Rynek akcji, walut i surowców 08-12.09.14
2014-09-15 10:02
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Perspektywa długoterminowa
Popatrzmy na wykres długoterminowy w układzie świec tygodniowych. Z dna z jesieni 2011 roku widoczna jest jeszcze nie zakończony trend wzrostowy. Jest on bardzo silny.Z perspektywy ostatnich 3 lat nie ulega wątpliwości, że wystąpił wtedy bardzo silny punkt zwrotny o długoterminowym znaczeniu. Metoda okienek Carolana wyznaczała dno w okolicy 25-go września (dołek wypadł kilka dni później). Innym bardzo ważnym dołkiem, który wyznaczał kalendarz Carolana to marzec 2009 roku.
Rynek jest po bardzo silnych wzrostach. W październiku ewentualnie pod koniec grudnia może się pojawić silny punkt zwrotny, kończący kilkunastomiesięczną falę wzrostową (wykres 2). Może to być fala szósta.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym
Na 5-falowej strukturze trend nie może się skończyć, gdyż fala trzecia byłaby najkrótsza. W takim razie może się pojawić układ 9-ciofalowy. Trend z dna z 2011 roku potrwa więc jeszcze wiele miesięcy i mógłby się zakończyć w 2015 roku.
Rynek akcji w Niemczech
Ostatni tydzień przyniósł spadki. W piątek kontrakty na indeks DAX osiągnęły dno na poziomie 9619pkt. Piątkowe zamknięcie wypadło na poziomie 9643pkt. (wykres 3).fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX
Ważne wsparcie w postaci szczytu fali trzeciej znajduje się na poziomie 9580pkt. Obawiam się, że w przyszłym tygodniu zostanie ono przełamane. W takim razie otworzy się droga do spadków do wsparcia w okolicy 9400pkt.
W dłuższej kilkutygodniowej perspektywie możliwy powrót na tegoroczne maksimum (10054pkt.). Najpóźniej do końca roku oczekuję na silny punkt zwrotny, po którym rynek może wejść w kilkumiesięczną falę spadków. Możliwy powrót do wsparcia w rejonie 8900-9100pkt.
Rynek akcji w Polsce
W ubiegłym tygodniu WIG nieznacznie stracił. W piątek osiągnięte zostało dno na poziomie 54 020pkt. Piątkowe zamknięcie wypadło na dziennym dnie.Z sierpniowego dna widoczna jest silna fala wzrostów. Przyjęła ona postać 3-falowej struktury i jest szansa na pojawienie się 5-falowej struktury. Będzie to wtedy tzw. impuls, po którym powinniśmy zobaczyć dalsze wzrosty (wykres 4).
Nie można jednak wykluczyć scenariusza w którym z sierpniowego dna widoczna będzie tylko wzrostowa trójka (patrz opis dla indeksu WIG20), wtedy rynek w dalszym ciągu pozostawałby w wielomiesięcznej konsolidacji w ramach dużej fali 4-tej. Dopiero za kilka miesięcy po jej zakończeniu można byłoby oczekiwać na kolejną falę wzrostów i atak na szczyt z 2013 roku.
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)
Na czwartkowej sesji doszło do silnego spadku do poziomu 2502pkt. W piątek nastąpiło niewielkie odreagowanie do pułapu 2512pkt. Zamknięcie wypadło na dziennym dnie na poziomie 2497pkt. (wykres 5).
fot. mat. prasowe
Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym
Z sierpniowego dna pojawiła się na razie trójfalowa struktura. Bardzo ważne wsparcie znajduje się w okolicy 2470pkt. Do tego kluczowego wsparcia niewiele już brakuje. Niepokojące jest to, że korekta w USA jeszcze się nie zaczęła a nasz rynek pokazuje swoją słabość.
Dlatego należy rozważać dwa scenariusze. Pierwszy optymistyczny zakłada, że z sierpniowego dna zobaczymy 5-falową strukturę. W tym scenariuszu wsparcie na poziomie 2470pkt. będzie obronione. W drugim scenariuszu wsparcie to zostanie przełamane co grozi nam poważniejszym ruchem na południe. Oznaczać to będzie, że wzrosty z sierpniowego dna będą jedynie korektą w ramach blisko rocznego trendu bocznego (patrz opis długoterminowy na wykresie WIG-u).
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)