eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweSWIFT bez tajemnic czyli jak przelać pieniądze za granicę?

SWIFT bez tajemnic czyli jak przelać pieniądze za granicę?

2014-10-01 12:49

Przeczytaj także: Jak korzystnie przelewać pieniądze do Polski pracując za granicą?


Każdego miesiąca za pośrednictwem SWIFT przekazywane jest prawie pół miliarda komunikatów. System jest przede wszystkim platformą służącą do komunikacji i wymiany informacji finansowych w wystandaryzowany, bezpieczny i niezawodny sposób. Uczestnictwo w SWIFT jest więc korzystne zarówno dla wszystkich należących do systemu podmiotów, jak i klientów banków.

Struktura systemu SWIFT to niescentralizowana sieć, w której każdy element może być pośrednikiem w transakcji dla innego podmiotu. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie konta w banku przez nadawcę komunikatu (np. przelewu) i jego odbiorcę. Ta sieciowa struktura daje stuprocentową pewność, że przelew dotrze do wskazanego banku, bez względu na kraj w którym prowadzi on swoją działalność. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione ograniczeń. Głównym z nich, a wynikającym bezpośrednio ze struktury systemu, jest niejednokrotnie duża liczba instytucji pośredniczących w transferze środków. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, jeśli prowadzą one rozliczenia w różnych walutach. W takim przypadku nasz przelew pokonuje bardzo skomplikowaną drogę, podczas której może być kilkakrotnie przewalutowywany, co w rezultacie podnosi dość znacząco koszt całej operacji, stąd przy drobnych kwotach, np. kilkudziesięciozłotowych, ostateczny koszt przelewu może okazać się nawet ich wielokrotnością.

Z tego też powodu, przelewy SWIFT są korzystne szczególnie dla dużych przedsiębiorstw lub korporacji, w przypadku których jednostkowe wartości transakcji są nieporównywalnie wyższe niż te zlecane przez klientów indywidualnych. Prowizje dla przelewów SWIFT mogą się każdorazowo dość znacząco różnić. Prowizja banku stanowi zazwyczaj między 0,2 a 0,4 proc. kwoty przelewu. Trzeba jednak zaznaczyć, że przy mniejszych kwotach, stawki te mogą wzrosnąć.
– Istnieje jednak możliwość rozdzielenia kosztów przelewu pomiędzy zleceniodawcę i odbiorcę, dzięki czemu każdy z nich pokrywa jedynie część opłat - tłumaczy Grażyna Cheetham.

Jak skorzystać z tego systemu?
- Możemy złożyć odpowiednią dyspozycję bezpośrednio w oddziale banku, gdzie doradca wykona w naszym imieniu całą operację. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość instytucji finansowych działających na polskim rynku, umożliwia dokonanie przelewu za granicę w systemie bankowości elektronicznej, co jest opcją tańszą i wygodniejszą niż wizyta w placówce banku - mówi Grażyna Cheetham. - Nie musimy też posiadać specjalnego konta w walucie obcej, wystarczy nasze podstawowe konto osobiste prowadzone w złotówkach - dodaje.

Realizacja przelewu w tym systemie jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać w formularzu przelewu tzw. kod BIC banku, do którego nasze pieniądze mają trafić. Właściwy kod możemy w szybki sposób odszukać na stronie internetowej www.swift.com. W BIC zaszyte są informacje wskazujące na kraj, miasto, bank a niekiedy również konkretny oddział, do którego mają trafić przekazywane środki.

Jak zaznacza Grażyna Cheetham, im pełniejsza jest informacja na temat banku-odbiorcy, tym procedura jest szybsza.
– Standardowo tego typu przelewy wykonywane są w ciągu 3 dni roboczych, jednak w bardziej skomplikowanych transakcjach może to trwać dłużej – dodaje G. Cheetham.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: