5 sposobów na niższe opłaty za fundusze inwestycyjne
2014-10-27 12:51
Nie przepłacaj za fundusze © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestowanie w fundusze: zmniejsz opłaty, powiększ zyski
To, ile zarobimy wpłacając pieniądze do funduszy zależy głównie od ich wyników. Jednak ponoszone koszty również nie są bez znaczenia. Musimy się liczyć głównie z dwoma rodzajami opłat: za zarządzanie oraz za nabycie jednostek uczestnictwa. Ta pierwsza prowizja pobierana jest w skali roku od całości zgromadzonych środków. Jej wysokość sięga do 4 proc. w zależności od rodzaju funduszu. Im bardziej agresywny, tym wyższa jest opłata. Podobnie jest z prowizją dystrybucyjną, którą płacimy „na wejściu”, czyli kupując jednostki. Przy najbezpieczniejszych funduszach rynku pieniężnego najczęściej jest ona bliska zeru i rośnie tak, by przy funduszach akcji osiągnąć 4-5 proc. Jednak to właśnie prowizji za zakup jednostek często można uniknąć, albo chociaż obniżyć jej wysokość. I ma to duże znaczenie. Wyobraźmy sobie, że inwestujemy 10 tys. zł w fundusz akcji, i 4 proc. wydajemy od razu na opłaty. To oznacza, że już na początku naszej inwestycji mamy „stratę” 400 zł. i zanim zaczniemy zarabiać musimy wpierw ją odrobić. Gdyby nawet fundusz, w który zainwestowaliśmy zyskał 3 proc. w ciągu miesiąca, co w skali roku jest doskonałym wynikiem, my wciąż jeszcze odrabialibyśmy stratę spowodowaną opłatą za nabycie jednostek. Warto więc szukać sposobów na obniżenie tej opłaty.Ostatnim rodzajem kosztu, z którym mają do czynienia klienci funduszy inwestycyjnych, jest opłata umorzeniowa. Na polskim rynku jest ona pobierana zwykle w programach regularnego oszczędzania i innych inwestycjach o z góry określonym terminie zapadalności, w „tradycyjnych” funduszach jest rzadkością. Jak sama nazwa wskazuje jest to prowizja pobierana w chwili umorzenia jednostek czyli wyjścia z inwestycji. Wybierając fundusz inwestycyjny warto zwrócić uwagę, czy opłata ta nie występuje w cenniku.
Opłaty dystrybucyjne można obniżyć, a czasem nawet w ogóle ich uniknąć. Poniżej podajemy kilka propozycji jak to osiągnąć.
fot. apops - Fotolia.com
Nie przepłacaj za fundusze
Nie kupuj u byle kogo
W przypadku zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych ogromne znaczenie ma dystrybutor, czyli instytucja, która przyjmuje i przekazuje zlecenia do realizacji. Może to być samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych, bank bądź ubezpieczyciel. Zazwyczaj jednostki można nabyć w placówce lub skorzystać z internetowych kanałów dystrybucji. Stawki mogą się znacznie różnić, ale najczęściej tańsze będą zakupy dokonywane przez Internet. W takim przypadku bardzo często możemy wcale nie zapłacić prowizji za nabycie.
Kupuj w pakiecie
Na zniżki w opłatach dystrybucyjnych możemy także liczyć korzystając z oferty lokat z funduszami. Niektóre banki proponują klientom łączony produkt, gdzie część wpłacanych pieniędzy trafia na wysokooprocentowaną lokatę, a reszta idzie do wybranych funduszy. Podział środków w takim produkcie może być różny, zwykle im więcej środków przeznaczone jest na inwestycje, tym część depozytowa jest wyżej oprocentowana. Korzystając z lokaty z funduszem można skorzystać z depozytu, który ma ponadprzeciętne oprocentowanie, nawet sięgające 7 proc. podczas gdy w standardowej ofercie najlepsze lokaty przynoszą obecnie około 3 proc. A oprócz tego można liczyć na obniżoną prowizję od zakupu, a nawet na całkowite jej zniesienie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Kotarson / 2014-11-11 03:57:57
Zamiast tradycyjnych funduszów lepszym i bardziej wszechstronnym rozwiązaniem są chyba ubezpieczenia inwestycyjno-ochronne. Nie dość, że możesz dowolnie inwestować wtedy w szereg subfunduszy, to możesz też swobodnie dobrać dla siebie i rodziny pakiet ubezpieczeń. [ odpowiedz ] [ cytuj ]