EKUZ - jakie prawa ma ubezpieczony turysta?
2014-11-06 13:22
Przeczytaj także: Polisa turystyczna: o czym pamiętać?
Podróżując na południe Europy warto zapoznać się z poniższymi danymi, przygotowanymi przez Europ Assistance. Dotyczą one kosztów opieki medycznej, jakie obcokrajowcy muszą ponieść w danym kraju, mimo posiadania EKUZ. Jakie korzyści daje nam więc podróżowanie z tą kartą, a co może nas zaskoczyć?
Hiszpania
- refundacja niektórych leków
- nieodpłatna hospitalizacja
- 100% płatne leczenie stomatologiczne
- możliwość ubiegania się w lokalnej kasie chorych o zwrot części kosztów za zakup leków
- zwrot 70% kosztów świadczeń medycznych
- prawo do zwrotu 100% ceny leków niezbędnych
- zwrot 60% ceny badań i analiz laboratoryjnych
- opłacenie kosztów leczenia szpitalnego (w całości bądź w 80%)
- zwrot części kosztów transportu sanitarnego (65%)
- nieodpłatne leczenie tylko w placówkach IKA (czyli tych, które podpisały umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych). Najczęściej pracują one w godzinach 9-17, po tym czasie lekarze przyjmują prywatnie (EKUZ nie refunduje prywatnych wizyt)
- maksymalna opłata 25% ceny za leki na receptę
- opłata za dodatkowe badania (np. prześwietlenia)
- płatne wizyty u lekarza (2,10 – 9,20 EUR); nie dotyczy kobiet w ciąży, pacjentów poniżej 12 roku życia oraz osób dotkniętych pewnymi chorobami
- brak opłat za niektóre leki; za inne należy zapłacić 5%, 31%, 61% lub 85% ceny.
- brak opłat za pobyt w szpitalu
- dopłaty w przypadku wizyt u lekarza, stomatologa. badań laboratoryjnych, hospitalizacji
- darmowe leczenie dzieci do 18 lat i kobiet w ciąży w szpitalu, który ma podpisaną umową z Bułgarską Kasą Chorych
Wady i zalety EKUZ
Do niewątpliwych zalet karty możemy zaliczyć możliwość nieodpłatnego korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA – bez wyłączeń na choroby przewlekłe, czy amatorskie uprawianie sportów. Podstawowym argumentem za wyrobieniem EKUZ jest bezpłatne jej wydanie.
Przyjrzyjmy się także minusom, a jest ich wiele. Przede wszystkim musimy pokryć część kosztów opieki medycznej w państwach, gdzie nie są one w 100% finansowane przez państwo. Nie zostaną nam także zwrócone koszty transporty medycznego i nie otrzymamy zorganizowanej pomocy medycznej.
Nie zawsze wystarczy
Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych na pewno nam nie zaszkodzi. Nie możemy być jednak nastawieni na to, że w danym kraju otrzymamy całkowicie darmową opiekę medyczną. Wszystko zależy od tego czy w kraju, do którego podróżujemy, koszty opieki są finansowane czy nie. EKUZ nie zapewnia nam również dodatkowych świadczeń i ochrony, jaką daje ubezpieczenie turystyczne. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej wydać przed podróżą kiladziesiąt złotych na dodatkowe ubezpieczenie, czy – w razie nieszczęśliwych zdarzeń – martwić się o to, jak spłacić kolosalne sumy...
1 2
oprac. : TotalMoney.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)