eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweGwarancje de minimis wspierają rozwój MSP

Gwarancje de minimis wspierają rozwój MSP

2014-09-23 10:02

Gwarancje de minimis wspierają rozwój MSP

Gwarancja de minimis sprzyja rozwojowi firm z sektora MŚP © Voyagerix - Fotolia.com

Wyniki przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego badania uczestników Programu gwarancji de minimis wyraźnie wskazują na pozytywne efekty rządowego wsparcia, zarówno w zakresie zwiększenia dostępu do kredytów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jak i zwiększenia zatrudnienia i poziomu inwestycji jakie deklarowali respondenci badania.

Przeczytaj także: Czy kredyty preferencyjne dla MSP pobudzą innowacje?

Program okazał się nie tylko sukcesem mierzonym wskaźnikami osiągniętych efektów, ale także poszerzeniem wiedzy i zwiększeniem zaufania przedsiębiorców co do użyteczności i prostoty takich instrumentów zwrotnych jak gwarancja de minimis. Inicjatywa trafna w kontekście potrzeb sektora MŚP postrzegana jest przez uczestników Programu jako niezbędne wsparcie polskich przedsiębiorców w niesprzyjającym czasie spowolnienia gospodarczego – wsparcie, które powinno być kontynuowane.

Wyniki badania pokazują, że prawie połowa z firm, które pozyskały kredyt z gwarancją de minimis to firmy młode, prowadzące działalność gospodarczą od roku do 3 lat (27%) oraz start-upy (21%), które w największym stopniu borykają się z problemami braku zabezpieczenia i historii kredytowej, przy jednoczesnej potrzebie finansowania zewnętrznego rozwoju firmy.

Mając na uwadze naturalny rozkład poszczególnych typów firm w sektorze MŚP (ok. 96%, małe – ok. 3%, średnie – 1%) widoczne jest, że to przede wszystkim małe przedsiębiorstwa są relatywnie najaktywniejsze w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego w ramach gwarancji de minimis. Tendencja ta, zaobserwowana w ubiegłorocznym pilotażu badania pokrywa się również z danymi Ministerstwa Gospodarki dotyczącymi skali korzystania przedsiębiorstw z instrumentów obrotowych, według których aż 71% małych przedsiębiorstw korzysta z tego typu finansowania, w przypadku średnich to 60% a mikro – 23%.

Odnosząc się do najczęściej pozyskanych kredytów w podziale na przedziały, jak i do średniej wartości pozyskanych kredytów można stwierdzić, że są to wartości znacznie wyższe w porównaniu do wartości finansowania zwrotnego, o jakie ubiegały się firmy z sektora MŚP w 2011 roku. W 2011 roku jedynie 28% firm deklarowało ubieganie się o kredyt obrotowy w kwocie powyżej 50 tys. zł, natomiast wyniki badania przeprowadzonego przez BGK pokazują, że aż 70% firm pozyskała taki kredyt z gwarancją de minimis (z czego 62% stanowiły mikrofirmy). Uzyskany wynik wskazuje, że gwarancja była czynnikiem sprzyjającym pozyskiwaniu przez firmy wyższego finansowania dłużnego niż w przeszłości, w tym przez firmy mające największe trudności w skutecznym aplikowaniu po kredyty.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Gwarancja de minimis sprzyja rozwojowi firm z sektora MŚP

Prawie 20% z badanych przedsiębiorców, którzy wzięli udział w Programie PLD nie otrzymałoby kredytu gdyby nie zabezpieczenie w postaci gwarancji de minimis.


Wsparcie w ramach Programu PLD a luka finansowa:


Prawie 20% z badanych przedsiębiorców, którzy wzięli udział w Programie PLD nie otrzymałoby kredytu gdyby nie zabezpieczenie w postaci gwarancji de minimis. Należy przypuszczać, że są to firmy, które znalazłyby się w luce finansowej. Co więcej, 21% respondentów z grupy przedsiębiorców, którzy nawet bez gwarancji otrzymaliby kredyt, stwierdziło, że byłby on niższej wartości (średnio o ok. 30%). Łącznie w całej badanej populacji przedsiębiorstw objętych luką finansową było 33% (firmy, które bez gwarancji nie dostałyby kredytu oraz te, które pozyskałyby kredyt niższej wartości).

Zaobserwowano wśród badanych przedsiębiorstw, którym odmówiono wcześniej kredytu lub dostały go na mniej korzystnych warunkach, tendencję wskazującą, że w przeważającej części (ponad 60% z nich) mają one duży zasięg działania (krajowy i międzynarodowy). Mając na uwadze powyższe można stwierdzić, że dzięki udziałowi przedsiębiorstw o większym zasięgu działalności gospodarczej, które wcześniej miały problem z uzyskaniem finansowania zewnętrznego w Programie PLD nastąpiło pośrednie wsparcie polskich firm o potencjale ekspansywnym.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: