Rynek akcji, walut i surowców 20-24.10.14
2014-10-27 10:18
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 06-10.10.14
Z dna z jesieni 2011 roku widoczny jest jeszcze nie zakończony silny trend wzrostowy. We wrześniu 2014 roku pojawił się silny punkt zwrotny, najprawdopodobniej kończący 15-miesięczną falę wzrostową. Może to być fala szósta (wykres 2).
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie tygodniowym
W tym oznaczeniu fala trzecia byłaby najkrótsza, w takim razie zamiast układu 5-fal powinien się pojawić układ 9-ciofalowy. W tym oznaczeniu trend z dna z 2011 roku potrwa więc jeszcze wiele miesięcy i mógłby się zakończyć w 2015 roku. Dla tego scenariusza krytyczne wsparcie znajduje się w okolicy 1685pkt.
Dla rozstrzygnięcia czy możliwe jest inne oznaczenie oraz czy grozi nam obecnie załamanie takie jak w 2007 roku należy uważnie analizować strukturę spadków z wrześniowego szczytu. Na razie nie przyjmują one postaci 5-falowej struktury!
Rynek akcji w Niemczech
Ostatni tydzień przyniósł bardzo silne wzrosty. Z październikowego dna na poziomie 8366pkt. indeks zyskał 700 punktów. W czwartek kontrakty osiągnęły kilkutygodniowe maksimum na poziomie 9073pkt., w piątek mieliśmy cofnięcie do 8955pkt, zamknięcie po 9022pkt. (wykres 3).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX
W ubiegłym tygodniu doszło do przekroczenia kluczowego średnioterminowego oporu w rejonie 8960pkt. Ma to dalekosiężne skutki dla rynku, gdyż oznaczać będzie, że spadki z tegorocznego szczytu rozwinęły się tylko w korekcyjną spadkową trójkę (A-B-C). W długiej wielomiesięcznej perspektywie (pierwszy kwartał 2015 roku) może to oznaczać powrót na tegoroczny szczyt.
W krótkim kilkutygodniowym terminie możliwe są dalsze wzrosty. Ich zasięg może być większy niż na kontraktach na indeks S&P500. Równy zasięg dalszych wzrostów oznaczałby wzrost indeksu DAX do 9275pkt., tymczasem wydaje się, że może on bez problemu pokonać ten pułap.
Rynek akcji w Polsce
W ubiegłym tygodniu WIG dosyć umiarkowanie wzrósł. W środę na początku sesji osiągnięty został szczyt na poziomie 53 456pkt., potem praktycznie do końca tygodnia trwała korekta. Piątkowe zamknięcie wypadło na poziomie 53 320pkt.
W perspektywie kilku tygodni oczekuję na dalsze wzrosty. Najprawdopodobniej nasz rynek nie zdoła powrócić na wrześniowy szczyt. W dalszej perspektywie możliwy kolejny ruch w dół.
Z sierpniowego dna widoczna jest 5-falowa struktura, która może tworzyć falę 5-tą w kilkuletnim trendzie wzrostowym. Czy fala ta uległa zakończeniu we wrześniu 2014 roku przekonamy się w najbliższych tygodniach. Druga możliwość to pojawienie się jeszcze dwóch fal wzrostowych. Długoterminowe przesilenie może wtedy wypaść najprawdopodobniej na jesieni 2015 roku (wykres 4).
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)
W przyszłym tygodniu oczekuję na kontynuację odbicia z październikowego dna. Odbicie może być korekcyjne. Potem możliwy jeszcze jeden ruch w dół (wykres 5).
fot. mat. prasowe
Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym
Wsparcie w postaci dolnego ograniczenia kilkunastomiesięcznego trendu bocznego znajduje się w rejonie 2300pkt. Sądzę, że próba przebicia tego wsparcia się nie uda i dojdzie do kolejnego wielotygodniowego odbicia.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)