eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak znaleźć najlepsze lokaty bankowe?

Jak znaleźć najlepsze lokaty bankowe?

2014-07-02 10:13

Przeczytaj także: Lokaty długoterminowe lepiej omijać szerokim łukiem


– Oferta przedstawiana w rankingach jest tworzona przy określonych założeniach, dlatego daje wyobrażenie o tym, jakie banki w danym czasie mają atrakcyjne oferty, ale nie zawsze oznacza, że właśnie ta konkretna oferta będzie najlepsza dla danego klienta. Na przykład osoby, które chcą założyć lokatę na wysoką kwotę muszą uważać na górne ograniczenia kwotowe – mówi Piotr Stankiewicz. – W przypadku klientów, którzy zdecydują się przeznaczyć na lokatę jednorazowo większą sumę pieniędzy, nawet niewielkie różnice oprocentowania mają wymierne odzwierciedlenie w wysokości wypracowanych zysków, dlatego szczególnie w takim przypadku warto poświęcić odrobinę więcej czasu na sprawdzenie ofert kilku banków – dodaje.

Rankingi najczęściej prezentują oferty lokat na 3, 6 i 12 miesięcy. Banki natomiast oferują wysokooprocentowane lokaty także na 2 lub 4 miesiące i może się zdarzyć, że zabraknie ich w zestawieniu, na podstawie którego chcemy dokonać wyboru. Dlatego też najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronach internetowych poszczególnych banków - tych, które zajmują najwyższe miejsca w rankingach - jak wygląda cała ich oferta.

Uważnie analizuj promocje

Banki kuszą klientów atrakcyjnym oprocentowaniem lokat w promocji. Niestety niektóre z tych ofert wymagają spełnienia dodatkowych warunków. Dosyć powszechne jest np. proponowanie lokat na start. Ich celem jest zachęcenie osób, które do tej pory nie korzystały z usług danego banku, by nawiązały z nim relację. Z zasady wymogiem towarzyszącym takiej promocji jest konieczność założenia konta.

– Osoby, które rozważają skorzystanie z oferty tego typu, powinny bardzo uważnie sprawdzić, z jakimi potencjalnie opłatami wiąże się prowadzenie konta w danym banku oraz czy stawia on dodatkowe wymagania, które należy spełnić, by te opłaty nie były pobierane, np. konieczność przelewania wynagrodzenia. Ważne, by wybrać ofertę, która będzie bezwarunkowo bezpłatna lub taką, gdzie spełnienie wymagań nie będzie stanowiło dla nas problemu. Tylko wówczas możemy sporo zyskać. W innym przypadku może okazać się, że opłaty związane z prowadzeniem rachunku będą wyższe niż wypracowane przez nasze oszczędności zyski – zauważa ekspert Meritum Banku.

Konto oszczędnościowe – tak, ale nie zamiast lokaty

Lokaty bankowe, w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, wymagają zamrożenia pieniędzy na określony czas, jednak banki wynagradzają takie zobowiązanie klientów wyższym oprocentowaniem.

Konta oszczędnościowe są dobrym udogodnieniem, z którego warto korzystać, by odkładać na nich mniejsze kwoty potrzebne na niespodziewane wydatki w danym miesiącu lub lokując na nich pieniądze potrzebne nam np. w perspektywie 2-3 tygodni.

– Jeśli na początku miesiąca otrzymujemy wynagrodzenie a ratę kredytu płacimy 20-ego, przelejmy pieniądze przeznaczone na ratę na konto oszczędnościowe. To nic nie kosztuje, a dzięki temu zyskujemy odsetki za dni, w których środki zdeponowane są na koncie oszczędnościowym. Choć nie są to duże kwoty, w skali roku możemy zyskać kilkadziesiąt złotych, jedynie za kilka kliknięć myszką – zachęca Piotr Stankiewicz.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że warto mieć oszczędności. By je gromadzić nie trzeba wielu wyrzeczeń. Kluczowa jest cierpliwość i regularność. Małe kwoty odkładane co miesiąc pozwolą w dłuższym czasie uzbierać sporą sumę. Przygodę z oszczędzaniem najlepiej zacząć od bezpiecznych produktów bankowych: konta oszczędnościowego i lokaty zakładanych na kilka miesięcy, a z czasem sięgać po depozyty o dłuższych okresach zapadalności oraz produkty inwestycyjne.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

A może wakacje kredytowe?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

    • Els2 / 2014-07-03 21:43:39

      Mi się kończy obecna lokata i właśnie myślę co dalej, może Getin to jakieś rozwiązanie. czy rzeczywiście lepiej wybierać lokaty długoterminowe? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Jak znaleźć najlepsze lokaty bankowe?

    Bodix / 2014-08-24 10:55:52

    Zdecydowanie trzeba wybierać lokaty krótkoterminowe, za jakiś czas oprocentowanie pójdzie w górę i nie można zamrażać środków na niskich lokatach.
    .................................................
    www.rankinglokat.eu odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: