eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKarty płatnicze: płać bezpiecznie

Karty płatnicze: płać bezpiecznie

2014-07-10 10:59

Karty płatnicze: płać bezpiecznie

Nie trać karty z oczu © michaeljung - Fotolia.com

Chociaż doniesienia o kradzieżach pieniędzy z kart mogą sprawiać wrażenie, że korzystanie z plastikowego pieniądza wiąże się z licznymi zagrożeniami, tak naprawdę użycie go jest dużo bezpieczniejsze niż korzystanie z gotówki. Pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad.

Przeczytaj także: Karty płatnicze: jak z nich korzystać?

W Polsce w obrocie jest według danych NBP już 35 mln kart płatniczych. W ostatnim kwartale ubiegłego roku przeprowadzono za ich pomocą aż 592 mln transakcji na łączną kwotę 114 miliardów złotych. – Mimo stosunkowo krótkiej historii współczesnej, komercyjnej bankowości, Polacy są narodem, który odważnie korzysta z innowacyjnych usług finansowych – ocenia Monika Szlosek, Dyrektor Produktów Detalicznych i Inwestycyjnych, Deutsche Bank.

Dynamiczny wzrost popularności nowoczesnych rozwiązań może wiązać się jednak także z zagrożeniami dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa. – Na szczęście coraz więcej osób korzysta z kart płatniczych umiejętnie i rozsądnie, a stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa skutecznie minimalizuje ryzyko kradzieży pieniędzy, do których kluczem jest nasza karta – mówi Monika Szlosek.

W mediach regularnie pojawiają się doniesienia o przestępstwach, których ofiarami padają użytkownicy kart płatniczych. Złodzieje posługują się skradzionymi lub zgubionymi kartami, podrabiają je, dokonują niepostrzeżenie dodatkowych transakcji, pozyskują dane niezbędne do płacenia kartą w Internecie, itd.

- To głośnie sprawy, bo często zdarza się, że jedno przestępstwo dotyczy wielu osób naraz. Jednak czytając o takich sytuacjach nie powinniśmy zapominać o jednej, kluczowej zalecie kart płatniczych. W przypadku gdy zgubimy portfel z gotówką albo same banknoty, szanse na ich odzyskanie są bliskie zeru. Wymagają wyjątkowej uczciwości znalazcy. Tymczasem karta płatnicza nieposiadająca funkcji zbliżeniowej, bez kodu PIN jest dla znalazcy bezużyteczna, a dodatkowo jako jej posiadacze jesteśmy objęci gwarancjami, które minimalizują potencjalne straty – mówi Monika Szlosek. – W przypadku transakcji zbliżeniowych, których wartość nie przekracza kwoty 50 złotych, nie jest wymagane wprowadzenie kodu PIN, jednak ze względów bezpieczeństwa dla transakcji wybranych losowo jego wprowadzenie może być wymagane.

fot. michaeljung - Fotolia.com

Nie trać karty z oczu

Nie pozwól kelnerowi w restauracji czy obsłudze w hotelowej recepcji oddalić się z nią „na zaplecze”. Jeśli nie dysponuje przenośnym terminalem, który jest już w Polsce standardem, musi zapewnić ci komfort i bezpieczeństwo płatności i zawsze używać karty w twojej obecności.


Przestępcy najczęściej starają się wykorzystać skradzioną lub znalezioną kartę jak najszybciej, zanim zostanie zastrzeżona. Jeśli uda im się to, zanim poinformujemy bank o stracie i zablokujemy kartę, niestety jako właściciel ponosimy odpowiedzialność za dokonane wypłaty. Ale co ważne, odpowiedzialność ta dotyczy jedynie nielegalnych transakcji do łącznej równowartości dla kwoty 150 euro. Straty powyżej tej kwoty pokryje bank. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, w której bank udowodni nam, że do kradzieży doszło z winy klienta, który przechowywał kartę albo PIN w niestaranny sposób, sam udostępnił je nieuprawnionej osobie lub zwlekał z powiadomieniem banku o utracie karty. W przypadku transakcji zbliżeniowych maksymalna odpowiedzialność posiadacza karty wynosi równowartość 50 euro.

Eksperci Deutsche Bank przygotowali zestaw kilku podstawowych zasad, które warto znać jeśli używa się katy płatniczej na co dzień. Warto o nich pamiętać, aby mieć pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: