KPF: pośrednictwo kredytowe 2012 - 2013
2014-11-27 12:32
Jakie kredyty sprzedają członkowie KPF? © mkos83 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pośrednictwo finansowe obawia się o przyszłą koniunkturę
KREDYT HIPOTECZNY – PRODUKT WIODĄCY
Kredyt hipoteczny to bez wątpienia najistotniejszy produkt dla członków KPF z branży pośrednictwa i doradztwa finansowego. Statystyki pokazują, że jego średnia wartość w analizowanym okresie skoczyła o 1 procent - z 221, 6 tys. PLN do 224,5 tys. PLN.
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość umów kredytu hipotecznego
Wagę kredytu mieszkaniowego w portfelach należących do pośredników finansowych KPF można zilustrować następującymi danymi:
- wartość sprzedaży w 2013 wyniosła 7.555 mld PLN
- wartość wszystkich kredytów łącznie – także gotówkowych, samochodowych i firmowych – 5.892 mld PLN .
W ujęciu ilościowym to odpowiednio 20.525 i 71.717 sztuk. Z końcem 2012 roku wygasał program „Rodzina Swoim”, co odzwierciedlają wyniki sprzedaży kwartalnej – przyspiesza ona w drugiej połowie roku, a IV kwartał kończy się rekordową liczbą zamkniętych umów, czyli tych już zawartych z bankiem. W największych miastach nastąpił wówczas wzrost nawet o 18% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
W 2013 roku pośrednicy funkcjonują już w sytuacji braku rządowego programu wsparcia dla kredytobiorców, który „nakręcił” dynamikę sprzedaży u schyłku 2012. Dlatego nie dziwi malejąca liczba zawartych umów, w sprzedaży których uczestniczyli w pierwszych dwóch kwartałach 2013 Członkowie KPF. Trzeba jednocześnie podkreślić, że była ona większa aż o 27,4% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Nie jest też zaskoczeniem, że największą sprzedaż odnotowano w IV kwartale 2013 roku. Źródłem tego faktu jest bowiem to, iż z początkiem 2014, zgodnie z Rekomendacją S obowiązuje wymóg minimalnego wkładu własnego w wysokości 5% wartości nieruchomości. Dzięki, między innymi, aktywności pośredników i doradców finansowych, zrzeszonych w KPF, banki zawarły w tym czasie rekordową liczbę umów (w porównaniu z siedmioma wcześniejszymi kwartałami) – 5.534 sztuk.
Wnioski płynące z analizy ilości sprzedanych kredytów wspierają te, płynące z analizy zmian w saldach sprzedanych kredytów. Nie tylko w każdym kolejnym kwartale poszczególnych lat notowano wyższy wolumen sprzedaży, ale w każdym z kwartałów roku 2014 notowano również wyższe saldo sprzedanych kredytów niż w analogicznych okresach kwartalnych roku 2013. Wart podkreślenia jest również fakt nieznacznie, ale jednak wyższej dynamiki wartości sprzedanych kredytów w relacji 2013/2012 roku, niż dynamiki liczby sprzedanych kredytów w tym samym okresie analizy (odpowiednio 15,1% i 13,6%).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)