Rynek akcji, walut i surowców 17-21.11.14
2014-11-24 10:44
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 03-07.11.14
Po krótkiej korekcie w czwartek rozpoczęła się kolejna fala wzrostów. W piątek osiągnięty został kilkutygodniowy szczyt na poziomie 9735pkt. Przed godziną 18-tą doszło do niewielkiego cofnięcia, zamknięcie po 9719pkt.
W krótkim terminie, na początku tygodnia możliwe jest niewielkie przekroczenie piątkowego szczytu. Wtedy z czwartkowego dna pojawi się 5-falowa struktura. Potem oczekuję na korektę i jeszcze jeden szczyt. Po zakończeniu fali trzeciej oczekuję kilkusesyjnej korekty w ramach fali czwartej (wykres 3).
W dalszej perspektywie spodziewam się kolejnej fali wzrostów. Z październikowego dna pojawi się wtedy 5-falowa struktura. W grudniu oczekuję na przetestowanie tegorocznego maksimum na poziomie 10054pkt.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX
Przyszły tydzień powinien nam pokazać czy zasięg szacowanej przeze mnie fali trzeciej nie jest niedoszacowany, gdyby się tak stało to w grudniu mogłoby dojść do przełamania bariery 10 tys. pkt. W dalszej perspektywie oczekuję na przesilenie.
Rynek akcji w Polsce
W ubiegłym tygodniu nasz rynek nadal był słaby. W środę na początku sesji WIG osiągnął szczyt na poziomie 53 429pkt., potem doszło do sporego cofnięcia. Z czwartkowego dna (52 775pkt.) nastąpiło odbicie, piątkowe zamknięcie po 53 216pkt. (wykres 4).
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX
Najprawdopodobniej nasz rynek nie zdoła już powrócić na szczyt z września. Po grudniowym przesileniu możliwy jest powrót na dno z połowy października.
Z sierpniowego dna widoczna jest 5-falowa struktura, która może tworzyć falę 5-tą w kilkuletnim trendzie wzrostowym. Czy fala ta uległa zakończeniu we wrześniu 2014 roku przekonamy się w najbliższych miesiącach. Druga możliwość to pojawienie się jeszcze dwóch fal wzrostowych. Długoterminowe przesilenie może wtedy wypaść najprawdopodobniej na jesieni 2015 roku.
Indeks WIG20 zachowywał się podobnie. Piątkowy szczyt wypadł na poziomie 2427pkt., zamknięcie po 2418pkt. W ciągu kilku tygodni możliwe są wzrosty (wykres 5).
fot. mat. prasowe
Wykres 5. Indeks WIG20 w układzie dziennym
Istnieje ryzyko, że nasz rynek nie będzie w stanie wrócić na wrześniowe maksimum i nie wykorzysta dobrej koniunktury na giełdach zachodnich.
Eurodolar (EUR/USD)
Z poniedziałkowego dna na poziomie 1.2446 USD doszło do wzrostów. W środę osiągnięte zostało maksimum na poziomie 1.2598 USD. Próba przełamania silnego oporu w rejonie 1.26 USD nie powiodła się. W czwartek osiągnięte zostało minimum na poziomie 1.2505 USD, po czym nastąpiło korekcyjne odbicie. W piątek kurs wspólnej waluty bardzo silnie spadł. Po przełamaniu wsparcia w rejonie 1.2450 USD kurs euro spadł do 1.2374 USD. Zamknięcie wypadło bardzo nisko na poziomie 1.2388 USD (wykres 6).
Ze środowego szczytu widoczna jest trójfalowa struktura. Ważne wsparcie znajduje się w rejonie 1.2375 USD. Na początku tygodnia spodziewam się korekcyjnego odbicia. Silny opór znajduje się w okolicy 1.2450 USD (jest on poza zasięgiem popytu). Kolejne dni powinny przynieść dalsze spadki i przebicie listopadowego dna. Target można szacować na 1.23 USD i być może jeszcze niżej.
Niewątpliwie zbliżamy się do przesilenia o średnioterminowym charakterze. Gdy znajdziemy się na nowym tegorocznym dnie krytyczny opór znajdować się będzie w okolicy 1.2375 USD. Przebicie tej bariery wygeneruje sygnał do odreagowania blisko półrocznego trendu spadkowego.
fot. mat. prasowe
Wykres 6. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy
Popatrzmy na eurodolara w dłuższej wielomiesięcznej perspektywie. Z majowego szczytu widoczna jest silna 5-falowa struktura. Oznacza to, że w I kwartale możliwe jest kilkumiesięczne korekcyjne odbicie. Po jego zakończeniu możliwe jest wejście w kolejną falę spadków, której celem będzie trwałe rozbicie dna z 2010 roku.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)