KRD rozpoczyna współpracę z niemieckim BIK-iem
2014-11-12 18:26
Przeczytaj także: Za 1/3 zadłużenia firm odpowiadają multidłużnicy
– Dążeniem KRD jest stałe poszerzanie kompletności danych. Staramy się, by nasza baza była jak najbardziej kompleksowa, wiarygodna i użyteczna dla wszystkich przedsiębiorców. Znając skalę współpracy między polskimi i niemieckimi firmami, podpisaliśmy umowę z SCHUFĄ. Polscy przedsiębiorcy, którzy współpracuj z zagranicą, mogą teraz sprawdzać kontrahentów z Niemiec i pobierać raporty o ich wiarygodności. To pierwsza taka możliwość w Polsce – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
– KRD jest w Polsce ważnym partnerem do współpracy w zakresie wymiany informacji. Informacja gospodarcza daje bowiem dużą przewagę w redukcji ryzyka kredytowego dla firm z obu krajów i dalszego rozwoju - dodaje Peter Villa, członek zarządu Schufa Holding AG.
Umowa zakłada, że polski przedsiębiorca składa wniosek o sprawdzenie niemieckiej firmy do KRD, które w jego imieniu ściąga raport z niemieckiego biura i udostępnia go zainteresowanemu. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku niemieckich przedsiębiorców zainteresowanych weryfikacją polskich partnerów biznesowych. Jest to istotne dla całego eksportu, ponieważ niemieckie firmy wciąż mogą mieć obawy związane z wiarygodnością polskich przedsiębiorców, u których podstaw leżą krzywdzące stereotypy. Dlatego możliwość łatwego i szybkiego dostępu do informacji o wiarygodności polskich kontrahentów pozwoli rozwijać kooperację handlową między Niemcami, a Polską.
– Rozmowy z naszymi klientami pokazały, że zarówno polscy, jak i niemieccy przedsiębiorcy chcieliby w większym zakresie współpracować z zagranicą. Mają jednak wiele obaw. Komplikacje związane z językiem, różnicami kultowymi, prawem, czy odległością skutecznie utrudniają im życie. Jednak są to problemy, które można zniwelować przy pomocy biura tłumaczeń, czy firm zajmujących się współpracą międzynarodową. Wydaje się, że dużo poważniejsze jest ryzyko finansowe związane z tego typu współpracą, ale i jemu można zapobiec sprawdzając wypłacalność zagranicznych kontrahentów w biurze informacji gospodarczej. To oferta przede wszystkim dla małych i średnich firm, które nie mają wyspecjalizowanych jednostek, pozwalających sprawdzać i badać rynek – mówi Małgorzata Krasoń, kierownik Departamentu Współpracy z Zagranicą Krajowego Rejestru Długów.
Najsilniejsze biuro w Niemczech wspólnie z KRD
SCHUFA HOLDING funkcjonuje na rynku niemieckim od 1927 roku. Administruje największą w Niemczech bazą danych o przedsiębiorcach i konsumentach, zawierającą 66,2 milionów informacji o osobach fizycznych oraz dane o 4,6 milionach firm, z czego 3 mln stawią firmy z sektora MSP. Zdecydowana większość informacji gospodarczych (91%) stanowią informacje pozytywne o terminowym wywiązywaniu się ze zobowiązań, dzięki czemu niemiecka baza daje kompleksową informację na temat wiarygodności podmiotów.
Dla polskich przedsiębiorców możliwość pozyskiwania informacji o rzetelności płatniczej kontrahentów z Niemiec w polskim biurze to duże ułatwienie i możliwość lepszego oszacowania ryzyka współpracy zagranicznej. A jak pokazują dane płynące z urzędu statystycznego i ogólne tendencje, współpraca między firmami rozwija się bardzo szybko.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)