Fundusze absolutnej stopy zwrotu zawsze zyskowne?
2014-12-04 14:52
Przeczytaj także: Jakie wyniki notują fundusze absolutnej stopy zwrotu?
Fundusze absolutnej stopy zwrotu w Polsce
Polski rynek funduszy absolutnej stopy zwrotu jest stosunkowo „młody” i sięga roku 2005, kiedy powstał pierwszy fundusz o nazwie Opera FIZ (Opera TFI). W ostatnim czasie dynamika jego rozwoju wzrosła i na chwilę obecną liczy blisko 72 rozwiązania, podczas gdy 3 lata temu było ich zaledwie 26.
Większość z nich (aż 47) oferowanych jest w formie funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Taka forma daje zarządzającym większą swobodę działania. Za ostatnie 12 miesięcy średnia stopa zwrotu z tej grupy była ujemna i wyniosła -1,79%, z czego aż 29 funduszy znalazło się „pod kreską”. Uwagę zwraca również duże zróżnicowane wyników, które między najlepszym a najgorszym funduszem wyniosło aż 54,78 p.p. Najlepszym funduszem okazał się Acer Aggressive FIZ (+29,66%) z kolei najgorszym Total FIZ (-25,12%).
fot. mat. prasowe
5 najlepszych funduszy absolutnej stopy zwrotu
Ciekawych obserwacji mogłoby dostarczyć porównanie, jak tego typu instrumenty poradziły sobie w okresie kryzysu finansowego w 2008 roku. Niestety, w tym czasie w naszym kraju funkcjonowały tylko trzy fundusze (Investor FIZ, Opera FIZ i Opera Za 3 Grosze FIZ), jednak żadnemu z nich nie udało się zrealizować założonego celu. Zwłaszcza osoby, które zainwestowały w Opera FIZ i Opera Za 3 Grosze FIZ na początku 2008 r. straciły ponad połowę swoich pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że nie są w stanie zapewnić zysków w każdych warunkach – funkcjonują one w naszym kraju zbyt krótko, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie.
Fundusze absolutnej stopy zwrotu na świecie
Zdecydowanie inaczej sytuacja prezentuje się na rynkach zagranicznych, w szczególności na amerykańskim i europejskim, gdzie historia funduszy absolutnej stopy zwrotu sięga aż 1949 roku.
Do analizy wybraliśmy popularne fundusze absolutnej stopy zwrotu (realizujące różne strategie), które spełniają wymagania dyrektywy UCITS dotyczące przejrzystości, płynności i zarządzania ryzykiem.
W celu sprawdzenia zachowania funduszy absolutnej stopy zwrotu podczas kryzysu finansowego zostało wybranych pięć z dłuższą historią działalności: francuskie Exane Archimedes (istnieje od 2007 roku) i DNCA Finance Eurose (istnieje od 2000 roku), brytyjski Henderson Horizon – Pan European Alpha (istnieje od 2006 roku), Morgan Stanley Diversified Alpha Plus (istnieje od 2008) oraz szwajcarski Ethna-Aktiv E A (istnieje od 2002).
Jak widać w poniższej tabeli, funduszem który rewelacyjnie poradził sobie w trakcie kryzysu finansowego w 2008 roku był Exane Archimedes. Wygenerował on stopę zwrotu wynoszącą aż +10,2% (dla porównania w 2008 roku indeks WIG20 stracił 47,69% a S&P500 38,49%). Na uwagę zasługują też Ethna Aktiv E A oraz Morgan Stanley Diversified Alpha Plus które w wysokim stopniu ochroniły kapitał inwestorów przed stratą.
Warto również podkreślić dobre zachowanie funduszu Exane Archimedes podczas korekty w 2011 roku – zyskał on w całym roku 3,95%, podczas gdy np. WIG20 spadł aż o 21,2%. Wszystkie fundusze (poza Henderson Horizon Pan European Alpha) w analizowanym okresie mogą pochwalić się dobrą kontrolą zmienności oraz stabilnymi wynikami.
fot. mat. prasowe
Stopy zwrotu wybranych funduszy 2008-2014
1 2
oprac. : Piotr Nowak / expander
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)