Pożyczki społecznościowe - 10 przykazań dla korzystających
2014-11-05 11:02
Ile kosztuje pożyczka społecznościowa? © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pożyczki społecznościowe tańsze niż bankowe?
Czym są i jak funkcjonują? Jest to ciekawa propozycja zarówna dla pożyczkobiorcy, jak również dla potencjalnego inwestora, który posiada nadwyżkę finansową. Ile kosztuje takie finansowanie oraz z jakimi opłatami się to wiąże, a z drugiej strony, ile pozwoli zarobić? Sprawdziliśmy! Zapraszamy do lektury.Każdy pożyczyć może…
Któż nie chciałby pożyczać taniej niż oferują mu banku lub firmy pożyczkowe? Jeśli mamy złe doświadczenia ze współpracy z dotychczasowymi instytucjami finansowymi, wówczas powinniśmy się zainteresować nową ofertą na polskim rynku kredytowym, czyli pożyczkami społecznościowymi proponowanymi np. przez lendico.pl W skrócie są to platformy kojarzące ze sobą potencjalnych inwestorów z pożyczkobiorcami, którzy mają szansę na uzyskanie lepszych warunków, aniżeli mogliby zyskać decydując się na współpracę z tradycyjnymi kontrahentami jakimi są np. banki.
1. Szanuj pożyczkodawcę swego – możesz mieć gorszego
Aby otrzymać pożyczkę nie wystarczy tylko zarejestrowanie się i sprawdzenie naszej tożsamości a także wiarygodności kredytowej w dostępnych bazach (m.in. BIG), należy także zainteresować potencjalnych inwestorów, czyli osoby, które zechcą powierzyć własne środki na sfinansowanie określonego celu – i tak może to być np. spłata posiadanych zobowiązań, zorganizowanie wesela, remont mieszkania bądź… wycieczka życia.
2. Nie będziesz płacił nic… poza opłatami manipulacyjnymi
Jako klienci zapłacimy przy pożyczce społecznościowej jednorazową opłatę manipulacyjną, której wysokość uzależniona jest od długości okresu spłaty zobowiązania oraz naszej potencjalnej wypłacalności (czyli tego jak jesteśmy dla potencjalnego pożyczkodawcy wiarygodni). Wysokość tej opłaty w lendico.pl wynosi od 2,25% do 5% i pobierana jest z wypłacanej kwoty, czyli pomniejsza naszą pożyczkę na samym jej starcie.
fot. bzyxx - Fotolia.com
Ile kosztuje pożyczka społecznościowa?
3. Niższa cena! Czy tylko dla lepszych klientów?
W zależności od tego jak bardzo ryzykowni okażemy się po weryfikacji na takie a nie inne oprocentowanie będziemy mogli liczyć – generalnie im lepszy profil, tym tańsza pożyczka (niższe oprocentowanie nominalne). Zgodnie z aktualnie obowiązującymi warunkami przedział oprocentowania nominalnego waha się od 4,41 do 10,50% (czyli poniżej rynkowych cen stosowanych obecnie przez banki przy ofercie pożyczek i kredytów gotówkowych).
4. Inwestuj (prawie) bez opłat
Kto nie podejmuje ryzyka ten nie zarabia albo zarabia potencjalnie mniej niż by mógł. A na jaką stopę zwrotu może liczyć inwestor zainteresowany wyłożeniem swoich środków na sfinansowanie planów kogoś obcego? Otóż stopa zwrotu waha się od niecałych 3 do ponad 11% - należy pamiętać o tym, że w przypadku inwestorów każda spłata pożyczki od klientów zostanie pomniejszona o 1% na rzecz firmy kojarzącej zainteresowanej strony.
5. Inwestowanie (najczęściej) wiąże się z (dużym) ryzykiem
Oczywiście jak zawsze przy udzielaniu pożyczki należy liczyć się z tym, że część klientów może nie wywiązać się należycie z terminowej spłaty swojego zobowiązania i tak też określane jest prawdopodobieństwo poniesienia straty, które przy najlepszych, czyli najrzetelniejszych klientach jest znikome i wynosi 0,1%, jednak przy klientach o gorszym profilu ryzyka, czyli mniejszej wiarygodności może wynosić nawet 8% - zatem nie samym zyskiem inwestor żyje… również perspektywą tego, że pożyczkobiorca może okazać się niewypłacalnym…
6. Pożyczasz na dłużej – płać więcej
Im krótszy okres spłaty, tym na niższe oprocentowanie może liczyć klient. Niższa jest też stopa zwrotu dla inwestora. Przykładowo jeśli ktoś pożycza na rok, uiszcza odsetki na poziomie od 4%, zaś przy 5-letniej spłacie wynoszą one nawet do 11%. Uzależnienie ceny pożyczki od długości okresu umownego wiąże się oczywiście ze zwiększonym poziomem ryzyka spłaty przy długoterminowych zobowiązaniach.
oprac. : TotalMoney.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)