10 wymówek, które utrudniają oszczędzanie pieniędzy
2014-11-22 00:31
Przeczytaj także: Oszczędności Polaków lokowane najczęściej na oprocentowanych kontach
7) „Mam kredyty – wszystkie dodatkowe środki przeznaczam na ich spłatę”
Na kredytach również można zaoszczędzić. Jeśli mamy zobowiązania wobec wielu banków – spróbujmy je skonsolidować. Przy dużych kredytach, konsolidacja zadłużenia jest w stanie pozwolić zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowo, zazwyczaj koszt kredytu zmniejsza się, jeśli spłacimy go szybciej.
8) „Co jakiś czas zdarzają mi się większe wydatki – wszystkie zaoszczędzone środki trafiają wówczas na pokrycie tych zobowiązań”
Niektórych dużych wydatków nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak np. niespodziewane koszty leczenia, jednak część jest zdecydowanie regularna – wyrównanie opłat za prąd/ wodę, opłacenie OC samochodu, bądź dopłacenie podatku – wszystkie te opłaty występują regularnie. Zamiast przeznaczać oszczędności na ich spłatę, warto pomyśleć o nich zawczasu i co miesiąc odkładać niewielką kwotę na dany cel – czy to w przysłowiowej skarpecie, czy też na dedykowanym koncie oszczędnościowym. Dzięki zaoszczędzonym środkom – nawet w niewysokiej kwocie - nieprzewidziany wydatek nie zachwieje tak bardzo domowym budżetem.
9) „Chcę oszczędzać, ale pokusy są zbyt duże”
Jeśli wola jest słaba, sprawdzonym trikiem przypominającym o konieczności oszczędzania jest wyliczenie swojej stawki godzinowej i trzymanie w portfelu kartki z zapisaną kwotą. W ten sposób, za każdym razem sięgając do portfela będziemy mogli szybko sprawdzić ile godzin musieliśmy przepracować, żeby kupić sobie daną rzecz i czy nakład włożonej pracy jest adekwatny do wartości produktu. Ponadto, nie miejmy skrupułów by powiedzieć „nie” gdy dana oferta nas nie interesuje. Kupowanie produktów z „grzeczności” bądź dlatego, że „nie wypada” to pułapka oddalająca nas od efektywnego oszczędzania. Udział w pokazie lub degustacji nie zobowiązuje nas do kupna. Nauczmy się odmawiać.
Przypomnijmy sobie także sposób spełniana zachcianek w dzieciństwie – na rower czy komputer odkładaliśmy kieszonkowe przez kilkanaście miesięcy. W życiu dorosłym tego typu zachcianki często spełniamy płacąc kartą kredytową. O ile w przypadku małych kwot, to źródło finansowania doskonale poratuje domowy budżet, to zakupy o wartości kilku tysięcy mogą być znacznie droższe z uwagi na wysokie oprocentowanie - jeśli nie spłacimy zobowiązania w terminie. W przypadku kosztownych pokus warto więc oszczędzić wcześniej na drogi zakup, aniżeli po ich zakupie spłacać wysokooprocentowany kredyt.
10) „Nie mam zaufania do instytucji finansowych”
Sposobów na oszczędzanie jest wiele – każdy z nich można skonsultować ze znajomymi lub poszukać opinii na ten temat w Internecie. Dobrą praktyką jest również przeczytanie umów na tę samą usługę oferowaną przez różne firmy – mamy wówczas pełną informację na temat różnic i podobieństw dwóch ofert.
Agnieszka Książek, Dyrektor Departamentu Marketingu,
![Oszczędzanie na emeryturę: stać nas na to! [© s_l - Fotolia.com] Oszczędzanie na emeryturę: stać nas na to!](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/oszczednosci/Oszczedzanie-na-emeryture-stac-nas-na-to-143910-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)