Zdolność kredytowa Polaków IX 2014
2014-09-10 15:03
Zdolność kredytowa stoi w miejscu © Gerhard Seybert - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zdolność kredytowa VI 2023: największe mieszkanie kupimy w Katowicach
W drugim kwartale zostało uruchomionych więcej kredytów mieszkaniowych niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Prawie 45,5 tys. nowych umów, to jednocześnie lepszy wynik niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ciągle spada jednak zainteresowanie kredytami w programie Mieszkanie dla Młodych. Aby poprawić sytuację i zachęcić do składania wniosków o kredyt ze wsparciem Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło projekt zmian w ustawie o MdM. Jeśli propozycje wejdą w życie, to najbardziej skorzystają na nich rodziny wielodzietne. Jak na razie ponad ¾ wniosków o kredyt na preferencyjnych warunkach pochodzi od singli i bezdzietnych małżeństw.W przypadku osób wychowujących przynajmniej trójkę dzieci maksymalny metraż, dla którego liczona jest dopłata może wynieść aż 65 m/kw, a nie 50 m/kw jak jest obecnie. Zwiększony może zostać również parametr procentowy odpowiadający za wysokość dofinansowania. Rodziny z jednym dzieckiem będą mogłyby otrzymać 20% wartości odtworzeniowej, a rodziny posiadające trójkę lub więcej dzieci otrzymałyby dofinansowanie w wysokości aż 25% wartości nieruchomości. Oznacza to, że liczona w nowy sposób dopłata mogłaby być ponad dwa razy większa niż obecnie.
Nowelizacja zakłada również inne zmiany. Dzięki nim łatwiej będzie kupić od dewelopera gotowe już mieszkanie, a do kredytu w charakterze dodatkowego kredytobiorcy będzie mogła przystąpić dowolna osoba. O finansowe wsparcie będą się mogli ubiegać również członkowie spółdzielni mieszkaniowych. Nowości mogą wejść w życie już od początku przyszłego roku.
fot. Gerhard Seybert - Fotolia.com
Zdolność kredytowa stoi w miejscu
Koszt kredytu bez większych zmian
Rada Polityki Pieniężnej, na swoim wrześniowym posiedzeniu zadecydowała o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Główna stopa procentowa i tak już jest rekordowo niska i wynosi obecnie 2,5%. Rynek zdawał się oczekiwać innej decyzji, na co wskazuje spadek poziomu stawki WIBOR. W ciągu miesiąca obniżył się on z 2,67% do 2,52% i dalej spada. Niższy WIBOR bezpośrednio wpływa za spadek oprocentowania kredytów i pośrednio na poprawę zdolności kredytowej. Dla kredytu na 300 tys. złotych, na 30 lat z marżą w wysokości 1,8%, spadek stawki bazowej o 0,15 punktu procentowego oznacza oszczędność na racie w wysokości 25 złotych.
Michał Krajkowski – główny analityk, Dom Kredytowy Notus: Kolejny miesiąc z rzędu zdolność kredytowa utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie. Niewielkie zmiany są jedynie wynikiem wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, ale jednocześnie obserwujemy powolny, ale systematyczny wzrost oprocentowania kredytów. W najbliższych miesiącach możemy oczekiwać nieco większej poprawy w zakresie dostępnych kwot. Wpłynąć na to może oczekiwana przez rynek obniżka stóp procentowych dokonana przez Radę Polityki Pieniężnej. Spowoduje to obniżenie oprocentowania, ale tylko pod warunkiem, że decyzja RPP nie zostanie zniwelowana przez banki i podwyżki marż kredytowych.
Zdolność kredytowa rodziny
Kolejny miesiąc z rzędu zdolność kredytowa pozostaje na podobnym poziomie. Nie widać znaczących zmian, które zachodziłyby w ofercie banków jak i w ich wewnętrznych regulacjach dotyczących udzielania kredytów mieszkaniowych. Różnice w zdolności, w tym miesiącu jej kilkuprocentowy wzrost, wynikają z innych, zewnętrznych czynników. Jest to przede wszystkim wzrost średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przyjmowanego do wyliczeń jako dochód wnioskodawców.
fot. mat. prasowe
Zdolność kredytowa rodziny
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)