eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOdwrócony kredyt hipoteczny: poprawki Senatu

Odwrócony kredyt hipoteczny: poprawki Senatu

2014-10-12 21:25

Odwrócony kredyt hipoteczny: poprawki Senatu

Senat przyjął 14. poprawek do sejmowej wersji ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym © Torbz - Fotolia.com

Senat przyjął 14. poprawek do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, opartej na projektach rządowym i poselskim. Ustawa ta ma uregulować nową usługę na polskim rynku finansowym, pozwalającą osobom posiadającym nieruchomości, głównie starszym, uzyskiwać dodatkowe środki pieniężne. Poprawki przyjęte przez senatorów muszą zostać zaakceptowane przez Sejm.

Przeczytaj także: Odwrócony kredyt hipoteczny: rząd przyjął założenia do regulacji

Obecnie usługa zbliżona do odwróconego kredytu hipotecznego oparta jest na przepisach Kodeksu cywilnego i oferuje rentę lub umowę dożywocia. W bieżących warunkach prawnych beneficjent usługi przekazuje własność nieruchomości w chwili zawarcia umowy. Nowa regulacja ma zmienić ten stan rzeczy - osoba zaciągająca odwrócony kredyt hipoteczny pozostanie właścicielem nieruchomości i będzie mogła mieszkać w niej do śmierci. Do oferowania odwróconego kredytu hipotecznego uprawnione będą wyłącznie banki, czyli instytucje podlegające nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. W odwróconym kredycie hipotecznym bank wypłaci kredytobiorcy pieniądze, natomiast kredytobiorca nie będzie kredytu spłacał. Spłata kredytu następuje po śmierci kredytobiorcy.

W ramach umowy kredytowej bank będzie wypłacał właścicielowi nieruchomości kwotę kredytu jednorazowo w całości lub w ratach, a po jego śmierci będzie miał prawo przejąć nieruchomość, o ile spadkobiercy nie spłacą kredytu wraz z odsetkami w ciągu 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy.

Jeżeli wartość nieruchomości przekroczy kwotę należności wobec banku, wypłaci on nadwyżkę spadkobiercom. W sytuacji odwrotnej, gdy kwota wypłaconego kredytu przewyższy wartość nieruchomości i bank wypłaci więcej niż będzie mógł odzyskać ze sprzedaży nieruchomości, to nie będzie mógł wówczas sięgnąć po inne składniki majątku kredytobiorcy ani jego spadkobierców.

Oprócz poprawek legislacyjnych i doprecyzowujących wersję sejmową ustawy, senatorowie zaproponowali, aby umowa o odwróconym kredycie hipotecznym była zawierana w formie aktu notarialnego, zaś odstąpienie od tej umowy następowało w formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem. Senat zaproponował również, by używany w ustawie termin "inne koszty" oznaczał wyłącznie koszty prowizji wykonywanych przez bank upoważnień, wyceny nieruchomości lub lokalu oraz monitorowania wartości nieruchomości lub lokalu. Zgodnie z kolejną poprawką, bank powinien dostarczyć kredytobiorcy formularz informacyjny w terminie nie krótszym niż 14 dni (a nie 7) przed zawarciem umowy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: