Jakie inwestycje alternatywne najbardziej opłacalne?
2014-07-11 11:35
Przeczytaj także: Inwestycje alternatywne: samochody klasyczne
Wina wracają do łask
W gronie inwestycji w wyroby alkoholowe nie można także zapomnieć o winie. W tym wypadku kolekcja 100 najlepszych butelek (głównie Bordeaux) zyskała na wartości 176% w ciągu dekady. Aby rozważać inwestycję na rynku wina, podobnie jak w przypadku whisky, należy dysponować budżetem rzędu minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kupić można zarówno pojedyncze butelki, jak i całe skrzynki tego trunku. Warto zauważyć, że popyt ze strony inwestorów spowodował, że inwestować w wino można także kupując je jeszcze przed fermentacją. Jest to oczywiście wysoce ryzykowne przedsięwzięcie, bo fermentacja jest burzliwym procesem, którego końcowe efekty trudno dokładnie przewidzieć. Pomimo korekty cen kolekcjonerskich win w 2011 i 2012 roku ten rodzaj alternatywnej inwestycji pozostaje bardzo popularny. Co więcej ankieta przeprowadzona przez Knight Frank sugeruje, że wina były w ostatnim roku drugie (tuż za dziełami sztuki), pod względem tego jak bardzo rosła wśród multimilionerów popularność tego rynku.
Meble bez zysku
Jedyną inwestycją alternatywną, która wg danych Knight Frank wygenerowała w ostatnich dziesięcioleciu stratę są zabytkowe meble. W tym przypadku spadek cen szacuje się na 19%. Jak jednak we wcześniejszych przykładach, tak i w tym wypadku, trzeba mieć świadomość, że wynik ten dotyczy hipotetycznego portfela butelek, aut, monet czy mebli, których ceny na bieżąco są badane, a wynik prezentowany w formie indeksu. W efekcie pomimo wzrostu indeksu cen zabytkowych aut czy 1000 butelek whisky o ponad kilkanaście procent w sakli roku, bez problemu można znaleźć egzemplarze, których ceny spadały.
Co więcej, tak jak w przypadku każdej inwestycji, tak i przy tych alternatywnych trzeba być świadomym podejmowanego ryzyka. Nikt nie zagwarantuje bowiem, że kupione mieszkanie, auto czy inny przedmiot kolekcjonerski w przyszłości znajdzie nabywcę, który ponadto zapłaci zań znacznie więcej. Przykład? W Okresie od połowy 2003 do połowy 2013 roku rynek win nawiedziły dwie korekty – podczas pierwszej na przełomie 2008 i 2009 roku ceny spadły przeciętnie o 40%, a w latach 2011 – 2012 o niecałe 30%. Bez wątpienia jednak aktualna popularność poszczególnych sposobów zarabiania w dużej mierze zależy od tego jakie zyski generowały poszczególne aktywa w przeszłości.
Bartosz Turek, Michał Wróbel,
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)