Obligacje skarbowe: Grudniowa 14-tka
2014-11-25 14:24
Przeczytaj także: Obligacje skarbowe – oferta XI 2014
Tak więc podstawowe założenia konstrukcyjne obligacji krótkookresowej zostały zachowane:
- krótki okres do wykupu – 14 miesięcy,
- oprocentowanie rosnące, z góry ustalone dla każdego okresu odsetkowego, z miesięczną kapitalizacją odsetek,
- brak opłat w przypadku wcześniejszego zakończenia oszczędzania.
Krótki okres do wykupu – 14 miesięcy
Wyniki sprzedaży poprzednich emisji obligacji krótkookresowych, pokazały znaczne zapotrzebowanie rynku na nowy typ obligacji o konstrukcji uwzględniającej preferencje nabywców indywidualnych. Skala sprzedaży Listopadowej 13-tki, a także wyższy od obligacji będących w standardowej ofercie poziom sprzedaży Lutowej 7-ki, potwierdziły również, że krótkookresowe obligacje mogą być oferowane do sprzedaży jako jednorazowe, okazyjne emisje specjalne. Ich sprzedaż dokonywana byłaby, zgodnie z dotychczasowym podejściem, w miesiącach, w których występować będzie zapotrzebowanie budżetu państwa na krótkookresowe finansowanie lub jak w obecnej sytuacji (grudzień 2014r.) w celu umożliwienia posiadaczom zapadających obligacji, w tym Listopadowej 13-tki, kontynuacji oszczędzania.
Utrzymanie inwestorów detalicznych lub zwiększenie ich udziału w finansowaniu potrzeb pożyczkowych stanowi realizację działań prowadzących do dywersyfikacji bazy inwestorów.
Stałe oprocentowanie
Obniżka stóp NBP w październiku br. wpłynęła na spadek oprocentowania lokat bankowych i dalszy spadek rentowności obligacji na rynku hurtowym. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych było stopniowo dostosowywane do spadających rentowności obligacji hurtowych. Mimo to oprocentowanie obligacji oszczędnościowych pozostaje w dalszym ciągu wyraźnie wyższe od rentowności obligacji hurtowych. Uwaga! Oprocentowanie dwuletnich obligacji oszczędnościowych sprzedawanych w grudniu wzrośnie do 2,2%, podczas gdy rentowność analogicznych obligacji handlowanych na rynku hurtowym jest na poziomie ok. 1,9%.
W obecnej sytuacji oprocentowanie Grudniowej 14-tki ustalono na poziomie:
- wyższym niż rentowność papierów skarbowych obracanych na rynku hurtowym,
- wyższym lub zbliżonym do standardowego oprocentowanie 12-miesięcznych lokat oferowanych przez duże i średnie banki.
Brak opłat w przypadku wcześniejszego zakończenia oszczędzania
- rosnące oprocentowanie Grudniowej 14-tki nie powoduje konieczności uwzględniania dodatkowych opłat przy ewentualnym wcześniejszym zakończeniu oszczędzania,
- dostęp do środków jest możliwy przez prawie cały okres oszczędzania (do 20 dni przed wykupem).
IV. Cele emisji GRUDNIOWEJ 14-TKI
- Prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.
- Zwiększenie udziału nabywców indywidualnych w finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa.
- Umożliwienie kontynuacji oszczędzania posiadaczom zapadających obligacji, w tym Listopadowej 13-tki, na atrakcyjnych warunkach.
- Okazjonalne rozszerzenie standardowej oferty obligacji oszczędnościowych jako odpowiedź na zapotrzebowanie i preferencje nabywców indywidualnych.
- Promocja wszystkich obligacji oszczędnościowych.
Nowa obligacja oszczędnościowa będzie sprzedawana przez jeden miesiąc, na takich samych zasadach co pozostałe obligacje dostępne w ofercie dla nabywców indywidualnych.
fot. mat. prasowe
Nowa obligacja oszczędnościowa
V. Pozostała oferta obligacji oszczędnościowych w grudniu
Poza nową Grudniową 14-tką w grudniu sprzedawane będą pozostałe cztery rodzaje obligacji oszczędnościowych, które są w stałej ofercie.
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie
Warto zwrócić uwagę, że w grudniu wzrośnie oprocentowanie obligacji dwuletnich: z 2,00% do 2,20%. Przy założeniu braku zmian na rynku obligacji hurtowych w najbliższych tygodniach, podwyższone oprocentowanie obligacji dwuletnich obowiązywać będzie tylko w grudniu, a więc okresie sprzedaży Grudniowej 14-tki.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)