Odwrócony kredyt hipoteczny przyjęty przez Sejm
2014-10-24 12:25
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym © arsdigital - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odwrócony kredyt hipoteczny: poprawki Senatu
W ramach umowy kredytowej odwróconego kredytu hipotecznego, bank lub inna instytucja będzie wypłacać właścicielowi nieruchomości kwotę kredytu jednorazowo w całości lub w ratach, a po jego śmierci będzie miał prawo przejąć nieruchomość, o ile spadkobiercy nie spłacą kredytu wraz z odsetkami w ciągu 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy. Jeżeli wartość nieruchomości przekroczy kwotę wszystkich należności wobec banku, wówczas wypłaci on nadwyżkę spadkobiercom.Do oferowania odwróconego kredytu hipotecznego uprawnione będą wyłącznie banki, czyli instytucje podlegające nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, lub - w przypadku oddziałów banków zagranicznych - przez organ nadzorczy w kraju UE, w którym mieści się centrala. W odwróconym kredycie hipotecznym bank wypłaci kredytobiorcy pieniądze, natomiast kredytobiorca nie będzie kredytu spłacał. Spłata kredytu następuje po śmierci kredytobiorcy.
W ramach umowy kredytowej bank będzie wypłacał właścicielowi nieruchomości kwotę kredytu jednorazowo w całości lub w ratach, a po jego śmierci będzie miał prawo przejąć nieruchomość, o ile spadkobiercy nie spłacą kredytu wraz z odsetkami w ciągu 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy.
Kredytobiorca pozostanie właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości i będzie mógł w niej mieszkać aż do chwili swojej śmierci. Podstawą do ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego ma być rynkowa wartość nieruchomości określona przez rzeczoznawcę majątkowego.
Pomimo tego, że ustawa może pomóc głównie osobom starszym to jej zapisy nie przewidują jednak ograniczeń wiekowych w możliwości skorzystania z tych rozwiązań. Dotychczas osoby starsze mogły korzystać tylko z tzw. renty dożywotniej, umocowanej w przepisach Kodeksu cywilnego.
Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta do podpisu.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)