Badanie Oszczędności Polaków VII 2014
2014-08-08 11:34
Polacy przyznają, że oprocentowanie depozytów odbiega od ich oczekiwań © ptnphotof - Fotolia.com
Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków VI 2014
Rzadko kiedy oprocentowanie produktów oszczędnościowych spełnia nasze oczekiwania. W historii Badania nie zdarzyło się, by znaczący odsetek ankietowanych uznał je za atrakcyjne. Za każdym razem negatywne opinie przeważały nad pozytywnymi. Przełomu nie ma i teraz. Niezadowolonych jest 64 proc., czyli niemal 4 razy więcej niż akceptujących bankowe propozycje (16,6 proc.). W perspektywie 3 miesięcy ponad 8 proc. ankietowanych liczy na podwyższenie oprocentowania depozytów, z kolei co 10. osoba nie bierze tego pod uwagę.fot. mat. prasowe
Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach
Wiek a atrakcyjność oprocentowania
Przyjmując jako kryterium wiek, okazuje się, że największe rozczarowanie wielkością oprocentowania wyrażają osoby starsze (pow. 55 lat). Dziesięciokrotnie częściej oceniały bieżące oprocentowanie negatywnie (16,8 proc.) niż pozytywnie (1,6 proc.). Procentowo najwięcej negatywnych ocen wystawili respondenci w wieku 25-39 lat – 21,6 proc. Z drugiej strony, ta sama grupa najczęściej określała oprocentowanie mianem atrakcyjnego (5,8 proc.). Najmniejszy poziom niezadowolenia z atrakcyjności oprocentowania występuje wśród studentów. Depozyty dobrze ocenia 72 proc. z nich. Brak zdania na temat atrakcyjności oprocentowania najczęściej pojawiał się w grupie wiekowej 40-54 lata.
fot. mat. prasowe
Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach - wg wieku
Wykształcenie a atrakcyjność oprocentowania
Wykształcenie wyższe i średnie pomaturalne respondentów najczęściej wiązało się z wystawieniem negatywnej oceny. Niemal co 10. badany w grupie osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym nie miał zdania na temat atrakcyjności bieżącego oprocentowania produktów depozytowych.
fot. mat. prasowe
Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach - wg wykształcenia
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe
- Kalkulator zysku z lokat
Oczekiwania a rzeczywistość
Od lutego 2014 r. ankietowani określają swoje oczekiwania względem produktu depozytowego. Parametry są dwa: minimalne oprocentowanie i maksymalny okres trwania lokaty. W lipcu zadeklarowali, że zakupiliby produkt depozytowy, gdyby był oprocentowany na poziomie 4,14 proc. i nie trwał dłużej niż 12,4 miesięcy. Dla porównania, otrzymane przeciętne oprocentowanie, które ankietowani mieli na już posiadanych produktach depozytowych wynosiło 3.02 proc., a okres umowny otwartych produktów wynosił średnio 5,3 miesięcy.
fot. mat. prasowe
Oczekiwania a rzeczywistość
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)