eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePłeć a decyzje inwestycyjne

Płeć a decyzje inwestycyjne

2014-06-23 12:11

Przeczytaj także: Testosteron w finansach? A po co?


Z omawianego badania wyłania się wniosek, iż dla lepiej wykształconych oraz młodszych respondentów płeć rzadko jest kryterium wyboru osoby kompetentnej do zarządzania pieniędzmi, czy to w gospodarstwie domowym, czy w przypadku inwestowania pieniędzy. Ma ona znaczenie dla osób mniej wykształconych i starszych, którzy chętniej niż pozostali badani powierzyliby gospodarowanie pieniędzmi kobiecie.

Skłonność do ryzyka inwestycyjnego

Skłonność do ryzyka inwestycyjnego Polaków nie jest wysoka. Inwestycje, które mogą dać duże zyski, ale są też narażone na duże straty wybrałoby siedmiu na stu ankietowanych. Najwięcej osób, gdyby chciało zainwestować pieniądze, wybrałoby inwestycje, które mogą dać umiarkowane zyski, ale są też narażone na umiarkowane straty (44%). Niewiele mniejsza jest jednak grupa dążąca przede wszystkim do minimalizacji strat, która jednocześnie zadowoliłaby się niskimi zyskami (38%).

fot. mat. prasowe

Skłonność do ryzyka inwestycyjnego

Najwięcej osób, gdyby chciało zainwestować pieniądze, wybrałoby inwestycje, które mogą dać umiarkowane zyski, ale są też narażone na umiarkowane straty (44%).


Z przeprowadzonych analiz wielozmiennowych wynika, że preferencje badanych w kwestii ryzyka inwestycyjnego różnicuje przede wszystkim wiek. Można powiedzieć, iż wraz z wiekiem zmniejsza się akceptacja dla potencjalnych strat, nawet za cenę rezygnacji z możliwości uzyskania wyższych zwrotów z inwestycji. Największą skłonnością do akceptacji strat, w zamian za możliwość osiągnięcia większych zysków, charakteryzują się ankietowani w wieku 18-24 lata, z których 14% wybrałoby inwestycje, które mogą dać duże zyski, ale są też narażone na duże potencjalne straty, 61% takie, które mogą dać umiarkowane zyski, ale są też narażone na umiarkowane potencjalne straty, a tylko 21% preferuje inwestycje, które dają niewielkie zyski, ale są też narażone na niewielkie potencjalne straty. Na drugim biegunie znajdują się osoby w wieku 65 i więcej lat, z których ponad połowa (51%) wybrałaby inwestycje, które co prawda dają niewielkie zyski, ale są tez narażone na niewielkie straty a tylko nieco ponad jedna piąta (22%) zaakceptowałaby ryzyko umiarkowanych strat za możliwość osiągnięci nieco wyższych zysków.

Skłonności do ryzyka inwestycyjnego istotnie statystycznie nie różnicuje płeć badanych. Warto jednak zauważyć, iż kobiety nieco częściej niż mężczyźni nie potrafią określić swoich preferencji.

Informacja o badaniu
Badanie na temat preferencji Polaków dotyczących płci osób odpowiedzialnych za zarządzanie finansami oraz ryzyka inwestycyjnego zostało zrealizowane przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 maja 2014 roku na liczącej 1074 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Było ono częścią majowego omnibusa CBOS. Próba została wylosowana z systemu PESEL. Wywiady zrealizowano metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (Computer Assisted Personal Interviewing).


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: