eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweFundusz inwestycyjny czy ubezpieczenie?

Fundusz inwestycyjny czy ubezpieczenie?

2005-11-08 11:23

Przeczytaj także: Komu jaki fundusz inwestycyjny


Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne

Indywidualne podejście do każdego inwestora
– Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oferują szeroki wachlarz instrumentów finansowych w postaci przynajmniej kilku różnych funduszy. Inwestor ma możliwość wyboru, jaki kapitał chce ulokować w fundusze akcji, a jaki w bezpieczniejsze fundusze inwestujące w obligacje oraz papiery dłużne. Dzięki temu każdy klient może optymalnie dopasować strategię inwestowania do swoich możliwości finansowych oraz oczekiwań związanych z lokowaniem wolnych środków w funduszach.

Pytanie do eksperta
Czy zamiast polisy posagowej mogę otworzyć dziecku rejestr? Czy można zablokować taki rejestr, żeby nie można było dokonywać wypłat przed upływem jakiegoś terminu?


„Na Zachodzie bardzo popularne jest otwieranie rejestrów dzieciom, szczególnie w postaci Planów Systematycznego Oszczędzania. Stanowią one bowiem idealny prezent na ważne okazje takie jak Chrzciny czy Komunia. Oczywiście w Polsce również jest to możliwe, tylko nadal nie tak popularne. Po otwarciu na rzec dziecka rejestru np. w PSO, dziecko staje się właścicielem rejestru, ale środki zgromadzone na rejestrze może wypłacić dopiero po ukończeniu 13-go roku życia- za zgodą rodziców- lub 18-go roku życia bez żadnych warunków. W przypadku funduszy SEB istnieje również ciekawy produkt – Twoja Przyszłość – który umożliwia osobie trzeciej (np. babci, wujkowi)otwarcie rejestru na rzecz dziecka, co może być idealnym prezentem na każdą okazję. Dziecko-właściciel rejestru otrzymuje specjalny certyfikat, który potwierdza jego uczestnictwo w programie.” – Anna Kucharska, specjalista ds. zarządzania relacjami z Klientami SEB TFI.

Mój kapitał

„Moją przygodę z inwestowaniem rozpocząłem podczas studiów, kiedy to brałem udział w ofertach publicznych dużych krajowych firm wybierających się na warszawską giełdę. Ponieważ z czasem takich atrakcyjnych ofert było coraz mniej, zdecydowałem się zmienić swoje podejście inwestycyjne i powierzyłem pieniądze specjalistom. Od tego czasu istotną część oszczędności lokuję w funduszach inwestycyjnych, od niedawna także w ramach indywidualnego konta emerytalnego. Uważam że jest to bezsprzecznie najlepsza forma inwestowania, w szczególności dla osób młodych, które w kilkudziesięcioletniej perspektywie chciałyby wypracować jak najwyższy dodatkowy kapitał emerytalny. Na pytanie w jaki typ funduszu inwestować każdy musi odpowiedzieć sam - zależy to przede wszystkim od celu oszczędzania oraz od poziomu ryzyka, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować. Osobiście preferuję fundusze stabilnego wzrostu, które przy stosunkowo niewielkim ryzyku oferują satysfakcjonujące zyski.” - Tomasz Miziołek, doktor katedry międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Łódzkiego.

Słowniczek wyrażeń z rynku funduszy inwestycyjnych

Opłata za zarządzanie - wynagrodzenie pobierane przez towarzystwo z tytułu zarządzania funduszem inwestycyjnym. Pobierane jest z aktywów funduszu w każdym dniu wyceny. Wysokość opłaty nie może przekraczać limitu ustalonego w statucie funduszu.

Podatek od zysków kapitałowych – tzw. Podatek Belki. Zgodnie z art.30a ust. 1 pkt.5 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - od dochodów (przychodów) uzyskanych przez osoby fizyczne z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz funduszach zagranicznych, pobiera się podatek w formie ryczałtu w wysokości 19%. W funduszach inwestycyjnych podatek ten pobierany jest tylko w przypadku odkupienia bądź konwersji jednostek uczestnictwa.

Odkupienie – fachowe określenie wypłaty środków z funduszu. Oznacza odkupienie od uczestnika przez fundusz jednostek uczestnictwa, dokonywane przy umorzeniu jednostek lub konwersji. Uczestnik zleca odkupienie określając liczbę jednostek albo kwotę, za jaką mają być odkupione. Środki uzyskane z transakcji mogą być przekazane na konto bankowe uczestnika, wskazane przez niego w zleceniu lub przeznaczone na kupno jednostek uczestnictwa i innym funduszu (konwersja). Zlecenia można składać osobiście, ewentualnie przez pełnomocnika w POK-u, telefonicznie i przez Internet.

W następnym odcinku
Dowiedzą się Państwo co powinno znaleźć się w portfelu inwestora oraz jak konstruować taki portfel. Ponadto w tekście znajdą się informacje o dywersyfikacji inwestycji oraz opinie doradców.

poprzednia  

1 2

oprac. : Ewa Bednarz / SEB TFI SEB TFI

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: