Badanie Oszczędności Polaków IX 2014
2014-10-13 17:31
Oprocentowanie depozytów rozczarowuje Polaków © Tran-Photography - Fotolia.com
Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków VIII 2014
Niespełna jedna piąta badanych uznaje oprocentowanie bankowych produktów oszczędnościowych za atrakcyjne i jest to wyraźnie mniejsza grupa niż uznających oprocentowanie za nieatrakcyjne. Tych ostatnich jest ponad trzy piąte. Od ostatniego, 11. Badania, o atrakcyjności mówi o 1,2 proc. więcej osób (17,4 proc.), a o nieatrakcyjności o 5 proc. mniej (62,8 proc.).fot. mat. prasowe
Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach
Wolne środki
O ile w sierpniu 9,4 proc. posiadających wolne środki deklarowało ich ulokowanie lub inwestowanie, to we wrześniu było ich 6 proc. Nie zmienił się udział osób posiadających wolne środki, ale niezainteresowanych lokowaniem bądź inwestowaniem (21,6 proc.). Brak wolnych środków deklarowało 69,2 proc. respondentów (wzrost w porównaniu do sierpnia o 3,2 proc.).
fot. mat. prasowe
Posiadam wolne środki
Na oszczędzanie zdecydowałoby się 62,5 proc. (spadek o 11,7 proc. – w sierpniu 74,2 proc.), zaś na inwestowanie 30,7 proc, co stanowi wzrost o 10,3 proc.
fot. mat. prasowe
Średnia kwota lokaty
Średnia kwota już ulokowanych zasobów wzrosła z 16,5 tys. zł. do 20,4 tys. zł.
Analizując strukturę posiadanych wolnych środków, okazało się, że znacznie więcej osób deklarowało korzystanie z oszczędnościowych produktów bankowych (76,0 proc., wzrost o 7,8 proc.). Sposoby inne niż oszczędzanie i inwestowanie wskazało 17,5 proc. ankietowanych (spadek o 7,7 proc.).
fot. mat. prasowe
W jaki sposób lokuję wolne środki?
Sposoby oszczędzania
Ponad połowa ankietowanych (50,7 proc.) w grupie osób posiadających wolne środki odkłada nieregularnie kwoty o zróżnicowanej wysokości. Niemal 30 proc. (29,4 proc.) odkłada regularnie, raz w miesiącu lub częściej, kwoty o określonej wysokości. Poniżej 15 proc. (14,7 proc.) odkłada bardzo rzadko, najczęściej wtedy, gdy otrzyma dodatkowe środki, np. premię. Nieco ponad 5 proc. (5,1 proc.) odkłada raz na kwartał określoną sumę pieniędzy.
fot. mat. prasowe
Sposoby oszczędzania
Przydatne linki:
- Lokaty bankowe - porównanie
- Konta oszczędnościowe - porównanie
- Kalkulator zysku z lokat i rachunków oszczędnościowych
Największą dyscypliną w systematycznym oszczędzaniu co miesiąc lub częściej wykazują się mieszkańcy średnich miast (50-199 tys. mieszkańców) – 6,7 proc. O dyscyplinę najtrudniej w Warszawie. W tym mieście 7,4 proc. ankietowanych odkłada nieregularnie i nieokreślone sumy, zaś 5,6 proc. robi to bardzo rzadko. Najmniej popularny sposób gromadzenia oszczędności we wszystkich grupach to kwartalne odkładanie określonej kwoty.
fot. mat. prasowe
Systematyczne oszczędzanie wg miast
Najbardziej zdyscyplinowane do regularnego odkładania były osoby w wieku 18-24 lat – niemal połowa osób w tej deklaruje systematyczne oszczędzanie stałych kwot co miesiąc lub częściej. Co piąta osoba w wieku 55-65 lat odkłada bardzo rzadko, tylko w przypadku przypływu większe kwoty pieniędzy. Osoby dorosłe najrzadziej wybierały odkładanie przynajmniej raz w miesiącu.
fot. mat. prasowe
Systematyczne oszczędzanie wg wieku
Osoby z wykształceniem podstawowym odkładały z największą regularnością. Zaledwie co czwarty ankietowany w grupie osób z wykształceniem wyższym deklarował odkładanie przynajmniej raz w miesiącu. Najmniejszą dyscyplinę zachowują osoby z wykształceniem średnim – oszczędzających regularnie (co miesiąc / co kwartał) było o ponad połowę mniej od osób odkładających mniej systematycznie (regularnie / rzadko).
fot. mat. prasowe
Systematyczne oszczędzanie wg wykształcenia
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)