eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOdwrócony kredyt hipoteczny: prezydent podpisał ustawę

Odwrócony kredyt hipoteczny: prezydent podpisał ustawę

2014-11-12 21:24

Odwrócony kredyt hipoteczny: prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym © bzyxx - Fotolia.com

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Regulacja ta wprowadza do polskiego systemu prawnego odwrócony kredyt hipoteczny, czyli szczególny rodzaj kredytu, w którym bank będzie udostępniał kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy, których spłata nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy, w zamian za ustanowienie przez kredytobiorcę zabezpieczenia spłaty tej sumy na nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy.

Przeczytaj także: W Wielkiej Brytanii hipoteka odwrócona rośnie jak na drożdżach

Podpisana przez Bronisława Komorowskiego ustawa określa zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron umowy oraz zasady rozliczenia zobowiązań wynikających z tej umowy.

Odwrócony kredyt hipoteczny będą mogły oferować banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną. Kredytobiorcami będą mogły być osoby fizyczne, które posiadają prawo własności nieruchomości lub którym przysługuje spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą będzie mogła być również osoba fizyczna będąca współwłaścicielem nieruchomości lub osoba, której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.

Obok zabezpieczenia hipotecznego bankowi będzie przysługiwało, przez ujawnienie w księdze wieczystej, roszczenie o przeniesienie na bank prawa do nieruchomości przysługującego kredytobiorcy.

Bank nie będzie mógł uzależnić odwróconego kredytu hipotecznego od innych umów, z wyjątkiem ubezpieczenia od zdarzeń losowych nieruchomości lub lokalu.

Wysokość odwróconego kredytu hipotecznego będzie ustalana w oparciu o wartość rynkową nieruchomości na których kredytobiorca ustanowi zabezpieczenie odwróconego kredytu hipotecznego. Wartość rynkowa nieruchomości lub lokalu będzie szacowana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Kredytobiorca będzie mógł w każdym czasie spłacić odwrócony kredyt hipoteczny w całości bądź w części. Spłacie będzie podlegała suma wypłaconej kwoty odwróconego kredytu hipotecznego, odsetek oraz innych kosztów niezapłaconych przez kredytobiorcę przed spłatą kredytu, należnych do dnia spłaty. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu z odsetkami i innymi opłatami bank nie będzie pobierał dodatkowej prowizji.

Kredytobiorca będzie mógł w każdym czasie wypowiedzieć odwrócony kredyt hipoteczny, z zachowaniem 30-dniowego terminu. Umowę odwróconego kredytu hipotecznego będzie mógł rozwiązać także bank, również z terminem 30-dniowym. Przypadki, w których bank będzie mógł wypowiedzieć umowę odwróconego kredytu hipotecznego zostały w ustawie precyzyjnie określone (np. w razie gdy została wszczęta egzekucja z nieruchomości lub prawa stanowiących zabezpieczenie kredytu udzielonego przez bank, kredytobiorca przeniósł na osoby trzecie własność nieruchomości bez zgody banku, wartość nieruchomości uległa istotnemu zmniejszeniu z przyczyn zawinionych przez kredytobiorcę ).

W przypadku jeżeli spadkobiercy kredytobiorcy, w terminie 12 miesięcy od dnia jego śmierci, dokonają spłaty całkowitej kwoty do zapłaty, roszczenie banku o przeniesienie własności nieruchomości wygaśnie. Jeżeli spadkobiercy nie zdecydują się na dokonanie spłaty odwróconego kredytu hipotecznego, nastąpi przeniesienie na rzecz banku własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: