Zdrowie i uroda na kredyt
2014-10-25 00:25
Przeczytaj także: Raty "zero procent"? Nie daj się nabrać
Kto najczęściej korzysta z zewnętrznych form finansowania
Chęć posiadania zdrowego i pięknego ciała staje się coraz powszechniejsza. Dla wielu ludzi to także wręcz konieczność by móc odnieść zawodowy sukces. Z opcji finansowania zabiegów medycznych korzystają, więc już nie tylko ludzie młodzi i ambitni czy ludzie sukcesu. Coraz częściej po tę możliwość sięgają zwykli ludzie, którzy muszą bądź chcą dokonać zabiegu, a przy tym nie chcą lub nie mogą opłacić jednorazowo dużych kwot z tym związanych.
Z obserwacji ekspertów wynika, że kredyt na usługi stomatologiczne najczęściej biorą mężczyźni, kobiety z kolei zdecydowanie dominują w chirurgii plastycznej. W całości udzielonych kredytów zarówno usługi stomatologiczne, jak i medycyna estetyczna zajmują podobne poziomy tj. po ok. 40 proc. Brakujące 20 proc. przypada na zabiegi typowo chirurgiczne i in vitro.
Kredyt w klinice z możliwością spłacania w systemie ratalnym
Coraz częściej spotykaną możliwością, z której mogą skorzystać pacjenci w Polsce, jest wzięcie kredytu na oferowaną usługę medyczną już w klinice dokonującej zabiegu. Dotyczy to zarówno zabiegów stomatologicznych, jak estetycznych czy chirurgicznych. Bezpośrednia umowa kliniki lub gabinetu z bankiem zapewnia usługodawcy płynność a pacjentowi leczenie, na które mimo potrzeby, nie może sobie pozwolić w danym momencie z własnej kieszeni. Jest to o tyle wygodny wariant, że pacjent nie musi martwić się o formalności czy poszukiwanie banku, bo wszystko załatwia rejestracja kliniki. Najczęściej od ręki, oczekując jedynie dowodu osobistego pacjenta. Jeśli koszty leczenia są bardzo wysokie i wymagane jest zaświadczenie o zarobkach, wówczas procedura może trwać do 3 dni. Kwoty, jakie banki są skore pożyczać w takim systemie, nie przekraczają sumy 55 tys. zł., a spłatę zobowiązania można rozłożyć nawet na kilka lat (w zależności od firmy od 36 do 60 rat). Warto wiedzieć, że klient korzystający z takiego rozwiązania nie otrzymuje pieniędzy do ręki, tylko bank przelewa na konto kliniki ustaloną kwotę. Dodatkową zaletą takiej formy finansowania zabiegów medycznych jest stosunkowo krótki czas procedury oraz fakt, że z uwagi na brak opłat wstępnych oraz niskie oprocentowanie, jest to jedna z najtańszych propozycji dostępnych na rynku.
Kredyt gotówkowy
Innym, nieco droższym rozwiązaniem jest zaciągnięcie w dowolnym banku kredytu gotówkowego.
W takim przypadku pacjent po zapoznaniu się z kalkulacjami dotyczącymi kosztów leczenia, sam musi znaleźć sobie ofertę spełniającą jego oczekiwania i przejść kompletną procedurę ubiegania się o kredyt. Jeśli taki kredyt otrzyma, wówczas udaje się na zabieg, za który płaci samodzielnie. Według informacji z gabinetów prawie 90 proc. opłat za leczenie pochodzi właśnie z kredytów gotówkowych.
Karta kredytowa
Bardzo często okazuje się jedynym i najprostszym rozwiązaniem w przypadku niespodziewanej wyższej kwoty za leczenie. Jej posiadacz nie musi się praktycznie niczym przejmować, może poza jej limitem. Taka swoboda jednak słono kosztuje i dla wszystkich tych, którzy nie są zainteresowani wcześniejszą spłatą kredytu na karcie jest ona najdroższym rozwiązaniem z dostępnych obecnie na rynku.
Przyszłość rozwoju rynku usług medycznych wydaje się być niezagrożona. Przybywa zarówno klinik oferujących usługi światowej klasy jak i ludzi zainteresowanych zabiegami medycyny klasycznej czy estetycznej, gotowych za to dobrze zapłacić. Ten potencjał dostrzegalny jest także przez banki, które w swojej ofercie coraz częściej przewidują odpowiednie produkty dla wszystkich tych, którzy nie chcą lub nie mogą opłacić kosztownych zabiegów z własnej kieszeni.
Pamiętajmy, że:
- Nie warto rezygnować z leczenia, nawet, jeśli nie mamy wystarczających zasobów gotówkowych
- Jak w przypadku innych wyborów, należy kierować się rozsądkiem. Dobrze jest sprawdzić kwalifikacje lekarza, zasięgnąć opinii u innych pacjentek i nie podejmować decyzji pochopnie
- Kiedy podejmiemy decyzję dotyczącą kliniki, warto upewnić się czy istnieje w niej możliwość skredytowania leczenia w systemie ratalnym
- Warto porównać wszystkie dostępne oferty na rynku, a jeśli sami nie czujemy się na siłach wówczas warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy finansowego (np. Idea Expert), który zrobi to za nas gwarantując nam jednocześnie, że w momencie dokonywania wyboru będziemy mieli pełen obraz aktualnie dostępnych na rynku możliwości
- Warto dobrze przemyśleć decyzję o potencjalnym leczeniu i jego finansowaniu, bo w grę wchodzi zarówno nasze zdrowie, jak i pieniądze
Elżbieta Micigolska-Turczyk, ekspert
Przeczytaj także:
Ile kosztuje plomba? Cennik usług dentystycznych zależy od miasta
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
usługi medyczne, medycyna estetyczna, usługi stomatologiczne, chirurgia plastyczna, system ratalny, raty
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)