Rynek akcji, walut i surowców 20-24.10.14
2014-10-27 10:18
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 06-10.10.14
W mojej ocenie w dalszym ciągu możliwa jest kontynuacja korekty z dna 1 16-go października na poziomie 79.90 USD, tak aby fala czwarta miała postać korekcyjnej trójki (a-b-c). Silny opór znajduje się w rejonie 85.40-86.30 USD. Próba przełamania tej bariery nie powinna sie udać. W dalszej perspektywie powinna się rozpocząć kolejna fala spadków. Jej celem będzie raczej niewielkie pogłębienie dotychczasowego dna (79.89 USD), po czym zobaczymy kolejne mocniejsze też korekcyjne odbicie. W dalszej kilkutygodniowej perspektywie oczekuję na kolejny dołek. Długoterminowe wsparcie znajduje się w okolicy 75 USD.
fot. mat. prasowe
Wykres 8. Kurs kontraktów na ropę w perspektywie długoterminowej
Pod koniec roku może się rozpocząć trwalsze odbicie. Krytyczny jest opór w rejonie 91 USD. Fundamentalne przyczyny spadku cen ropy wynikają ze zwiększonej produkcji ropy i zmniejszonego zapotrzebowania na nią. Warto poczytać ostatnie artykuły na stronie www.globtrex.com np. "Cena ropy wpłynie na wynik konfrontacji między Rosją a Zachodem". W październiku saudyjscy politycy poinformowali, iż odpowiada im utrzymanie cen ropy na poziomie 80-90 dolarów za baryłkę przez rok lub dwa. Arabia Saudyjska może być zainteresowana na walce o zachowanie swojego udziału w rynku i będzie przyzwalała na spadki cen ropy tak długo, aż wymusi zmniejszenie wzrostu wydobycia surowca w innych krajach niezrzeszonych w OPEC. Brzmi to bardzo interesująco.
Realizacja tego fundamentalnego scenariusza mogłaby się przełożyć na wielomiesięczne niewielkie odbicie cen ropy. Opór w rejonie 91 USD mógłby pozostawać poza zasięgiem popytu, gdyby w dalszej perspektywie (za kilka kwartałów) doszło do pogłębienia dna fali trzeciej (prawdopodobnie zakończy się w okolicy 75 USD) to z tegorocznego szczytu pojawi się spadkowa 5-falowa struktura. W teorii fal Elliotta oznacza to początek trwalszego trendu spadkowego.
Złoto
W ubiegłym tygodniu nie udała się próba trwałego przełamania kluczowego oporu w rejonie 1244 USD. Wtorkowy szczyt wypadł na poziomie 1255.02 USD. Szybko doszło do realizacji zysków. W środę kurs złota spadł do 1240.38 USD. W czwartek dno wypadło na poziomie 1226.35 USD, po południu doszło do odbicia. W piątek było ono kontynuowane. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 1234.09 USD, zamknięcie po 1230.93 USD (wykres 9).
W krótkim terminie złoto jest bardziej skorelowane z eurodolarem. Jeśli w przyszłym tygodniu dojdzie do odbicia na eurodolarze to może dojść do wzrostu na wykresie cen złota. Kolejna próba przebicia oporu nie powinna się udać gdyż w dalszej kilkutygodniowej perspektywie dolar powinien być znacznie mocniejszy a to przemawia za dalszymi spadkami.
fot. mat. prasowe
Wykres 9. Kurs kontraktów na złoto w perspektywie długoterminowej
Możliwy powrót na tegoroczny dołek na poziomie 1182 USD i niżej. W dalszej kilkumiesięcznej perspektywie gdy rozpocznie się kilkumiesięczne odreagowanie na eurodolarze powinniśmy zobaczyć mocniejsze i trwalsze wzrosty na wykresie cen złota.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)