Tańsza obsługa długu. Rząd przyjął strategię obsługi zadłużenia
2014-09-28 14:38
Tańsza obsługa długu © Darios - Fotolia.com
Minimalizacja kosztów obsługi długu państwa, zachowanie płynności budżetu państwa, odpowiedni rozkład w czasie kosztów obsługi długu - to podstawowe cele strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2015-2018, przyjętej dziś przez rząd.
Przeczytaj także: Rząd nowelizuje budżet. Deficyt większy o 16 miliardów
Rząd chce obniżyć koszty finansowania długu sektora finansów publicznych. Strategia zakłada, że w roku 2015 relacja długu do PKB ustabilizuje się na poziomie zbliżonym do roku 2014 lub nieznacznie go przekroczy. Na koniec 2014 r. relacja ta ma zmniejszyć się do 47,7 proc. (w 2013 r. było to 53,9 proc.).W kolejnych latach będzie się zmniejszać, tak, by w 2018 roku osiągnąć poziom 44,5 proc. Zarówno w 2014 r., jak i do roku 2018, wielkość ta będzie wyższa niż 43 proc. PKB, ale nie przekroczy 48 proc. PKB, czyli progów zawartych w stabilizującej regule wydatkowej. Oznacza to, że nie ma niebezpieczeństwa uruchomienia sankcji wynikających z przekroczenia progu 55 proc. Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB wyniesie 48,5 proc., co oznacza, że nie przekroczy progu 60 proc. określonego w Traktacie Maastricht.
Głównym celem Strategii jest minimalizacja kosztów obsługi długu państwa w długim horyzoncie czasowym przy przyjętych ograniczeniach odnośnie poziomu ryzyka refinansowania, kursowego i stopy procentowej, płynności budżetu państwa, rozkładu kosztów obsługi w czasie.
Wprowadzona została też stabilizująca reguła wydatkowa, która ma ograniczać wzrost wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, z wyjątkiem wydatków w pełni finansowanych ze środków unijnych i EFTA oraz wydatków jednostek, które nie generują wysokich deficytów.
Przeczytaj także:
Dziurę budżetową załatają … przedsiębiorcy
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zadłużenie, dług publiczny, deficyt, obsługa zadłużenia, obsługa zadłużenia zagranicznego
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)