie roli OFE w systemie ubezpieczeń emerytalnych w Polsce zostało zrealizowane przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 maja 2014 roku na liczącej 898 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski urodzonych w latach 1949 – 1996, czyli tych, którzy z racji wieku, zgodnie z reformą ą z 1999 roku mogą być członkami OFE. Było ono częścią majowego omnibusa CBOS. Próba została wylosowana z systemu PESEL. Wywiady zrealizowano metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (Computer Assisted Personal Interviewing).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)